Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1730 – Niels Bohr mal v dome nainštalované potrubie napojené na susedný pivovar a v Singapure sú výťahy vybavené zariadeniami na detekciu moču

8498

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako mala jedna z mileniek Fidela Castra pomôcť CIA v jeho odstránení a bol pokus o doručenie pošty prostredníctvom riadenej strely z roku 1959 úspešný? 

V roku 1960 bola naverbovaná CIA jedna z Castrových bývalých mileniek Marita Lorenzová. Dostala jedovaté pilulky, aby ich dala do Castrovho nápoja. Castro sa však o pokuse dozvedel a jej dal svoju zbraň, aby ju použila namiesto toho. „Nemôžeš ma zabiť. Nikto ma nemôže zabiť,“ opísala pani Lorenzová slová Fidela Castra. „A tak trochu sa usmial a prežúval si cigaru. Cítila som sa vyčerpaná. Bol si mnou taký istý. Len ma chytil a milovali sme sa.“

 

 

 

Najdrahší syr na svete pochádza z balkánskych somárov. Za kilogram pule zaplatíte až 1000 eur. Oslie mlieko je výnimočne zriedkavé a ťažko sa vyrába. Samica somára vyprodukuje len asi 1,5 – 2 litre mlieka denne, kým jedna krava až 60 litrov mlieka. Oslie mlieko tiež obsahuje podstatne menej pevných látok ako kravské mlieko, čo znamená, že na výrobu ekvivalentného množstva tvrdého syra je potrebné oveľa viac mlieka. Náklady na prácu ovplyvňujú aj predajnú cenu pule. Dojenie oslov – ku ktorému dochádza trikrát denne – sa musí vykonávať ručne, pretože neexistuje žiadne dojacie zariadenie, ktoré by vyhovovalo tak malému špecializovanému priemyslu. Napriek vzácnosti a vysokej cene pule je jeho zloženie a nutričná hodnota šokujúco podobná mlieku, ktoré máme bezplatne: ľudské materské mlieko.

Všetko ovocie a zelenina boli varené – verilo sa, že surové ovocie a zelenina spôsobujú choroby. Kniha Boke of Kervynge, napísaná v roku 1500, varuje kuchára: „Dajte si pozor na zelené šaláty a surové ovocie, pretože z nich bude vášmu pánovi zle.

V roku 1959 ponorka amerického námorníctva USS Barbero asistovala ministerstvu pošty, predchodcovi poštovej služby Spojených štátov (USPS), pri hľadaní rýchlejšej prepravy pošty, s jedinou dodávkou „raketovej pošty“. 8. júna 1959 Barbero vypálil riadenú strelu Regulus namierenú na námornú pomocnú leteckú stanicu na námornej stanici Mayport na Floride. Dvadsaťdva minút po štarte raketa zasiahla svoj cieľ. USPS oficiálne založila pobočku pošty na Barbero a doručila do nej asi 3000 kusov pošty predtým, ako Barbero opustil Norfolk vo Virgínii. Pošta pozostávala výlučne z pamätných poštových obálok adresovaných prezidentovi Spojených štátov Dwightovi Eisenhowerovi, ďalším vládnym predstaviteľom, generálnym riaditeľom pošty všetkých členov Svetovej poštovej únie atď., od generála poštovej služby Spojených štátov Arthura E. Summerfielda. 

Niels Bohr, slávny dánsky fyzik a jeden z hlavných zakladateľov kvantovej mechaniky, bol ocenený Nobelovou cenou za fyziku v roku 1922 za jeho výskum štruktúry atómu a štúdium jeho kvantových mechanických princípov. Po získaní Nobelovej ceny mu pivovar Carlsberg v Dánsku daroval doživotné bezplatné pivo. Okrem toho mu pivovar tiež daroval dom, v ktorom žil od roku 1932 do svojej smrti v roku 1962. Tento dom mal priame potrubie, ktoré ho spájalo so susedným pivovarom, čo znamenalo, že Bohr mal neustály prístup k čerstvému pivu priamo z pivovaru.

Posledným známym odsúdením USA za rúhanie bol ateistický aktivista Charles Lee Smith. V roku 1928 si prenajal obchod v Little Rock v štáte Arkansas a zadarmo tam rozdával ateistickú literatúru. Nápis v okne hlásal: „Evolúcia je pravdivá. Biblia je lož. Boh je duch.“ Za to ho obvinili z porušenia mestského nariadenia proti rúhačstvu. Keďže bol ateista, a preto nemohol odprisahať náboženskú prísahu súdu, že bude hovoriť pravdu, nebolo mu dovolené svedčiť na svoju obranu. Sudca potom pôvodné obvinenie zamietol a nahradil ho obvinením z šírenia obscénnej, ohováračskej alebo hanebnej literatúry. Smith bol odsúdený, dostal pokutu 25 dolárov a odsedel si väčšinu z 26-dňového väzenia. Jeho pôst za mrežami pritiahol pozornosť národných médií. Po prepustení okamžite obnovil svoju ateistickú činnosť, bol opäť obvinený z rúhania a tentoraz obvinenie trvalo. V procese mu bolo opäť odopreté právo vypovedať a bol odsúdený na deväťdesiat dní väzenia a pokutu 100 dolárov. Smith bol prepustený na kauciu 1000 dolárov a proti verdiktu sa odvolal. Prípad sa potom ťahal niekoľko rokov, až bol definitívne odvolaný.

Výťahy v Singapure sú vybavené zariadeniami na detekciu moču, ktoré zachytia zápach moču. Ak sa zariadenie aktivuje, spustí sa alarm a dvere výťahu sa uzamknú, kým polícia nepríde, aby zatkla páchateľa. Singapur má prísne zákony týkajúce sa verejnej hygieny, a takéto opatrenia sú zavedené na udržiavanie čistoty v verejných priestoroch.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre