Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1733 – potopenie Titanicu bolo predpovedané už 14 rokov pred tým, než sa skutočne potopil a nešťastná jazda novej sanitky

12585

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako v starovekom Egypte zisťovali tehotenstvo a pohlavie dieťaťa a ako dopadla v roku 1909 testovacia jazda prvej automobilovej sanitky vo Vancouveri?

Americký spisovateľ Morgan Robertson napísal v roku 1898 román s názvom „Futility, or the Wreck of the Titan“, v ktorom opísal udalosti veľmi podobné tragédii so slávnym Titanicom, ktorá sa stala štrnásť rokov neskôr. Loď pomenovaná Titan bola veľká, luxusná a považovaná za nepotopiteľnú. Podobne ako Titanic, aj loď Titan v románe narazila do ľadovca v severnom Atlantickom oceáne. Podobnosti medzi príbehmi o Titanovi a Titanicu sú značné, vrátane veľkosti lode, miesta a spôsobu jej potopenia, ako aj nedostatku záchranných člnov pre pasažierov. Tieto podobnosti boli pozoruhodné, keďže román bol napísaný pred skutočnou tragédiou Titanicu, ktorá sa stala v roku 1912. Robertsonov román je často považovaný za zvláštny príklad predpovedania budúcnosti, aj keď išlo len o nešťastnú náhodu a podobnosť medzi fikciou a realitou.

Počas bitky pri Stalingrade, ktorá prebiehala v rokoch 1942 a 1943 počas druhej svetovej vojny, továrne v meste pokračovali vo výrobe vojenského materiálu, vrátane tankov. Tieto tanky boli často posielané na front priamo z výrobných liniek, ešte predtým než boli dokončené alebo poriadne otestované. Továrenskí robotníci boli často zapojení do ich riadenia, pretože vojnová situácia často vyžadovala naliehavú výrobu a nasadenie. Tieto tanky boli občas posielané bez natretia a mieridiel, aby sa ušetril čas. Boli nasadené v oblasti Stalingradu a hrali kľúčovú úlohu v odraze nacistických vojsk a v následnej ofenzíve Sovietskeho zväzu, ktorá viedla k oslobodeniu mesta Stalingrad v roku 1943.

Buzz Aldrin, astronaut, kozmonaut a inžinier, bol druhým človekom, ktorý vstúpil na Mesiac po misii Apollo 11 v roku 1969. Po návrate z vesmíru zápasil s alkoholizmom, depresiou a ťažkosťami so svojím psychickým zdravím. Alkohol sa stal spôsobom, ako sa s týmito problémami vyrovnať. V priebehu svojho života sa Aldrin otvorene vyjadril o svojom boji s alkoholizmom a duševným zdravím. Podrobil sa liečbe a hľadal pomoc, čo mu pomohlo prekonať jeho závislosť. Aldrin, povzbudený terapeutom, aby si zaobstaral pravidelnú prácu, istý čas predával ojazdené autá, čo mu veľmi nešlo. Po svojom zotavení sa Aldrin stal hlasným hovorcom o duševnom zdraví a podporil ľudí, ktorí čelia podobným problémom.

Novo rozlúštený 3500-ročný egyptský papyrus podrobne opisuje pomerne prepracovaný spôsob, ako zistiť pohlavie dieťaťa. Tento 3 500 rokov starý lekársky text, ktorý zahŕňa proces určovania tehotenstva a pohlavia dieťaťa, bol tiež jedným z pokladov. Aby to žena zistila, musí sa najprv vymočiť do vrecka s pšenicou a do vrecka s jačmeňom. Vrecko, ktoré vyklíči ako prvé, odhalí tehotenstvo – jačmeň pre chlapcov, pšenica pre dievčatá, hoci existuje určitá kontroverzia o tom, aké zrná sa presne používajú a ktoré zrno označuje pohlavie. Ak ani jeden vak nevyklíči, znamená to, že žena nie je tehotná.

6. októbra 1909 Charles Cocking, vodič novej sanitky mestskej polície vo Vancouveri, vzal vozidlo na svoju prvú testovaciu jazdu. Je tragické, že počas tejto skúšobnej jazdy zasiahla sanitka a takmer okamžite, kedy zabila pána C.F. Keissa, bohatého občana z Austinu v Texase. K nehode došlo, keď Keiss prechádzal cez cestu a ťažký automobil, ktorý manévroval medzi dvoma pouličnými autami idúcimi v opačných smeroch, do ňho zozadu narazil. Sanitka ho zrazila a koleso prechádzajúce cez jeho lebku ho zranilo tak vážne, že o pár minút zomrel. Obeť ťahalo auto 50 alebo sto metrov po Pender Street, kým sa auto podarilo zastaviť. Keiss zomrel na mieste činu a sanitka mala svoju prvú prácu – odviezť jeho telo do pohrebného ústavu.

Sovietskeho vojaka, ktorý zmizol pred viac ako 30 rokmi na bojisku v Afganistane, našli živého a zdravého a žijúceho pod menom Sheikh Abdullah v meste Herat na západe Afganistanu. Ruskí predstavitelia, ktorí sa pokúšali vystopovať vojakov, ktorí sú stále nezvestní počas sovietskej invázie do Afganistanu, oznámili v roku 2013, že objavili Bakhretdina Chakimova, naposledy videného v septembri 1980. Khakimov – vtedy mal 20 rokov – slúžil u 101. motorizovanej streleckej jednotky umiestnenej neďaleko Herátu. Počas bitky pri meste bol vážne zranený a bol považovaný za mŕtveho. Podľa dostupných informácií sa Bakhretdin Khakimov živil v Afganistane ako tradičný liečiteľ, čo je vo významnej miere rešpektovaný povolanie v niektorých kultúrach a komunitách v Ázii. Získal početné znalosti o bylinkách, tradičných liečebných metódach a zdravotných praktikách, ktoré používal na liečenie miestnych obyvateľov.

Tenochtitlan bolo hlavné mesto Aztéckej ríše, ktorá existovala v dnešnom Mexiku od 14. do 16. storočia. Bolo to veľké a dobre organizované mesto so širokými ulicami, monumentálnymi budovami a zložitým systémom kanálov. Nachádzalo sa na ostrove v jazere Texcoco a bolo spojené s pevninou tromi chodníkmi. Mesto bolo centrom politického, náboženského a kultúrneho života Aztékov. Máloktoré mestá v tej dobe dosahovali takú veľkosť a sofistikovanú infraštruktúru ako Tenochtitlan. V jeho strede stála veľká pyramída, známa ako Templo Mayor, ktorá bola zasvätená hlavným aztéckym bohom, Huitzilopochtlim a Tlalocovi. Mesto bolo tiež známe svojimi plávajúcimi záhradami, ktoré boli vybudované na jazerách a používali techniky hydroponiky. V roku 1521 španielski dobyvatelia pod vedením Hernána Cortésa dobyli Tenochtitlan a z veľkej časti ho zničili. To znamenalo koniec Aztéckej ríše a začiatok španielskej nadvlády v tejto oblasti.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre