Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1712 – mozog Alberta Einsteina bol ukradnutý a 20 rokov uchovaný v nádobe s formaldehydom a zlodeji v Česku v roku 2012 ukradli 10-tonový oceľový most na kovový šrot

17308

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako sa podarilo zlodejom v Česku v roku 2012 ukradnúť 10-tonový oceľový most a kto ukradol mozog Alberta Einsteina

Po smrti Alberta Einsteina v roku 1955 podstúpilo jeho telo pitvu, aby sa zistila príčina jeho úmrtia (príčinou smrti bolo prasknutie aorty). Patológ, ktorý vykonal túto pitvu, bol Dr. Thomas Stoltz Harvey. Počas pitvy odobral Einsteinov mozog na vedecký výskum a analýzu. Tento akt bol vykonaný bez súhlasu Einsteinovej rodiny. Dr. Harvey potom uchoval Einsteinov mozog v nádobách s formaldehydom a uskladnil ho na analýzu. Toto uchovávanie mozgu bolo dlhodobé, až takmer 20 rokov. Počas tohto obdobia Dr. Harvey vykonával rôzne štúdie na Einsteinovom mozgu, aby sa pokúsil pochopiť, či by boli v ňom nejaké osobitné štruktúry alebo charakteristiky, ktoré by mohli vysvetliť jeho výnimočné kognitívne schopnosti.

Jadrové bomby, ktoré boli použité v Hirošime a Nagasaki, explodovali vo vzduchu, čo viedlo k menšej množstve rádioaktívnych látok dostávajúcich sa na povrch zeme v porovnaní s explóziou na zemi. To znamená, že pôda v týchto oblastiach nebola tak silne kontaminovaná ako by mohla byť v prípade explózie na zemi.

Zlodeji v Česku v roku 2012 ukradli 10-tonový oceľový most na kovový šrot. Skupina pomocou žeriavu demontovala most pre chodcov spájajúci západočeské obce Loket a Horní Slavkov. Išlo o štyri a pol metra dlhý oceľový most z roku 1901. Zlodeji ale neboli žiadni trochári; okrem neho ukradli ešte aj dvesto metrov koľajníc a skrutky, ktorými boli pripevnené. Dokonca ukázali policajtom, ktorí vykonávali rutinnú hliadku, sfalšované doklady o tom, že pracujú na novom cyklistickom chodníku. Ukradnutý kov mal podľa SŽDC, spoločnosti spravujúcej českú železničnú infraštruktúru, vtedy hodnotu okolo 120 tisíc korún (4800 eur).

Moderná hardrocková metóda ťažby zlata dnes produkuje väčšinu zlata na svete. Používa ťažkú ​​techniku, aby sa prehĺbila k zdrojom zlata uloženým v skale pod zemským povrchom. Najhlbšia zlatá baňa v Severnej Amerike sa nachádza v kanadskom Quebecu. Najhlbšia šachta bane siaha viac ako 4 kilometre pod zem a predpokladá sa, že bude mať prístup k viac ako 12,5 miliónom uncí zlata.

Manželský pár, ktorý ohromil hostí vo svojej reštaurácii tým, že vyzeral, že pracuje 21 hodín denne, odhalil tajomstvo svojej práce. Zákazníci túto dvojicu nazvali „robotickým párom“ kvôli ich maratónskym hodinám, ktoré zahŕňali otvorenie reštaurácie o 6:00 a boli stále tam, aby ju zatvorili o 3:00. Neskôr sa však ukázalo, že reštauráciu v meste Yiwu vo východnej Číne v skutočnosti prevádzkujú dva páry – a muži aj ženy sú identické dvojčatá. Bratia-dvojičky sa oženili so sestrami-dvojičkami a všetci štyria sa rozhodli, že budú spolu podnikať. Oba páry majú teraz malých synov, ktorí sú tiež takmer identickí. „Mnoho hostí si myslelo, že sme pracovali príliš tvrdo a sme ako roboti, ale nevedia, že sme v skutočnosti štyria ľudia,“ povedal Mao Zhanghua, jeden z bratov.

Larry Lemieux, kanadský námorník, sa zúčastnil na letných olympijských hrách v roku 1988 v Soule, Južná Kórea. Počas regatového preteku v triede Finn, kde mal reálnu šancu získať striebornú medailu, zaznamenal, že dva konkurenti z Singapuru, Joseph Chan a Shaw Her Siew, mali haváriu a ocitli sa vo veľkom nebezpečenstve. Larry Lemieux sa okamžite rozhodol zanechať preteky a pristúpiť k záchrane týchto dvoch súperov. Zachránil ich z vody a pomohol im, kým nepristihlo záchranné plavidlo. Larry Lemieux neskôr dostal Pierre de Coubertin Medal, ktorá je špeciálnym ocenením za výnimočný športový duch a fair play na olympijských hrách. Táto medaila je jedným z najvyšších uznávaní za športovú etiku a správanie sa v športe a je pomenovaná po zakladateľovi moderných olympijských hier, Pierrovi de Coubertinovi.

Málo? tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 123456

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre