Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1718 – Oxfordská univerzita je staršia ako Aztécka ríša a najkratší komerčný let na svete trvá len 47 sekúnd

6738

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo museli byť astronauti Apollo 11 po návrate na Zem v karanténe a čo by ste mali piť, ak chcete zlepšiť svoju pamäť

11 17

Podľa amerických odborníkov nápoj z čučoriedok skutočne zlepšuje uchovávanie informácií v mozgu, a to predovšetkým u starších osôb. Čučoriedky sú veľmi bohaté na antioxidanty a ďalšie fytochemikálie, ktoré pamäti prospievajú. Zázračný účinok čučoriedok otestovali v Amerike na vzorke sedemdesiatročných ľudí, ktorým prestávala slúžiť pamäť. Polovica z nich pila denne dva poháre čučoriedkovej šťavy. Druhá polovica dostávala iný nápoj. Po dvoch mesiacoch mala skupina konzumujúca čučoriedkový džús výrazne lepšie výsledky v pamäťových testoch ako skupina užívajúca nápoj s placebo.

21 18

Let vedie medzi dvoma ostrovmi v škótskcyh Orknejách: Westray a Papa Westray, medzi ktorými je medzera široká 2,7 kilometra. Z ostrova na ostrov lieta letecká spoločnosť Loganair a oficiálna dĺžka letu je ustanovená na 2 minúty. Čas dve minúty by sme mohli považovať za ten z toho pesimistickejšieho súdka, pretože stačia ideálne podmienky bez výrazného vetra a lietadlo dokáže na druhé letisko doplachtiť za neuveriteľných 47 sekúnd. Ako sa dá predpokladať, medzi ostrovmi nelieta obrovský stroj, ale iba menšie lietadlo, ktoré bohužiaľ svojim pasažierom neponúka žiadnu obsluhu a jedlo či nápoje. Letenka v tomto prípade stojí približne 28 eur a medzi najčastejších cestujúcich sa neradia iba obyčajní obyvatelia ostrovov, ale skôr zamestnanci a misionári, ktorí najmä ostrov Papa Westray navštevujú, aby zrelaxovali, oddýchli si od ruchu veľkomesta a postarali sa o približne 70 obyvateľov žijúcich na ostrove.

31 18

O gravitačnom zákone sme sa snáď všetci učili ešte na základnej škole. Mnohí ju majú určite spojenú s Isaacom Newtonom a príbehu s jablkom. Legendy hovoria, že Isaac sedel pod stromom, keď naňho padlo jablko. Práve vtedy si uvedomil, že na všetky telesá pôsobí nejaká sila. Tá ich má, rovnako ako nás ľudí, priťahovať k zemi. A práve spomínaná jabloň, pod ktorou Isaac sedel, je veľmi zaujímavá. Dodnes totižto stojí a má približne 350 rokov. Aj napriek vysokému veku stále plodí jablká.

41 18

Je zaujímavé, že v niektorých severských štátoch so zverejňovaním príjmov nemajú žiadny problém a napríklad v Nórsku, ktoré sa dlhodobo radí k najprosperujúcejším krajinám na svete, sa z internetu dozviete nielen koľko daní zaplatil každý občan, ale aj výšku jeho príjmu či majetkové pomery. 

51 18

Oxfordská univerzita v Anglicku je staršia ako Aztécka civilizácia. Oxfordská univerzita bola založená v 13. storočí, konkrétne v roku 1249, čo ju robí jednou z najstarších univerzít na svete. Naopak, Aztécka civilizácia v Strednej Amerike, s hlavným mestom Tenochtitlán, vznikla neskôr, keď bolo hlavné mesto založené v roku 1325. Oxfordská univerzita má tak bohatú históriu a tradíciu v oblasti vzdelávania a výskumu, a jej vznik sa datuje do stredovekého obdobia. Je jednou z najuznávanejších a najstarších univerzít na svete a dodnes má významný vplyv na akademický a kultúrny svet.

61 19

Po návrate na Zem po historickom lete misie Apollo 11, ktorým bola prvá misia, pri ktorej ľudia pristáli na Mesiace v roku 1969, boli členovia posádky astronautov umiestnení do karantény. Toto opatrenie bolo zavedené na zabezpečenie, že z Mesiaca neprinesú žiadne mikróby alebo baktérie, ktoré by mohli ovplyvniť Zemské ekosystémy alebo ľudské zdravie. Takáto karanténa trvala 21 dní a zabezpečila, že astronauti Neil Armstrong, Buzz Aldrin a Michael Collins zostali počas tejto doby oddelení od verejnosti a od iných ľudí. Toto opatrenie bolo súčasťou bezpečnostných protokolov NASA.

71 11

V roku 2010 Sandra Bullock najskôr prevzala cenu Zlatá malina (Razzie Award) za najhoršiu herečku za svoju úlohu vo filme „Slečna zamilovaná“ (All About Steve). Zlaté maliny sú ocenenia, ktoré sa udeľujú najslabším výkonom vo filmoch a sú v niektorých prípadoch zamerané na „najhorších“ v rôznych kategóriách. O deň neskôr, na Oscara, získala Sandra Bullock cenu za najlepšiu herečku za svoju úlohu vo filme „Splnený sen“ (The Blind Side).  Sandra Bullock sa stala prvou herečkou, ktorá získala Oscara a Zlatú malinu v tom istom roku, a tento príbeh sa stal známym príkladom herectva a kariérnej rozmanitosti vo filmovom priemysle.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.