Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1715 – strážne husi namiesto strážnych psov a muž, z ktorého sa po úraze hlavy stal talentovaný klavirista

4057

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, koľko zarobil Arnold Schwarzenegger sa svoju rolu vo filme Terminátor a Terminátor 2 a prečo v Číne na policajných staniciach majú na stráži husi a nie psov? 

11 14

Jeden z najväčších skladov Amazonu v Spojenom kráľovstve, ktorý sa nachádza vo Fife, má rozlohu viac ako 1,5 milióna štvorcových stôp a má tri míle dopravníkov. Má veľkosť 17 futbalových ihrísk a predmety čakajúce na zabalenie pracovníkmi bolo možné vidieť naskladané od podlahy po strop.

21 15

Veža Sugarloaf Key Bat Tower, tiež známa ako Perky Bat Tower, je historické miesto v okrese Monroe na Floride v Spojených štátoch. 13. mája 1982 bola pridaná do Národného registra historických miest. Veža bola zničená počas hurikánu Irma v roku 2017. Vežu postavil v roku 1929 Richter Clyde Perky, majiteľ rybárskej chaty, aby mal pod kontrolou problém s komármi v Lower Keys. Keď však netopiere nasadili, údajne odleteli a už sa nevrátili. Veža bola postavená podľa plánov zakúpených od Charlesa Campbella z Texasu, prvého priekopníka štúdia netopierov. Veža bola určená ako úkryt pre netopiere, ktoré by jedli komáre šíriace maláriu. Podľa niektorých miestnych bol ľudoop Skunk zodpovedný za skoré poškodenie konštrukcie a za odohnanie niektorých netopierov.

31 15

Derek Amato, muž z Colorada, utrpel úraz hlavy po tom, čo skočil do plytkej časti bazéna, čo spôsobilo traumatický poranenie mozgu. Po tomto incidente začal prejavovať nezvyčajné hudobné talenty a údajne sa stal výborným klaviristom bez toho, aby sa ho niekedy predtým učil hrať na klavíri. Tento jav, keď človek získa náhle a neuveriteľné schopnosti v dôsledku poranenia mozgu, sa nazýva syndróm savanta alebo dar savanta. Savanti sú ľudia s obmedzenými kognitívnymi schopnosťami, ktorí však prejavujú nezvyčajné nadanie alebo schopnosti v oblastiach ako hudba, matematika, umenie alebo pamäť. Tieto schopnosti sa niekedy objavia po traumatických alebo neurologických poraneniach mozgu.

41 15

„Výsledky troch štúdií o preferenciách ľudského ucha pozorovaných počas sociálnych interakcií v hlučnom prostredí, t.j. na diskotékach.- V prvej štúdii sa pozorovala spontánna preferencia pravého ucha počas jazykovej výmeny medzi interagujúcimi jednotlivcami. Táto bočná zaujatosť bola potvrdená v kvázi experimentálnej štúdii, v ktorej konfederačný experimentátor vyvolal u okoloidúcich reakciu orientujúcu sa na uši pod zámienkou, že sa k nim priblíži so šepkanou požiadavkou. V poslednej štúdii subjekty preukázali väčšiu náchylnosť splniť požiadavku experimentátora, keď bola adresovaná priamo pravému, a nie ľavému uchu. Táto práca je jednou z mála štúdií demonštrujúcich prirodzený prejav hemisférických asymetrií a ukazuje ich vplyv na každodenné ľudské správanie.“

51 15

Biologický vývoj bol a je pomalý. Ako však tvrdí Hawking, ľudia sa vďaka písanému jazyku dokázali vyvíjať oveľa rýchlejšie, mimo fyzických obmedzení ich biológie. Hawkingovým hrubým výpočtom meria množstvo užitočných informácií v ľudských génoch ako 100 miliónov bitov, čo znamená, že román môže mať 2 milióny bitov informácií. „Človek sa teda rovná 50 románom. Veľká národná knižnica môže obsahovať asi 5 miliónov kníh alebo asi 10 biliónov bitov,“ povedal a uzavrel: „Takže množstvo informácií odovzdaných v knihách je stotisíckrát väčšie ako v DNA.“

61 16

Arnold Schwarzenegger si za svoju rolu v pôvodnom filme Terminator zarobil sumu 75 000 dolárov. To bol jeho honorár za prvý film. Avšak po uplynutí siedmich rokov a návrate do role Terminátora vo filme Terminator 2 sa jeho honorár výrazne zvýšil. Za svoju druhú účasť v tejto sérii inkasoval obrovských 15 000 000 dolárov. Táto odlišnosť v honorári medzi obidvoma filmami ukazuje, ako Arnold Schwarzenegger počas tejto doby získal väčšiu popularitu a jeho postava Terminátora sa stala ešte ikonickou.

71 9

„Husi sú veľmi ostražité, najmä v noci,“ povedal Hong Gang, riaditeľ policajnej stanice v Dongwane. „Neprestanú gágať, kým hrozba nepominie, a ak jedna zavolá na poplach, zvyšok bude nasledovať.“ Úrad pre verejnú bezpečnosť v okrese Shawan mal v jednom okamihu vo svojej flotile 20 husí. Stanica povzbudila 12 ďalších vidieckych lokalít, aby urobili to isté. „Zvykli sme si ich chovať pre vajcia a mäso, ale v júni nám povedali, aby sme ich kúpili viac a nechali ich strážiť stanicu,“ povedal Hong.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.