Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1714 – v meste Churchill v Kanade bežne ľudia nechávajú svoje autá odomknuté a zákon pomenovaný na počesť smrti marky Kanye Westa

3774

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o Rose Island, mikroostrove na umelo vytvorenej platforme v Jadranskom mori a kto bola Donda West a čo sa uzákonilo po jej smrti? 

Bazil Thorne, austrálsky občan, vyhral v roku 1960 v lotérii viac ako 100 000 libier (čo by dnes zodpovedalo viac ako 3 miliónom dolárov). Jeho víťazstvo bolo oslavované a jeho meno, fotografia a osobné údaje boli zverejnené na titulných stránkach novín, aby sa oslávila táto veľká udalosť. Bohužiaľ, iba päť týždňov po jeho výhre bol jeho osemročný syn Graeme Thorne unesený. Únosca požadoval výkupné v podobe časti výhry z lotérie za návrat chlapca. Rodina zaplatila výkupné, ale bohužiaľ, napriek zaplateniu, bol Graeme Thorne brutálne zavraždený. Tento tragický prípad z roku 1960 mal hlboký vplyv na austrálsku spoločnosť a viedol k významným zmenám v austrálskych právnych predpisoch týkajúcich sa výhercov lotérie a ich ochrany.

V roku 2019, dva dni pred Vianocami vylúpil David Wayne Oliver (65) banku Academy Bank v Colorado Springs, potom vyšiel von, vyhadzoval peniaze do vzduchu a okoloidúcim nadšene zaželal veselé Vianoce. Svedkovia uviedli, že sa zašiel do neďalekej kaviarne Starbucks, sadol si pred ňu a čakal, kým ho zatknú. Uvádza, že okoloidúci pozbierali všetky peniaze z ulice a odniesli ich späť do banky.

Republika Ružového ostrova alebo Rose Island (taliansky: Repubblica dell’Isola delle Rose) bol krátkodobý mikronárod na umelo vytvorenej platforme v Jadranskom mori, 11 kilometrov od pobrežia provincie Rimini v Taliansku. talianskym inžinierom Giorgiom Rosom, ktorý sa stal jeho prezidentom a 1. mája 1968 ho vyhlásil za nezávislý štát. Ružový ostrov mal vlastnú vládu, menu, poštu a obchodné zariadenia a úradným jazykom bolo esperanto. Nikdy však nebol formálne uznaný ako suverénny štát žiadnou krajinou sveta. Talianska vláda to považovala za trik Giorgia Rosy, aby získal peniaze od turistov a zároveň sa vyhol vnútroštátnemu zdaneniu, Rose Island bol 26. júna 1968 obsadený talianskymi policajnými silami, podliehal námornej blokáde, a nakoniec bol vo februári 1969 zbúraný.

Vo viacerých  oblastiach v Kanade, kde sa vyskytujú ľadové medvede, ako napríklad mesto Churchill, ľudia zvyknú nechávať svoje autá odomknuté. Táto prax má za cieľ umožniť ľuďom, ktorí sa nachádzajú v blízkosti áut, rýchlo sa dostať dovnútra a uniknúť ľadovým medveďom, ak by sa ocitli v nebezpečenstve.

Po smrti matky rapera Kanye Westa, Dondy West, boli zahájene diskusie o bezpečnosti a regulácii kozmetických chirurgických zákrokov. Donda West podstúpila kozmetický zákrok na zmenšenie pŕs a plastiku brucha v roku 2007, no nasledujúci deň doma zomrela. Jej smrť vyvolala pozornosť médií a verejnosti a viedla k žiadostiam o lepšiu reguláciu a bezpečnostných opatrení v kozmetickom chirurgickom priemyslu. Niektoré štáty v USA, vrátane Kalifornie, uvažovali o zákonoch, ktoré by zvýšili kontrolu a bezpečnosť pri kozmetických chirurgických zákrokoch. Tento zákon sa nazýva „Donda West Laws“ nebo „Donda’s Law“ na počesť Dondy West a jej tragickej smrti. Tento zákon vyžaduje fyzické vyšetrenie pacienta a lekárske hodnotenie pred kozmetickými chirurgickými zákrokmi.

Táto tradícia, známa ako „12 Pubs of Christmas“, je v Írsku populárna a zvyčajne sa koná v čase pred Vianocami. Účastníci si navštevujú 12 rôznych krčiem alebo barov a v každom si dajú jeden nápoj, obvykle pol litra piva. Často sú spojené s týmto podujatím aj rôzne zábavné pravidlá a výzvy, ktoré robia túto aktivitu ešte zábavnejšou. Pravidlá môžu byť rôzne a závisia od skupiny ľudí, ktorá sa zúčastňuje, ale obvykle sa snažia dodať tejto tradícii vtipný a náročný charakter.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 123456

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre