Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1723 – schody smrti v Machu Picchu sú len pre najodvážnejších a Liviu Librescu obetoval svoj život na záchranu 22 študentov počas masakru na Virginia Tech

2624

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o hrdinovi a profesorovi menom Liviu Librescu, ktorý obetoval svoj život na záchranu 22 študentov počas masakru na Virginia Tech a o žene menom Essie Dunbar, ktorá sa v deň jej pohrebu posadila vo svojej rakve a na všetkých sa usmievala.

V roku 1915 utrpela 30-ročná žena z Južnej Karolíny menom Essie Dunbar smrteľný záchvat epilepsie – aspoň si to všetci mysleli. Po vyhlásení za mŕtvu lekári Dunbarovej telo uložili do rakvy a jej pohreb naplánovali na nasledujúci deň, aby jej sestra, ktorá cestovala z ďalekého mesta, mohla vzdať úctu. Keď prišla sestra Essie, pohreb nestihla a už bolo neskoro, aby mohla vidieť svoju sestru poslednýkrát. No sestra trvala na tom, aby telo Essie vykopali, aby sa jej mohla naposledy pokloniť. Keď sa veko rakvy otvorilo, Essie sa posadila a usmievala sa na všetkých okolo seba. Žila ďalších 47 rokov. Oznámenie o jej smrti v roku 1962 znelo: „Pre ženu z Južnej Karolíny sa koná posledný pohreb“.

Tím nemeckých a kurdských archeológov vykopal začiatkom júna 2022 približne 3400 rokov staré mesto v Kemune z ríše Mittani pozdĺž rieky Tigris. Kvôli veľkému suchu v Iraku sa osada vynorila z mosulskej nádrže. Mestský komplex zahŕňa palác, ktorý bol predtým objavený v roku 2018, ako aj niekoľko veľkých budov, ktoré by mohli tvoriť centrum mesta Zachiku. Výskumníci sa domnievajú, že to mohlo byť dôležité miesto patriace pod ríšu Mittani (asi 1550 – 1350 pred Kristom), ktorá mala kontrolu nad veľkými časťami severnej Mezopotámie a Sýrie.

Mnohé z filmových dejísk z Hviezdnych vojen, ako Obi-Wanov dom, Mos Espa a Lars Homestead, boli postavené v púštnych oblastiach Tuniska a mnohé z nich sú stále dostupné pre verejnosť na návštevu. Tieto miesta boli použité pri nakrúcaní rôznych filmových častí série Star Wars. Je to fascinujúca skutočnosť pre fanúšikov série Star Wars, ktorí majú možnosť navštíviť tieto miesta a prežiť autentickú atmosféru vesmírneho sveta Star Wars. Tunisko je známe ako jedno z hlavných miest, kde sa natáčali niektoré scenérie z pôvodných filmov série.

Gigantický odtok Monticello Dam, ktorý sa nachádza na priehrade Monticello pri jazere Berryessa v severnej Kalifornii, funguje ako bezpečnostný prepad jazera. Technicky je známy aj ako Morning Glory Spillway. Keď priehrada dosiahne kapacitu, prepad pohltí vodu rýchlosťou 1 381 862 litrov za sekundu a vyprázdni sa asi 213.36 metrov cez obrovskú betónovú rúru. Nie je to bezpečné miesto na plávanie, v roku 1997 bol študent UC Davis pri plávaní vtiahnutý do odtokovej diery a utopil sa.

Počet nehôd na cestách v štáte Uttar Pradesh neustále pribúda. Zvyšuje sa aj počet ľudí, ktorí prišli o život pri nehodách. Dopravná polícia Moradabad teda začala jedinečnú iniciatívu. Hovorí sa, že tí, ktorí porušia pravidlá cestnej premávky, budú musieť sedieť na polícii tri hodiny. Spolu s tým im polícia premietne film o cestnej premávke a dopravných nehodách. Potom musia políciu ubezpečiť, že v budúcnosti nebudú porušovať dopravné predpisy. Až potom budú môcť viesť vozidlo. Polícia ich ešte pred odchodom upozorní o opätovnom trojhodinovom premietaní filmu o pravidlách cestnej premávky.

Schody smrti sú časťou kamenných schodov postavených Inkami, ktoré vedú na vrchol Huayna Picchu. Tieto schody sa vyznačujú tým, že sú strmé a ťažko sa po nich stúpa. Schody sú navyše na okraji výhľadu na útes. Napriek názvu tam však neprišiel o život žiadny turista. Po výstupe na túto časť sa dostanete na vrchol hory Huayna Picchu. Počas prehliadky hory Huayna Picchu sa turista musí držať steny oboma rukami. Turistov čaká 183 metrov skalných schodov, ktoré boli vytesané pred viac ako 500 rokmi. Pri výstupe týmito schodmi návštevníka čaká vlhká stena a na druhej strane pád v stovkách metrov smerom k rieke Urubamba.

Liviu Librescu, izraelský a americký vedec, profesor inžinierstva a obetavý učiteľ, pochádzal z rumunskej židovskej rodiny. Počas tragického masového streľby na Virginia Tech v roku 2007, ktorá bola jednou z najhorších streľieb na univerzitnom kampuse v histórii Spojených štátov, obetoval svoj život, aby zachránil svojich študentov. Keď ozbrojený strelec začal útok na svojej triede, Liviu Librescu viedol svojich študentov, aby sa pokúsili utiecť oknom. Potom sa vrátil do triedy, zatvoril dvere a neustále odolával streľbe, čím poskytol čas študentom, ktorí unikli cez okná. Bohužiaľ, Liviu Librescu zomrel v dôsledku zranení, ktoré utrpel počas tohto hrdinského činu, ale jeho statočnosť a obetavosť zachránili mnoho životov.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre