Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1729 – Gary Plauche zabil únoscu, ktorý sexuálne zneužil jeho 12-ročného syna v priamom televíznom prenose a niektoré suchozemské slimáky spia až tri roky vkuse

2480

V  dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o Vankúšovej bojovej lige, kde účastníčky často utrpeli vážne poranenia a o prípade z roku 1984, kedy Gary Plauche vystopoval únoscu, ktorý sexuálne zneužil jeho 12-ročného syna a zabil ho v priamom televíznom prenose.

11 4

Po tom, čo Švajčiarsko tvrdo zasiahla epidémia besnoty spôsobenú líškami prenášajúcimi choroby, vymyslelo Švajčiarsko kreatívny – a ako sa ukázalo, celkom účinný – spôsob, ako sa brániť. Počnúc rokom 1978 vzduchom zhadzovali tisíce kuracích hláv zaočkovaných vakcínou proti besnote na rôznych miestach, pričom sa spoliehali na líšky, ktoré ich videli a jedli. Iniciatíva bola taká úspešná, že v nej pokračovali až do roku 1991. V roku 1996 bolo Švajčiarsko oficiálne vyhlásené za oblasť bez výskytu besnoty.

21 5

Vírusová choroba Marburg (MVD) je zriedkavá, ale závažná hemoragická horúčka, ktorá postihuje ľudí a primáty. Je to spôsobené infekciou vírusom Marburg alebo vírusom Ravn, oba patriace do rodu Marburgvirus. Marburgvírusy sú zoonotické (alebo zvieratami prenášané) RNA vírusy. Ebolavírusy, tiež filovírusy, sú geneticky odlišné, ale úzko súvisiace s marburgvírusmi. Vírus Marburg bol prvýkrát rozpoznaný v roku 1967, keď sa v laboratóriách v Marburgu a Frankfurte v Nemecku a v Belehrade v Juhoslávii (dnes Srbsko) vyskytli súčasné prepuknutia hemoragickej horúčky. Ochorelo 31 ľudí, počnúc laboratórnymi pracovníkmi, po ktorých nasledovalo niekoľko zdravotníkov a rodinných príslušníkov, ktorí sa o nich starali. Hlásených bolo sedem úmrtí. Prví infikovaní ľudia boli počas výskumu vystavení ugandským dovezeným africkým zeleným opiciam alebo ich tkanivám. 

31 5

Pillow Fight League (Vankúšová bojová liga) bola poloprofesionálna športová liga so sídlom v Toronte zameraná na verejné vankúšové zápasy. Ženský šport sa konal v bojovej aréne, podobne ako boxerský alebo wrestlingový zápas. Liga bola založená v roku 2004. Podujatia sa konali v Montreale, Quebecu a New Yorku, ale hlavné sídlo Ligy zostalo v Toronte v Ontáriu. V bojoch v rámci ligy sa objavili buď dve alebo tri dievčatá a kodifikovaný súbor pravidiel. Bojovníčky často utrpeli rezné rany, škrabance a modriny. Došlo aj k vážnejším zraneniam, vrátane otrasov mozgu, monoklov, rozštiepených pier, natrhnutých svalov a pomliaždených obličiek. Liga ukončila svoju činnosť v roku 2011.

41 5

Niektoré suchozemské slimáky môžu spať až tri roky hibernáciou alebo estiváciou. Aj keď toto predĺžené zdriemnutie môže znieť na prvý pohľad lákavo, v skutočnosti je spôsobené nie práve ideálnymi podmienkami. Slimáky potrebujú na prežitie vlhkosť; takže ak počasie nespolupracuje a je sucho, môžu skutočne spať až tri roky. Uvádza sa, že v závislosti od geografie sa slimáky môžu presunúť do hibernácie (ktorá nastáva v zime) alebo estivácie (známej aj ako „letný spánok“), čím pomáhajú uniknúť z teplého podnebia. Počas tohto obdobia  slimáky vylučujú hlien cez svoje telo, aby sa chránili pred suchým horúcim počasím. Slimáky nespia vždy tri roky vo vlastnom hliene. Keď je počasie vhodné a vlhké, slimáky majú tendenciu dodržiavať celkom pravidelný režim spánku.

51 4

Stavkirke je typ kostola, ktorý sa vyskytuje v Nórsku a niekoľkých ďalších častiach Škandinávie. Tieto kostoly sú postavené z dreva a boli široko stravané v období od 11. do 15. storočia. Na stavbu týchto kostolov sa nepoužívali klince, ale drevo bolo spojované šikmými rezmi, zámkami a zámkovými doskami, čo dodáva týmto stavbám charakteristický vzhľad. Heddal Stave Church je farský kostol Nórskej cirkvi v obci Notodden v okrese Vestfold og Telemark v Nórsku. Nachádza sa v obci Heddal. Kostol bol postavený okolo roku 1200 podľa plánov neznámeho architekta. Kostol má kapacitu asi 180 ľudí a je jedným z 28 zachovaných drevených kostolov v Nórsku a považuje sa za najväčší z drevených kostolov. Po reformácii bol kostol vo veľmi zlom stave. V rokoch 1849–1851 prebehla rozsiahla rekonštrukcia budovy. Keďže však reštaurátorom chýbali potrebné vedomosti a zručnosti, v 50. rokoch bola potrebná ďalšia obnova. Interiér bol poznačený obdobím po reformácii v rokoch 1536–1537 a je z veľkej časti výsledkom reštaurovania, ktoré prebehlo v 50. rokoch 20. storočia.

61 4

Paleontológom sa vo Francúzsku v roku 2019 podarilo nájsť najväčšiu zachovalú dinosauriu kosť. Táto kosť meria niečo cez 2 metre a váži viac ako 800 kg. Vedci odhadujú, že je stará približne 14 miliónov rokov.

71 4

Leon Gary Plauché (10. novembra 1945 – 20. októbra 2014) bol Američan známy tým, že verejne zabil Jeffa Douceta, ktorý zneužíval deti, a ktorý uniesol a znásilnil Plauchého syna Jodyho. K zabitiu došlo použitím revolvera 16. marca 1984 a na kameru ho zachytil miestny spravodajský štáb. Plauché dostal sedemročný podmienečný trest s päťročnou podmienkou a 300 hodinami verejnoprospešných prác, pričom nedostal žiadny trest odňatia slobody. Prípad získal širokú publicitu, pretože niektorí ľudia spochybňovali, či mal byť Plauché obvinený z vraždy. Plauché tvrdil, že mal pravdu a že každý rodič v podobnej pozícii by urobil to isté.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.