Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1728 – záhadná potná choroba, kedy sa ľudia v priebehu niekoľkých hodín spotili na smrť a lietadlová loď, ktorá z morskej vody vyrába 500 ton pitnej vody denne

2884

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o lodi, ktorá vyprodukuje denne viac ako 500 ton čerstvej pitnej vody z morskej vody a aký vysoký je najväčší strom na svete?

Giant Forest, pomenovaný známym prírodovedcom Johnom Muirom v roku 1875, má najpôsobivejšiu zbierku obrovských sekvojí v národnom parku Sequoia a Kings Canyon. Medzi jeho 8 000 obrovskými sekvojami je najväčšou pýchou General Sherman. General Sherman Tree je starý približne 2200-2700 rokov, meria takmer 84 metrov, hrúbka kmeňa je 11 metrov a stále rastie. Nájdete ho v Národnom parku v štáte California.

V roku 1485 vypukla záhadná choroba nazývaná Anglická potná choroba, ktorá spôsobila, že ľudia sa v priebehu niekoľkých hodín spotili na smrť. Táto choroba spôsobovala rýchlo stúpajúcu horúčku, silné potenie, bolesti hlavy, zvracanie a hnačku. Pacienti často zomierali v priebehu niekoľkých hodín alebo dní po prvých príznakoch. Anglická potná choroba mala viacero výskytov v priebehu histórie, najznámejšími sú epidémie v rokoch 1485, 1508, 1517, 1528 a 1551. Choroba bola záhadná a jej presná príčina nebola nikdy definitívne určená. Počet obetí a presný priebeh choroby sa líšili v rôznych obdobiach a v rôznych lokalitách. Postihla nielen obyčajných ľudí, ale aj kráľovské a šľachtické rodiny, čo dodávalo chorobe značný strach a mystérium. S plynutím času sa výskyt Anglickej potnej choroby postupne zastavil, a v súčasnosti sa už nevyskytuje.

V grófstve Elbert v štáte Georgia je súbor kameňov nazývaných Georgia Guidestones. Boli tam umiestnené v roku 1979 so súborom desiatich smerníc v ôsmich moderných jazykoch a štyroch mŕtvych, vyrezaných na kameňové panely. Táto pamiatka dáva pokyny v 8 jazykoch, ako obnoviť spoločnosť po apokalyptickej udalosti, pričom funguje aj ako kompas, kalendár a hodiny.

Osobám, ktoré zomrú ako bezdomovci alebo bez financií v New Yorku, je vyhradený hrob na ostrove Hart. Na tomto ostrove väzni vykonávajú práce súvisiace s kopaním masových hrobov. V prípade detí je až 1 000 zosnulých pochovaných na jednom hrobe, zatiaľ čo u dospelých je počet obmedzený na 50 na jeden hrob. Tento hrobový priestor je určený pre tých, ktorí nemajú finančné prostriedky na tradičný pohreb alebo ktorí nemajú žiadnu rodinu, ktorá by sa o nich postarala po smrti.

HMS Queen Elizabeth je lietadlová loď triedy Queen Elizabeth, ktorá je v prevádzke britskej kráľovskej námornej služby (Royal Navy). Táto lietadlová loď je vybavená systémom reverznej osmózy, ktorý umožňuje spracovávať morskú vodu a meniť ju na pitnú vodu. Systém reverznej osmózy je pokročilá technológia čistenia a filtrovania vody, ktorá odstraňuje soli, nečistoty a iné nežiaduce látky z morskej vody, čím ju robí vhodnou na pitie. HMS Queen Elizabeth je schopná vyprodukovať viac ako 500 ton čerstvej pitnej vody denne pomocou tohto systému. Táto schopnosť je dôležitá pre dlhé misie na mori, keď je získavanie čerstvej vody zo zdrojov na pevnine obmedzené alebo nepraktické.

Perzský kráľ Agha Mohammad Khan Qajar vydal príkaz popravy dvoch svojich sluhov kvôli ich prílišnej hlučnosti. Avšak, pretože nasledoval sviatok, rozhodol sa odložiť ich popravu o jeden deň a prinútil svojich služobníkov vrátiť sa k svojim povinnostiam. Napriek tomu, tragédia sa odohrala v tú noc, keď boli prišli sluhovia kráľa zabiť počas toho, keď spal.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre