Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1731 – kedysi sa ópium podávalo plačúcim deťom na ukľudnenie a Niels Högel je jedným z najväčších medicínskych sériových vrahov v histórii

9799

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, čo v skutočnosti povedal Forrest Gump počas zhromaždenia, kedy bol jeho mikrofón odpojený a prečo si kolibríky stavajú hniezda pod hniezdami jastrabov?

Homérove eposy „Ilias“ a „Odysea“ sú len časťou väčšej kolekcie epických básní známej ako Epický cyklus. Tento cyklus zahŕňal celkovo osem príbehov, pričom „Ilias“ a „Odysea“ sú najznámejšie, ktoré sa zachovali. Epický cyklus zahŕňa rôzne príbehy a udalosti z gréckej mytológie, vrátane príbehov o rôznych hrdinoch a božstvách.

Kolibríky majú jedinečný spôsob ochrany svojich hniezd pred predátormi. V prírode sú často vystavené hrozbám zo strany väčších vtákov, ako napríklad sojky. Títo malí vtáci si našli spojenca v jastraboch, ktorí sú ich „osobnými strážcami“. Kolibríky si stavajú svoje hniezda pod hniezdami jastrabov, ktorí majú vysoko postavené miesto v potravinovom reťazci a sú schopní efektívne loviť a brániť svoje teritórium. Jastrabi sú zvyknutí sledovať korisť z výšky, takže sojky, ktoré predstavujú hrozbu pre vajíčka a mláďatá kolibríkov, sa vyhýbajú hľadaniu potravy v okolí jastrabích hniezd. Týmto spôsobom vytvárajú kolibríky svoju vlastnú „bezpečnostnú zónu“. Táto symbiotická vzájomná spolupráca v prírode ukazuje úžasné prispôsobenie a stratégie, ktoré vtáky vyvinuli na prežitie vo svojom prostredí.

23. júla 1983 počas letu Air Canada 143, medzi Montrealom a Edmontonom, došlo k vážnemu palivovému problému. Lietadlo, Boeing 767, v polovici svojho letu zostalo bez paliva vo výške 12,5 km, čo predstavovalo vážne nebezpečenstvo pre všetkých 69 ľudí na palube. Piloti, Robert Pearson a Maurice Quintal, však dokázali s lietadlom bezpečne pristáť na opustenom letisku v Gimli, v Manitobe. Chznou bolo, že namiesto toho, aby natankovali 20 088 l dodatočného paliva, ktoré potrebovali, nabrali iba 4 917 l. Použitie nesprávneho konverzného faktora viedlo k celkovému natankovaniu iba 22 300 lb (10 100 kg) namiesto 49 170 lb (22 300 kg), ktoré bolo potrebné. To bola menej ako polovica potrebného množstva. Udalosť sa neskôr stala známou ako „incident na Gimli Glider“ a stala sa jednou z najznámejších udalostí v histórii leteckej bezpečnosti.

Niels Högel je nemecký bývalý zdravotnícky pracovník a sériový vrah. Narodil sa 30. decembra 1976 v Nemecku. Bol zamestnaný ako ošetrovateľ v niekoľkých nemocniciach v Nemecku, vrátane nemocnice v Delmenhorste a Oldenburgu. Högel bol zatknutý a neskôr odsúdený za zabitie viac než 80 pacientov, ktorých liečil v nemocniciach, tým, že im podával neoprávnené dávky liekov, ktoré spôsobili ich smrť. Jeho zločiny sa odohrali v období rokov 2000 až 2005. Vo väčšine prípadov to boli pacienti, ktorí boli hospitalizovaní na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Högelova činnosť bola odhalená v roku 2005, keď bol prichytený pri podávaní liekov pacientovi bez lekárskeho predpisu. Následne bol vyšetrovaný a odhalilo sa, že zodpovedá za nezvyčajne vysoký počet úmrtí v nemocniciach, kde pracoval. Vo svojich výpovediach priznal mnoho zabití, ale často ich minimalizoval alebo klamal o skutočnom počte obetí. V júni 2019 bol odsúdený na doživotie, pričom sa stal jedným z najväčších sériových vrahov v modernej histórii Nemecka.

Starovekí Egypťania mali zaujímavý spôsob, ako sa vysporiadať s hlučnými plačúcimi bábätkami: stačí im dať ópium. Táto prax bola stále veľmi využívaná vo viktoriánskej ére, keď kým sa „nepreslávila“ nebezpečenstvami, ktoré používanie opiátov u detí predstavovalo pre všeobecné zdravie. V tejto dobe sa ópium bežne používalo ako liek na silný kašeľ alebo bolesti, ale je menej známe, že ópium sa podávalo aj deťom a dokonca aj bábätkám. Nepokojným bábätkám alebo bábätkám, ktorým idú zúbky. Lekári boli v tomto období presvedčení, že ópium je hlavnou príčinou úmrtí dojčiat, pričom používanie ópia sa stalo rozšíreným medzi rodinami robotníckej triedy. Ópium spôsobovalo detskú úmrtnosť skôr vyhladovaním ako predávkovaním; ako jeden lekár uviedol, že dojčatá „udržiavané v stave pokračujúceho narkotizmu budú mať nechuť k jedlu a budú len nedokonale vyživované“. Rozsah dojčenskej úmrtnosti v tom čase nebol úplne známy, pretože koronéri často zaznamenávali príčinu smrti ako „podvýživa“.

Vo filme „Forrest Gump“, počas demonštrácie a zhromaždenia vo Washingtone, D.C., je Forrest Gump, ktorého hrá Tom Hanks, pozvaný, aby vystúpil na pódium a vystúpil s vlastným názorom na vietnamskú vojnu. Počas jeho prejavu je mu však náhle odpojený mikrofón, a jeho slová sú utlmené. Napriek technickej chybe Forrest svoj prejav pokračuje so zanietením. S odhodlaním v očiach hovorí: „Niekedy, keď ľudia idú do Vietnamu, vrátia sa domov k svojim mamám bez nôh. Niekedy nechodia domov vôbec. Je to zlé. To je všetko, čo k tomu musím povedať.“ Forrestove slová nesú hlboký význam a poukazujú na ničivý dopad vietnamskej vojny na vojenských veteránov a ich rodiny. Napriek technickej chybe jeho úprimnosť rezonuje s publikom, čím sa tento okamih stáva jedným z najemotívnejších momentov vo filme.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre