Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1710 – k viac ako 50 % úmrtiam leňochov dochádza pri ich vyprázdňovaní raz týždenne a George Foreman pomenoval všetkých svojich piatich synov George Foreman

3829

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, kto bol Béla Kiss a prečo k viac ako 50 % úmrtiam leňochodov dochádza pri ich vyprázdňovaní? 

V minulosti boli azbestová vlákna používaná v cigaretových filtroch. Tieto filtre boli považované za inováciu v cigaretovom priemysle a reklamné kampane ich často propagovali ako zdravotne prospešné. Zdôrazňovali, že azbestové vlákna vo filtroch môžu záchytným spôsobom odstraňovať častice z dymu a tým zlepšovať kvalitu fajčenia. Avšak, neskôr sa ukázalo, že azbest je extrémne škodlivý pre zdravie ľudí, a bol spojený so závažnými chorobami pľúc, ako je rakovina pľúc a asbestóza. Preto bol azbest zakázaný vo výrobkoch a cigaretových filtroch na väčšine miest na svete, vrátane Spojených štátov, kde boli azbestové filtre zakázané v 1950-tych rokoch.

Béla Kiss bol maďarský sériový vrah, ktorý pôsobil v začiatku 20. storočia. Je známy tým, že vraždil a následne mumifikoval svoje obete, čo ho stalo jedným z najznámejších sériových vrahov v histórii Maďarska. Kiss začal vraždiť v roku 1900 a pokračoval až do roku 1916. Jeho obete boli predovšetkým ženy. Po vražde ich telá umiestnil v sudoch a zalial ich alkoholom, čo umožnilo mumifikáciu tela. V roku 1916 sa však jeho zločiny začali odhaľovať. Polícia objavila telá niektorých jeho obetí, ktoré boli ukryté v jeho dome. Predtým, ako mohol byť zatknutý, unikol a zmizol. Čo sa stalo s ním potom, nie je úplne jasné. Existujú rôzne teórie o jeho osude. Jedna z teórií hovorí, že sa pridal k cirkusu a cestoval po Európe, ale nikdy nebol znova chytený. Iná teória hovorí, že bol odvlečený do vojny a zahynul na fronte počas prvej svetovej vojny. Jeho osud zostáva záhadou.

Rodina Mika Tysona žila v Bedford-Stuyvesant, kým sa kvôli finančným ťažkostiam museli presťahovať do Brownsville, keď mal Tyson 10 rokov. Počas svojho detstva žil Tyson v štvrtiach a ich okolí s vysokou mierou kriminality. Jeho prvá bitka bola podľa jeho slov so starším mladíkom, ktorý strhol hlavu z jedného z Tysonových holubov. Vo veku 13 rokov bol zatknutý až 38-krát.  Skončil na Tryon School for Boys v Johnstowne v New Yorku. Tysonovu schopnosť boxu tam objavil Bobby Stewart, poradca v záchytnom stredisku pre mladistvých a bývalý boxer. Stewart považoval Tysona za vynikajúceho bojovníka a niekoľko mesiacov ho trénoval, kým ho zoznámil s boxerským manažérom a trénerom Cusom D’Amatom.

Ich vyprázdňovanie sa deje raz za týždeň. Leňochod zlezie, chvostom vyhrabe malú misku do zeme a kaká. Predtým, ako vylezie späť hore, zakryje svoju latrínu listami. Toto správanie je zvláštne. Leňochy nielenže spália 8 percent svojich denných kalórií pri týchto namáhavých zostupoch a výstupoch, ale sú takto dole na zemi sú neuveriteľne ľahkou korisťoui. V skutočnosti je viac ako polovica všetkých úmrtí leňochov spôsobená predátormi, ktorí ich zabíjajú počas cesty tam a späť počas ich vyprázdňovania. Ak leňoch šuští v lese, predátory to vedia a čakajú.

Foreman má dvanásť detí: päť synov a sedem dcér. Jeho piati synovia sú George Jr., George III, George IV, George V a George VI. Foreman na svojej webovej stránke vysvetľuje: „Všetkých svojich synov som pomenoval George Edward Foreman, aby mali vždy niečo spoločné. Hovorím im: ‚Ak jeden z nás pôjde hore, potom pôjdeme všetci spolu hore a ak jeden klesne , všetci ideme dole spolu!“ Rovnako ako jeho otec, George III sa venoval kariére v boxe a podnikaní. George IV sa objavil v druhej sezóne televíznej reality seriálu American Grit, kde sa umiestnil na siedmom mieste.

Flauta zo supej kosti objavená v európskej jaskyni je pravdepodobne najstarším rozpoznateľným hudobným nástrojom na svete. 40 000 rokov starý artefakt, ktorý sa našiel spolu s úlomkami flaut z mamutej slonoviny, tiež prispieva k dôkazu, že hudba mohla poskytnúť prvým európskym moderným ľuďom strategickú výhodu nad neandertálcami. Podľa štúdie vedenej archeológom Nicholasom Conardom z univerzity v Tübingene v Nemecku boli kúsky kostenej flauty nájdené v roku 2008 v jaskyni Hohle Fels v južnom Nemecku. Takmer kompletná flauta z vtáčej kosti s piatimi otvormi na prsty a náustkom v tvare V – vyrobená z prirodzene dutej krídlovej kosti supa bielohlavého – je široká len 8 milimetrov a pôvodne bola asi 34 centimetrov dlhá. Fragmenty flauty nájdené na neďalekom mieste Geissenklösterle boli datované približne pred 35 000 rokmi.

Táto udalosť sa stala v apríli 2013 a je známa ako „AP Twitter hack incident.“ Hacker sa zmocnil oficiálneho Twitter účtu spravodajskej agentúry Associated Press (AP) a zverejnil falošný tweet, ktorý tvrdil, že v Bielom dome došlo k dvom výbuchom a prezident Barack Obama je zranený. Falošný tweet spôsobil krátkodobý kolaps na akciovom trhu, pričom index Dow Jones Industrial Average stratil niekoľko stoviek bodov. Po objasnení, že tweet bol podvod, sa trhy rýchlo zotavili. Bezpečnostné opatrenia v súvislosti so správami na sociálnych médiách a na internete boli následne zlepšené, aby sa predišlo podobným situáciám. Tento prípad je príkladom toho, ako dôležité je overovať a potvrdzovať informácie pred ich šírením alebo pred prijatím obchodných rozhodnutí na základe nich.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 12345, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre