Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1711 – tajný podzemný bunker Burlington a väčšina konzumovanej wasabi pasty nie je skutočné wasabi

11651

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo asi len 5% wasabi podávaného v reštauráciách po celom svete je ozajstné wasabi a ako dopadla žaloba Volkswagenu československou automobilkou Tatra, kedy sa pôvodný Beetle až príliš podobql Tatre T97?

Bermudy sú známe svojou jedinečnou geografiou a ekosystémom, ktorý zahŕňa obmedzený prístup k sladkej vode. Bermudy nemajú žiadne tradičné sladkovodné zdroje, ako sú rieky alebo jazerá, a ich zásobovanie vodou je založené na zbere dažďovej vody. Tento systém je potrebný kvôli tomu, že ostrovy ležia vo veľmi oceánskom prostredí a majú obmedzený prístup k podzemným vodám. Každý dom na Bermudách má svoju vlastnú zbernú nádrž na dažďovú vodu. Táto nádrž zachytáva dažďovú vodu zo strechy a tá je potom filtrovaná a používaná na rôzne domáce účely, vrátane pitnej vody, kúpania a zavlažovania.  Na Bermudách neexistujú poplatky za vodu, ako je to bežné v mnohých iných častiach sveta, kde voda je dodávaná cez vodovodné siete. Obyvatelia Bermúd nemusia platiť za vodu z vodovodu, pretože si sami zabezpečujú svoje zásoby dažďovej vody.

Dobrovoľnícky program „No One Dies Alone“ (Nikto neumiera sám) je pohostinný a mimoriadne srdcervúci projekt, ktorý existuje v niekoľkých miestach na celom svete, vrátane mesta Indianapolis. Jeho cieľom je poskytnúť emocionálnu a duchovnú podporu umierajúcim ľuďom, ktorí nemajú rodinných príslušníkov alebo blízkych priateľov, ktorí by mohli byť pri ich boku v ich posledných chvíľach. Dobrovoľníci, ktorí sa zapájajú do tohto programu, sa dobrovoľne ponúkajú zostať pri lôžku umierajúcich pacientov v nemocniciach, hospicoch alebo iných zdravotníckych zariadeniach. Títo dobrovoľníci sa snažia byť prítomní, uistiť sa, že pacienti nie sú sami v ich posledných okamihoch, a poskytovať im pocit pokoja a spoločnosti.

Spoločnosť Tatra, český výrobca automobilov, podala v roku 1938 žalobu proti spoločnosti Volkswagen pre podobnosť ich vozidla Tatra T97 s neskorším Volkswagen modelom KdF-Wagen, známym ako Volkswagen Beetle. Tatra tvrdila, že Volkswagen porušil jej patent a kópiu jej vozidla. Táto žaloba bola však zamietnutá počas nacistickej okupácie Československa v roku 1938, keď Nemecko obsadilo sudetskú oblasť. Po tejto okupácii nacistické Nemecko zrušilo žalobu a spoločnosť Volkswagen mohla pokračovať v výrobe Beetle bez obáv z právnych dôsledkov. Neskoršie generácie vozidla Volkswagen Beetle sa stali veľmi populárnymi a ikonickými po celom svete. Volkswagen Beetle, ktorý sa začal vyrábať v roku 1938, sa stal jedným z najpredávanejších automobilov v histórii a získal si kultový status.

S viac ako dvoma miliónmi obyvateľov je Perth jedným z najizolovanejších veľkých miest na svete. Najbližšie mesto s populáciou viac ako 100 000 je Adelaide, vzdialené viac ako 2 100 km. Perth je geograficky bližšie k Východnému Timoru (2 800 km) a Jakarte v Indonézii (3 000 km) ako k Sydney (3 300 km).

Pod pôvabným historickým trhom vo Wiltshire v Anglicku je celé podzemné mesto v systéme vápencových jaskýň. Tento podzemný bunker postavený v 50. rokoch 20. storočia pre 4000 zamestnancov ústrednej vlády počas jadrového štrajku, má kuchyne, práčovňu, vlastnú krčmu a dokonca aj komunikačný uzol, z ktorého by predseda vlády oslovoval národ v roku prípad skutočného útoku. Burlington Bunker dokáže odolať bombám, radiácii a jedovatým plynom a bol navrhnutý tak, aby udržal svojich obyvateľov počas troch mesiacov. V skutočnosti sa pýšil podzemným jazerom (teraz odvodneným), ktoré poskytovalo sladkú vodu, a tajnou železničnou traťou z Londýna pre anglickú kráľovskú rodinu. Prakticky nikto nevedel o existencii Burlingtonu až do roku 2004, kedy bol vyradený z prevádzky – teraz sú na internete dostupné fotografie, videá a mapy.

„Wasabi“ konzumované v Spojených štátoch, či Európe, veľmi často nie je skutočné wasabi: zafarbená zmes chrenového prášku a horčice – dva podobné korene, no jeden je o dosť lacnejší. Niekedy, ak budete mať šťastie, pasta bude obsahovať len kúsok skutočného wasabi. . Wasabi býva náročné na pestovanie a extrémne drahé. Pol kilogramu wasabi môže stáť až 100 dolárov. Ak by vám k sushi mali podať malú porciu wasabi, museli by ste za samotné wasabi zaplatiť asi tri až päť dolárov. Chren rastie rýchlejšie ako rastlina wasabi (u wasabi trvá až tri roky, kým dosiahne zrelosť), takže dokonca aj v Japonsku sa často používa namiesto toho pravého. Len asi 5% wasabi podávaného v reštauráciách po celom svete je ozajstné wasabi.

Známy kúzelník Harry Houdini sa zapojil do niektorých aktivít počas prvej svetovej vojny. Houdini sa aktívne angažoval v propagácii vojnových dlhopisov a iných vojenských iniciatív v Spojených štátoch počas vojny. Rovnako tak poskytoval svoje kúzelnícke schopnosti a znalosti v oblasti únikov vojakom a ďalším osobám, ktoré mohli byť vystavené riziku zajatia nemeckými vojskami. Houdiniho schopnosti v únikových umeniach a jeho znalosti o uzloch a zámkoch boli využívané na pomoc americkým vojakom, ktorí by mohli byť v zajatí. Poučil ich o tom, ako sa rýchlo a efektívne zbaviť pút alebo oceľových reťazí. Jeho služby boli ocenené a pokladá sa za to, že svojimi aktivitami pomohol vojenskému úsiliu počas prvej svetovej vojny.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre