Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1708 – otec Woodyho Harrelsona bol nájomný vrah a zakázaná epizóda Peppa Pig v Austrálii

11139

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo sa Josif Stalin chcel pokúsiť skrížiť ľudí s opicami a ktorá epizóda Peppa Pig bola v Austrálii zakázaná a prečo?

V islamskom práve existuje koncept známy ako „khul'“. Khul‘ je právo, ktoré umožňuje ženám požiadať o rozvod alebo anuláciu svojho manželstva z rôznych dôvodov, vrátane toho, ak sa cítia, že ich manželia im neposkytujú dostatočnú pozornosť alebo intimitu. Toto právo je zakotvené v islamskom práve a umožňuje ženám súdne odstrániť sa z manželstva, ak sú spokojné s úhrnnými dôvodmi na to. Je dôležité poznamenať, že právo khul‘ má svoje procesné a právne postupy a musí byť uplatnené v súlade s islamskými zákonmi a s dohľadom súdu alebo islamského duchovného vodcu. Rozvod a práva manželiek v islamskom práve sa môžu líšiť v závislosti od krajiny a interpretácie islamského práva v danom regióne.

V polovici 20. rokov 20. storočia chcel sovietsky diktátor Josif Stalin znovu vybudovať Červenú armádu krížením ľudí s opicami. Stalin nariadil špičkovému ruskému vedcovi v oblasti chovu zvierat Iljovi Ivanovovi, aby využil svoje schopnosti na výrobu super bojovníka. Stalinovým cieľom nebolo nič menšie ako rasa otrokov vedecky chovaných bytostí, ktoré boli napoly ľudia a napoly opice. Dúfal, že rasa bude zmesou obrovskej fyzickej sily a hlúpej lojality. a schopnosť človeka sledovať pokyny a vykonávať zložité úlohy. Ivanovove experimenty v západnej Afrike úplne zlyhali. Jeho experiment v Gruzínsku s použitím opičích spermií u ľudí tiež zlyhal.

Spoločnosť Essanay Film Manufacturing Company of Chicago poslala Chaplinovi ponuku 1 250 dolárov týždenne s podpisovým bonusom 10 000 dolárov. Do štúdia nastúpil koncom decembra 1914, kde začal zakladať akciovú spoločnosť pravidelných hráčov, hercov, s ktorými znova a znova pracoval, vrátane Bena Turpina, Lea Whitea, Buda Jamisona, Paddyho McGuira, Freda Goodwinsa a Billyho Armstronga. Čoskoro získal vedúcu dámu, Ednu Purviance, s ktorou sa Chaplin stretol v kaviarni a najal ju kvôli jej kráse. Počas ôsmich rokov sa objavila v 35 filmoch s Chaplinom.

Väčšina ľudí začína cítiť potrebu močiť, keď je ich močový mechúr plný približne z jednej tretiny až poloviny svojej kapacity. Mechanizmus, ktorý spúšťa pocit močovej núdze, je spojený s rozťahovaním stien močového mechúra, keď sa naplní močom. Receptory v stenách močového mechúra zasielajú signály do mozgu, keď sa mechúr začne napĺňať. Mozog následne interpretuje tieto signály ako pocit potreby močiť. Každý človek má však svoju vlastnú individuálnu citlivosť voči pocitu potreby močiť, a preto sa môže líšiť, kedy presne začne cítiť túto potrebu. Niektorí ľudia môžu cítiť potrebu močiť sa už pri menšom naplnení močového mechúra, zatiaľ čo iní to môžu znášať dlhšie, kým sa mechúr naplní viac.

Anton-Babinského syndróm je zriedkavý neurologický syndróm spojený s poškodením mozgu. Tento syndróm nie je spôsobený úplnou stratou zraku, ale skôr nezvyčajným neurologickým javom, pri ktorom pacienti trpia slepotou, ale nie sú si toho vedomí, ale bez demencie alebo akéhokoľvek zhoršenia pamäti. Toto ochorenie je pomenované po dvoch neurologických lekároch, Gabrielovi Antonovi a Josephovi Babinském, ktorí ho opísali. Osoby postihnuté Anton-Babinského syndrómom môžu tvrdiť, že vidia, aj keď ich mozog nedokáže správne spracovať vizuálne informácie z očí. V skutočnosti sú však slepí. Ich mozgové centrá, ktoré by mali spracovať vizuálne podnety, môžu byť poškodené, čo vedie k tomuto paradoxnému fenoménu.

Woodrow Tracy Harrelson sa narodil v Midlande v Texase sekretárke Diane (rodenej Oswaldovej) a odsúdenému nájomnému vrahovi Charlesovi Voyde Harrelsonovi. Vyrastal v presbyteriánskej domácnosti spolu so svojimi dvoma bratmi Jordanom a Brettem. Ich otec dostal doživotný trest za zabitie federálneho sudcu Johna H. Wooda Jr. Harrelson v roku 1979. Harrelson uviedol, že jeho otec bol v detstve zriedkavo nablízku. Charles zomrel vo väznici Spojených štátov, administratívnom maximálnom zariadení 15. marca 2007.

Rodičia sa sťažovali, že epizóda bola nevhodná a povzbudzovali deti, aby sa hrali s nebezpečnými tvormi. Bolo to už druhýkrát, čo bola epizóda Mister Skinny Legs z roku 2004 stiahnutá po tom, čo bola v roku 2012 odstránená z internetu. Peppa Pig je režírovaný a produkovaný v Spojenom kráľovstve, ktoré má menej smrtiacich pavúkov ako Austrália. Táto epizóda o tom, ako vystrašenému prasiatku Peppa Pig jej otec povedal, že pavúk „ti nemôže ublížiť“. Peppa potom zdvihne pavúka a uloží ho do postele.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre