Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1722 – povolenie na výstup na Mount Everest stojí 11 000 eur a novonarodené mláďa pandy je menšie ako dospelá myš

7692

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete niečo o Dothraki, fiktívnom jazyku vo fantasy románovej sérii Game of Thrones a a prečo sú posledné slová Alberta Einsteina pred jeho smrťou dodnes záhadou?

11 21

Juhoafričanovi, ktorý sa pokúšal vyliezť na Mount Everest sám a bez povolenia, prikázali z hory zostúpiť, bol mu zabavený pas a bola mu uložená pokuta 22 000 eur. Ryan Sean Davy, 43-ročný, povedal úradníkom v základnom tábore, že vyliezol sám až do druhého tábora – 6 400 metrov – aby sa aklimatizoval pred výstupom na vrchol, kým ho chytili. Cudzinci musia zaplatiť nepálskej vláde 11 000 dolárov za povolenie vystúpiť na vrchol vysoký 8 848 metrov, čo znamená pre túto chudobnú krajinu veľký príjem.

21 22

Albert Einstein bol fyzik, ktorého práca na teórii relativity a iných moderných vedeckých úspechoch z neho urobila jedného z najpamätnejších inovátorov v histórii. Albert Einstein zomrel 18. apríla 1955 na aneuryzmu. Einsteinovi ochorenie zistili už skôr, on však liečbu odmietol a povedal: „Chcem odísť, kedy sa ja rozhodnem. Umelo predlžovať život je nevkusné. Urobil som svoj podiel, je čas ísť. Urobím to elegantne.“ O niečo neskôr, keď mal smrť už na jazyku, povedal posledné slová, ale boli v jeho rodnom jazyku, nemčine. Zdravotná sestra pri lôžku po nemecky nehovorila, takže jeho posledný výrok nebude nikdy skutočne známy.

31 22

Dothraki je fiktívny jazyk vo fantasy románovej sérii Georgea R. R. Martina Pieseň ľadu a ohňa a jej televíznej adaptácii Game of Thrones. Hovorí ním Dothraki, kočovný národ vo fiktívnom svete seriálu. Jazyk bol vyvinutý pre televízny seriál tvorcom jazyka Davidom J. Petersonom, ktorý vychádzal z dothrakských slov a fráz v Martinových románoch. K septembru 2011 tento jazyk obsahoval 3 163 slov, z ktorých nie všetky boli zverejnené. V roku 2012 bolo 146 novonarodených dievčat v Spojených štátoch pomenovaných „Khaleesi“, čo je dothracký výraz pre manželku khala alebo vládcu a titul, ktorý v sérii prijala Daenerys Targaryen. Dothraki a Valyrian boli opísaní The Economist ako „najpresvedčivejšie fiktívne jazyky od elfštiny“.

41 22

Čerstvo narodené mláďatá pandy veľkej sú ružové, slepé a pri narodení vážia asi 100 gramov. Ich matky sú 900-krát masívnejšie. To vyvoláva otázku, ktorá znepokojila biológov: prečo ten rozdiel? Skúmali myši, mačky psy a nik z nich nevie vysvetliť, prečo sa pandy rodia menšie, ako dospelé myši.

51 22

Otec Adolfa Hitlera, Alois Hitler, sa narodil ako Alois Schicklgruber, ale v roku 1876, keď mal 39 rokov, získal legálnu zmenu priezviska z Schicklgruber na Hitler. Zmena bola vtedy bežná a mnohí ľudia menili svoje priezviská z rôznych dôvodov.

61 23

Hiram Maxim, vynálezca automatického guľometu, strávil veľa času skúšobnou streľbou so svojimi zbraňami. Táto činnosť mala vážne následky na jeho sluch. Postupom času sa stal takmer úplne hluchý. Jeho syn, Hiram Percy Maxim, pracoval na vývoji zvukových tlmičov zbraní koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Vznikol tlmič, ktorý sa neskôr stal známym ako „Maxim Silencer“ (Maximov tlmič). Aj keď bol tento tlmič účinný na zníženie hluku z výstrelov, bohužiaľ už bolo neskoro zachrániť sluch jeho otca, Hirama Maxima.

71 14

Prvý piatok v mesiaci je zamestnancom liehovaru známy ako Veľký piatok. Práve v tento deň sú ocenení fľašou Jacka Danielsa. Je to spôsob, ako chcú ukázať ich ocenenie za tvrdú prácu, ktorú robia zamestnanci každý deň. Pre skladníkov Juniora, Briana a Beckhama je to jeden z dôvodov, prečo radi pracujú pre Jack Daniel´s. Každý deň títo traja kolegovia zo skladu plnia a dobýjajú sudy, z ktorých každý váži takmer 230 kíl – ručne ich prevaľujú po starodávnych koľajniciach. Je to ťažká práca a na znak uznania od spoločnosti na Veľký piatok je tradícia, ktorá siaha až k zakladateľovi, samotnému pánovi Jackovi.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.