Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1709 – Počas stredoveku boli kvôli poverám zabité tisíce čiernych mačiek a môžu mačky prosperovať na vegetariánskej alebo vegánskej strave?

11752

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o romantickom a dojímavom geste komika a zabávača Jacka Bennyho a môžu mačky prosperovať na vegetariánskej alebo vegánskej strave?

11 3

Niektoré indiánske kmene v Severnej Amerike mali tradičnú prax ohýbania stromov na označenie chodníkov a cestných smerov. Tieto ohnuté stromy mohli slúžiť rôznym účelom, vrátane navigácie v teréne, ukazovania miest na lov alebo zber rastlín, a aj na komunikačné účely medzi rôznymi kmeňmi alebo skupinami. Dnes sa niektoré z týchto ohnutých stromov zachovali ako historické pamiatky a sú dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva niektorých indiánskych komunít. 

21 3

Zvuk 1100 decibelov by vytvoril toľko energie, že by pôsobil ako nesmierne veľké množstvo hmoty. To by zase vytvorilo dostatočnú gravitáciu na vytvorenie extrémne veľkej čiernej diery! V skutočnosti väčšej ako náš pozorovateľný vesmír. Väčšina zvukov na Zemi, vrátane tých najhlasnejších, ktoré sme schopní vytvoriť, má maximálnu hlasitosť vo veličine niekoľkých stoviek dB. Zvuk s hlasitosťou 1 100 dB by bol omnoho silnejší než čokoľvek, čo sme kedy na Zemi zažili a malo by to katastrofické dôsledky pre všetko v jeho okolí.

31 3

Louis Armstrong trpel dermatologickými problémami s perami kvôli svojmu intenzívnemu hernému plánu a spôsobu, akým hral od samého začiatku svojej kariéry. To najprv vytvorilo opuchy a povrchové erózie, ktoré sa neskôr stali prasklinami. Tieto lézie nakoniec vytvorili vredy, ktoré sa po zahojení vyvinuli do jazvového tkaniva. To spôsobilo, že sliznica bola hrubšia a tuhšia, čo sťažovalo vibráciu pery a nútilo ho zvyšovať napätie a tlak v oblasti, aby mohol hrať na trúbke. To vytvorilo začarovaný kruh s tkanivom jazvy, čo viedlo k ďalším problémom. Tieto zranenia dokonca niekoľkokrát krvácali, keď hral, ​​a pri niektorých príležitostiach mal uprostred koncertov zakrvavené ústa a oblečenie. Mozole boli chirurgicky odstránené a ovplyvnili jeho hru na dlhé úseky.

41 4

Mačky sú tzv. obligátni mäsožravci, čo znamená, že ich telo je prispôsobené na stravu založenú na mäse a nevyhnutne potrebujú živočíšnu stravu pre svoje zdravie a prežitie. Mačky potrebujú taurín, esenciálnu aminokyselinu, ktorú nemožno nájsť v dostatočných množstvách vo vegetariánskej alebo vegánskej strave. Taurín je nevyhnutný pre správnu funkciu srdca, očí a imunitného systému mačky. Tiež potrebujú vitamín A vo forme, ktorú nájdu iba v živočíšnych tkanivách, ako je mäso a vnútornosti. Nedostatok vitamínu A môže mačku viesť k vážnym zdravotným problémom, vrátane slepoty. Preto je dôležité, aby mačky mali stravu založenú na kvalitnom mäse alebo komerčnom mačacom krmive, ktoré je navrhnuté tak, aby zabezpečilo všetky ich potreby na živiny.

51 3

Jack Benny (14. február 1894 – 26. december 1974) bol americký zabávač, ktorý sa zo skromného úspechu v hre na husle vypracoval na jedného z popredných zabávačov 20. storočia s veľmi populárnou komediálnou kariérou v rozhlasu, televízie a filmu. Deň potom, čo Benny zomrel, bola Mary Livingstone Benny, jeho manželke, s ktorou boli takmer48 rokov spolu, doručená jediná červená ruža. Po niekoľkých dňoch, keď bola každý deň doručená ďalšia ruža, Mary zavolala do kvetinárstva, aby zistila, kto ich posiela. Kvetinár jej povedal, že Benny zariadil, aby jej každý deň do konca života posielali ružu – dojímavé a romantické posledné gesto pre muža narodeného na Valentína. 

61 3

India je jednou z najväčších svetových producentov korenín a aromatických látok a tvorí značný podiel na celkovej svetovej produkcií korenín. Korenie ako kurkuma, kardamóm, koriander, a čierne korenie, patria medzi niektoré z najznámejších korenín, ktoré pochádzajú z Indie. India má vhodné klimatické podmienky a pôdu pre pestovanie mnohých druhov korenín, a preto je krajina s bohatou tradíciou pestovania a obchodu s koreninami. Korenie je dôležitou súčasťou indických kuchýň a tiež sa vyváža do rôznych častí sveta, kde je používané na dochutenie jedál. Vďaka svojim prírodným zdrojom a historickým tradíciám je India skutočným centrom koreninového priemyslu a má významný vplyv na svetovú kuchyňu a kultúru.

71 2

 

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 123456

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.