Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1727 – muž, ktorý zachránil najmenej 160 ľudí pred samovraždou a NASA priznala, že pôvodné videokazety z pristátia na Mesiaci už neexistujú

2543

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o mužovi z Austrálie, ktorý zachránil najmenej 160 ľudí pred samovraždou a čo bolo skôr? Zapaľovač alebo zápalky? 

11 2

Let 593 spoločnosti Aeroflot bol osobný let z medzinárodného letiska Šeremetěvo v Moskve v Rusku na letisko Kai Tak v Hong Kongu. 23. marca 1994 sa lietadlo prevádzkujúce túto trasu, Airbus A310-304 spoločnosti Aeroflot, zrútilo do pohoria Kuzneck Alatau v Kemerovskej oblasti, pričom zahynulo všetkých 63 cestujúcich a 12 členov posádky na palube. Nenašli sa žiadne dôkazy o technickej poruche. Záznamníky hlasu a letových údajov v kabíne odhalili prítomnosť 13-ročnej dcéry a 15-ročného syna pomocného kapitána v kokpite. Kým sedel pri riadení, syn pilota nevedomky čiastočne odpojil riadenie autopilota A310. Autopilot sa potom úplne odpojil, čo spôsobilo, že sa lietadlo prevrátilo takmer zvislo. Pilotom sa podarilo lietadlo vyrovnať, ale lietadlo zostúpilo za bezpečnú výšku, aby sa spustil systém „recovery“ a následne sa zrútilo do pohoria. Pri náraze zahynulo všetkých 75 pasažierov.

21 3

Takmer päť desaťročí sa pozeral zo svojho domu v Sydney s výhľadom na Tichý oceán, inšpirovaný jedným z najmalebnejších výhľadov v Austrálii. K dramatickej panoráme ho však nepritiahla len láska k moru. Sledovanie okien Dona Ritchieho malo oveľa väčší účel. Od roku 1964 zachránil najmenej 160 životov, hoci niektorí tvrdia, že skutočný počet je oveľa vyšší. Pán Ritchie, ktorý zomrel v roku 2012 vo veku 86 rokov, bol známy ako „Anjel Medzery“ čo je titul získaný za pomoc ľuďom, aby sa nehodili z notoricky známeho austrálskeho miesta na samovraždu. Strmé útesy v ústí prístavu v Sydney dlho pôsobili ako magnet na tých, ktorí stratili všetku nádej. Ale vďaka svojmu pokojnému hlasu a súcitnému správaniu pán Ritchie ponúkol zúfalcom pomocnú ruku tým, že ich v čase núdze zapojil do rozhovoru na vrchole útesu a pozval k sebe domov na čaj.

31 3

Pôvodné pásky z pristátia na Mesiaci, ktoré boli použité počas misií Apollo, vrátane historického pristátia Apollo 11 v roku 1969, boli zmazané a prepoužité NASA kvôli ekonomickým dôvodom. Bolo to kvôli potrebe získať pásky pre ďalšie misie.  NASA zverejnila digitálne remastrované verzie týchto záznamov, ktoré sa zachovali z iných zdrojov, vrátane záznamov na Zemi. Tieto digitálne kópie sú dnes verejne dostupné a sú dôležitým dokumentom ľudskej histórie a doby výskumu vesmíru. Je dôležité poznamenať, že i keď pôvodné pásky zmizli, záznamy z pristátia na Mesiaci boli zachované v digitálnej podobe a sú stále k dispozícii na vedecký výskum a verejnú informáciu.

41 3

Zjesť 12 guličiek hrozna o polnoci na Silvestra je v Španielsku tradíciou aj poverou. Španieli, ktorí riskujú nešťastie svojho osudu na budúci rok vynechaním hrozna, sú zriedkavíZa každý úder polnoci na hodinách zjedia jednu guličku hrozna. Američania zvyknú privítať Nový rok pohárikom šampanského a bozkom pri výkope lopty. Ale prvých 12 sekúnd Španielskeho nového roka je o niečo tichších a intenzívnejších, pretože sa každý sústredí na zjedenie všetkých 12 zázračných guličiek hrozna, ktoré symbolizuje 12 šťastných mesiacov v ďalšom roku.

51 3

Pekin Noodle Parlour (postavená v roku 1909) je najstaršia nepretržite fungujúca čínska reštaurácia v Spojených štátoch, ktorá sa nachádza v Butte v Montane. Reštaurácia bola založená na jej súčasnom mieste v roku 1911 Hum Yow a Tam Kwong Yee. Spolu s obchodnou budovou spoločnosti Wah Chong Tai Company (1891) a rezancovým salónom Mai Wah (1909) predstavuje Pekin Noodle Parlour jednu z posledných zachovaných nehnuteľností z pôvodnej čínskej štvrte v historickej štvrti Butte-Anaconda. V roku 2023 bola reštaurácia pomenovaná ako American Classic Foundation James Beard Foundation.

61 3

Prvý zapaľovač vyrobil v roku 1816 nemecký chemik Johann Wolfgang Döbereiner. Döbereinerova lampa, ako sa nazývala, bola vysoko nebezpečná náplň naplnená vodíkom a spúšťaná platinovým katalyzátorom. Zapaľovače sa skutočne rozbehli až vtedy, keď spoločnosť Zippo v tridsiatych rokoch minulého storočia začala hromadne vyrábať praktickejšie modely. Chemické reakcie podobné zápalke sa začali už v 17. storočí objavením fosforu, ale skutočná trecia zápalka bola vynájdená až v roku 1827. V tom roku britský chemik John Walker vyrobil zápalky z dlhých tyčiniek s kombináciou sulfidu antimónu, chlorečnanu draselného, gumy a škrobu na konci. Svoj vynález nazval Congreves.

71 3

Nathan „Nearest“ Green, ktorý bol bývalý otrok, bol dôležitou postavou v histórii destilácie Jack Daniel’s Tennessee Whiskey. Nearest Green bol expert na destiláciu a jeho techniky a vedomosti o výrobe whisky boli klíčové pre začiatky značky Jack Daniel’s. Jack Daniel, zakladateľ značky, sa učil destilovať od Nearesta Greena a neskôr ho zamestnal ako svojho hlavného liehovarníka. Green bol zodpovedný za učenie Jacka Daniela o procese destilácie a pomáhal pri rozvoji charakteristického chutného profilu Jack Daniel’s Tennessee Whiskey. Potomkovia Nearesta Greena pokračujú v pracovnej tradícii v oblasti whisky dodnes. Na počesť Nearesta Greena, bol založený Nearest Green Distillery, ktorý produkuje whisky a pokračuje v jeho odkaze.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567 

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.