Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1713 – lak na nechtoch v Číne kedysi symbolizoval moc a bohatstvo a záhadné zmiznutie austrálskeho premiéra Harolda Holta

8618

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o Actias luna – mesačnom motýľovi, ktorý nemá v dospelosti ústa a čo sa stalo s obyčajnými ľuďmi v Číne, ktorí nosili lak na nechtoch?

Edith Cavell bola anglickou zdravotnou sestrou a hrdinkou prvej svetovej vojny. Počas prvej svetovej vojny Edith pracovala ako zdravotná sestra v Bruseli, Belgicku, kde spravovala nemocnicu. Čoskoro sa stala súčasťou belgickej odbojovej siete a pomáhala spojeneckým vojakom a belgickým civilistom uniknúť z okupovaného Belgicka do neutrálnych krajín, ako bolo Holandsko, cez ilegálny prechod cez hranice. Robila to bez ohľadu na národnosť a bez ohľadu na stranu konfliktu. Bohužiaľ, Edith Cavell bola v roku 1915 zatknutá nemeckými okupantmi za svoju účasť v pomoci spojeneckým vojakom uniknúť a za jej údajnú spoluúčasť na špionáži. Po súde bola odsúdená na smrť a dňa 12. októbra 1915 bola v Belgicku popravená streľbou.

Podľa historikov a archeológov bol lak na nechty vytvorený pred 5000 rokmi v Číne, kde ho vládnuca trieda používala na odlíšenie sa od bežnej populácie. Obľúbené farby boli kovového charakteru a symbolizovali moc a bohatstvo, ako napríklad striebro a zlato. Jedným z rozdielov medzi Čínou a inými starovekými civilizáciami, ktoré používali laky na nechty, bolo, že tento kozmetický výrobok nesmel používať široká populácia. Dodnes sa zachovalo niekoľko správ o verejnej poprave obyčajných ľudí, ktorí boli prichytení s farebnými nechtami.

V roku 1967 sa austrálsky premiér Harold Holt stala obeťou tragického incidentu. Dňa 17. decembra 1967 záhadne zmizol počas kúpania na pláži Cheviot Beach v štáte Victoria. Harold Holt bol na dovolenke a plával v tomto oblasti, keď zmizol. Rýchlo sa zorganizovala rozsiahla pátracia operácia, no jeho telo sa nikdy nenašlo. Po dvoch dňoch, 19. decembra 1967, bol Harold Holt vyhlásený za mŕtveho. Jeho nevysvetliteľné zmiznutie a následné vyhlásenie za mŕtveho vyvolalo množstvo špekulácií a teórií, ale do dnešného dňa ostáva jeho osud neobjasneným tajomstvom. Harold Holt bol vtedajším premiérom Austrálie a jeho nečakané zmiznutie šokovalo celý národ. Dodnes sa stále špekuluje o príčinách jeho zmiznutia, pričom existuje mnoho teórií, ale žiadna z nich nikdy nebola definitívne potvrdená.

V Leonardových zápisníkoch je séria vojnových strojov, ktoré zahŕňajú vozidlo, ktoré majú poháňať dvaja muži poháňajúci kľukové hriadele. Hoci samotná kresba vyzerá celkom dokončená, mechanika zjavne nebola úplne vyvinutá, pretože ak by bola postavená tak, ako je nakreslená, vozidlo by nikdy nenapredovalo smerom dopredu. V dokumente BBC vojenský tím postavil stroj a vymenil prevody, aby stroj fungoval. Je pravdepodobné, že Leonardo úmyselne ponechal túto chybu v dizajne, aby zabránil tomu, aby ju v praxi použili neoprávnené osoby.

V stredovekom Írsku existovala zaujímavá prax ohľadom vraždy, ktorá sa nazývala „Éraic„. Táto prax bola súčasťou tradičného írskeho práva známeho ako Brehonovo právo. Podstatou éraic bolo, že ak niekto zabil inú osobu, bol povinný zaplatiť určitú sumu rodine obete ako odškodnenie za stratu života a za narušenie cti rodiny obete. Éraic bolo často veľmi vysoké a mohlo byť ťažké pre vraha alebo jeho rodinu ho uhradiť. Ak ho vrah alebo jeho rodina nedokázali uhradiť, mohli byť vystavení rôznym následkom. Ak rodina nebola schopná alebo ochotná zaplatiť, rodina obete prevzala vraha do „opatery“. V tomto momente mala rodina obete tri možnosti. Mohli čakať na platbu, predať vraha do otroctva alebo zabiť vraha.

Actias luna, známy aj ako mesačný motýľ, má niektoré unikátne vlastnosti, ktoré ho odlišujú od iných motýľov. Jednou z týchto vlastností je to, že dospelé jedince nemajú funkčné ústa. Počas larválnej fázy, keď sú ešte húsenice, Actias luna sa živia a rastú, ale po dosiahnutí dospelosti ich ústa degenerujú a prestávajú fungovať. To znamená, že dospelé mesačné motýle nejedia a nemajú možnosť prijímať potravu. Dospelé mesačné motýle majú krátke životy a ich hlavným cieľom je rozmnožovanie. Po dosiahnutí dospelosti žijú len krátky čas, zvyčajne iba niekoľko týždňov. Ich hlavnou úlohou je párenie a kladenie vajíčok. Po nakladení vajíčok zvyčajne čoskoro umierajú.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre