Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1729 – Gary Plauche zabil únoscu, ktorý sexuálne zneužil jeho 12-ročného syna v priamom televíznom prenose a niektoré suchozemské slimáky spia až tri roky vkuse

2583

V  dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o Vankúšovej bojovej lige, kde účastníčky často utrpeli vážne poranenia a o prípade z roku 1984, kedy Gary Plauche vystopoval únoscu, ktorý sexuálne zneužil jeho 12-ročného syna a zabil ho v priamom televíznom prenose.

Po tom, čo Švajčiarsko tvrdo zasiahla epidémia besnoty spôsobenú líškami prenášajúcimi choroby, vymyslelo Švajčiarsko kreatívny – a ako sa ukázalo, celkom účinný – spôsob, ako sa brániť. Počnúc rokom 1978 vzduchom zhadzovali tisíce kuracích hláv zaočkovaných vakcínou proti besnote na rôznych miestach, pričom sa spoliehali na líšky, ktoré ich videli a jedli. Iniciatíva bola taká úspešná, že v nej pokračovali až do roku 1991. V roku 1996 bolo Švajčiarsko oficiálne vyhlásené za oblasť bez výskytu besnoty.

Vírusová choroba Marburg (MVD) je zriedkavá, ale závažná hemoragická horúčka, ktorá postihuje ľudí a primáty. Je to spôsobené infekciou vírusom Marburg alebo vírusom Ravn, oba patriace do rodu Marburgvirus. Marburgvírusy sú zoonotické (alebo zvieratami prenášané) RNA vírusy. Ebolavírusy, tiež filovírusy, sú geneticky odlišné, ale úzko súvisiace s marburgvírusmi. Vírus Marburg bol prvýkrát rozpoznaný v roku 1967, keď sa v laboratóriách v Marburgu a Frankfurte v Nemecku a v Belehrade v Juhoslávii (dnes Srbsko) vyskytli súčasné prepuknutia hemoragickej horúčky. Ochorelo 31 ľudí, počnúc laboratórnymi pracovníkmi, po ktorých nasledovalo niekoľko zdravotníkov a rodinných príslušníkov, ktorí sa o nich starali. Hlásených bolo sedem úmrtí. Prví infikovaní ľudia boli počas výskumu vystavení ugandským dovezeným africkým zeleným opiciam alebo ich tkanivám. 

Pillow Fight League (Vankúšová bojová liga) bola poloprofesionálna športová liga so sídlom v Toronte zameraná na verejné vankúšové zápasy. Ženský šport sa konal v bojovej aréne, podobne ako boxerský alebo wrestlingový zápas. Liga bola založená v roku 2004. Podujatia sa konali v Montreale, Quebecu a New Yorku, ale hlavné sídlo Ligy zostalo v Toronte v Ontáriu. V bojoch v rámci ligy sa objavili buď dve alebo tri dievčatá a kodifikovaný súbor pravidiel. Bojovníčky často utrpeli rezné rany, škrabance a modriny. Došlo aj k vážnejším zraneniam, vrátane otrasov mozgu, monoklov, rozštiepených pier, natrhnutých svalov a pomliaždených obličiek. Liga ukončila svoju činnosť v roku 2011.

Niektoré suchozemské slimáky môžu spať až tri roky hibernáciou alebo estiváciou. Aj keď toto predĺžené zdriemnutie môže znieť na prvý pohľad lákavo, v skutočnosti je spôsobené nie práve ideálnymi podmienkami. Slimáky potrebujú na prežitie vlhkosť; takže ak počasie nespolupracuje a je sucho, môžu skutočne spať až tri roky. Uvádza sa, že v závislosti od geografie sa slimáky môžu presunúť do hibernácie (ktorá nastáva v zime) alebo estivácie (známej aj ako „letný spánok“), čím pomáhajú uniknúť z teplého podnebia. Počas tohto obdobia  slimáky vylučujú hlien cez svoje telo, aby sa chránili pred suchým horúcim počasím. Slimáky nespia vždy tri roky vo vlastnom hliene. Keď je počasie vhodné a vlhké, slimáky majú tendenciu dodržiavať celkom pravidelný režim spánku.

Stavkirke je typ kostola, ktorý sa vyskytuje v Nórsku a niekoľkých ďalších častiach Škandinávie. Tieto kostoly sú postavené z dreva a boli široko stravané v období od 11. do 15. storočia. Na stavbu týchto kostolov sa nepoužívali klince, ale drevo bolo spojované šikmými rezmi, zámkami a zámkovými doskami, čo dodáva týmto stavbám charakteristický vzhľad. Heddal Stave Church je farský kostol Nórskej cirkvi v obci Notodden v okrese Vestfold og Telemark v Nórsku. Nachádza sa v obci Heddal. Kostol bol postavený okolo roku 1200 podľa plánov neznámeho architekta. Kostol má kapacitu asi 180 ľudí a je jedným z 28 zachovaných drevených kostolov v Nórsku a považuje sa za najväčší z drevených kostolov. Po reformácii bol kostol vo veľmi zlom stave. V rokoch 1849–1851 prebehla rozsiahla rekonštrukcia budovy. Keďže však reštaurátorom chýbali potrebné vedomosti a zručnosti, v 50. rokoch bola potrebná ďalšia obnova. Interiér bol poznačený obdobím po reformácii v rokoch 1536–1537 a je z veľkej časti výsledkom reštaurovania, ktoré prebehlo v 50. rokoch 20. storočia.

Paleontológom sa vo Francúzsku v roku 2019 podarilo nájsť najväčšiu zachovalú dinosauriu kosť. Táto kosť meria niečo cez 2 metre a váži viac ako 800 kg. Vedci odhadujú, že je stará približne 14 miliónov rokov.

Leon Gary Plauché (10. novembra 1945 – 20. októbra 2014) bol Američan známy tým, že verejne zabil Jeffa Douceta, ktorý zneužíval deti, a ktorý uniesol a znásilnil Plauchého syna Jodyho. K zabitiu došlo použitím revolvera 16. marca 1984 a na kameru ho zachytil miestny spravodajský štáb. Plauché dostal sedemročný podmienečný trest s päťročnou podmienkou a 300 hodinami verejnoprospešných prác, pričom nedostal žiadny trest odňatia slobody. Prípad získal širokú publicitu, pretože niektorí ľudia spochybňovali, či mal byť Plauché obvinený z vraždy. Plauché tvrdil, že mal pravdu a že každý rodič v podobnej pozícii by urobil to isté.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre