Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1734 – Steve Harvey posielal každý rok svojej bývalej učiteľke televízor a manažér Elvisa Presleyho predával odznaky „I Hate Elvis“

4333

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, či je pravda, že ranná nevoľnosť u tehotných žien je spojená s výrazne zníženým rizikom potratu a zistíte, na čo slúžili začiatkom 20. storočia ihlice na klobúkoch.

Začiatkom 20. storočiach používali ženy spony na obranu pred sexuálnym obťažovaním na ulici. Boli to dlhé, pevné ihlice, ktoré sa používali na upevnenie klobúkov na vlasoch žien. Aj keď boli pôvodne určené na praktické použitie, stali sa symbolom ženskej emancipácie v dobe, keď ženy často čelili obťažovaniu na verejných miestach. Ženy nosili tieto ihlice vo svojich klobúkoch a v prípade obťažovania alebo hrozby ich mohli použiť ako obranný nástroj. Avšak ich účinnosť viedla k obavám niektorých autorít. V niektorých prípadoch sa navrhol zákon, ktoré by obmedzil dĺžku ihlíc, pretože sa považovali za potenciálne nebezpečné zbrane. Napriek týmto obavám zostali tieto spony populárne a ženy ich aj naďalej používali ako módny doplnok a obrannú pomôcku v začiatkoch 20. storočiach.

Morskí vlci (Canis lupus crassodon) sú špecifickým poddruhom vlka žijúcim v Britskej Kolumbie v Kanade a niektorých častiach Aljašky v Spojených štátoch. Sú nazývaní „morskí vlci“ pre ich schopnosť loviť a žiť v blízkosti pobrežia. Až 90 percent ich stravy pochádza z morských zdrojov, vrátane rýb, morských cicavcov a iných morských živočíchov. Okrem toho majú morskí vlci aj odlišnú genetickú štruktúru, ktorá ich odlišuje od iných druhov vlkov.

Thomas Jennings bol prvým afroamerickým vynálezcom, ktorý získal patent v Spojených štátoch amerických. Patentoval postup na čistenie textílií v roku 1821, ktorý bol predchodcom moderného chemického čistenia. Jeho úspech je obzvlášť významný, pretože sa narodil ako slobodný občan v New Yorku v čase, keď boli patenty pre väčšinu černochov v Spojených štátoch nedostupné. Skutočnosť, že dokázal získať patent, je príkladom jeho vynaliezavosti a odhodlania presadiť sa vo svete vynálezu a inovácií, aj keď to bolo vtedy veľmi ťažké pre afroamerické osoby.

Jednou z najpodivnejších Pythagorových posadnutostí jedlom bol jeho vzťah k fazuli Fava. Veril, že by ste nikdy nemali jesť Fava fazule, pretože vám spôsobujú plynatosť a vypudzovanie plynu vám berie „dych života“. Zároveň tvrdil, že fava fazuľa obsahuje duše mŕtvych.

Ranná nevoľnosť a vracanie počas tehotenstva, je bežná a vyskytuje sa u 50% až 80% žien. Ranná nevoľnosť je zvyčajne najhoršia počas prvého trimestra, pričom symptómy ustúpia na začiatku druhého trimestra. Existuje množstvo štúdií, ktoré ukazujú, že ľudia, ktorí majú rannú nevoľnosť počas prvého trimestra, majú nižšiu pravdepodobnosť potratu a iných negatívnych výsledkov tehotenstva. Štúdia z roku 2016 skúmala ženy, ktoré už mali jeden alebo dva potraty, aby zistila, či ranná nevoľnosť súvisí s potratom. Z týchto žien tie, ktoré pociťovali rannú nevoľnosť, mali o 50 % až 75 % menšiu pravdepodobnosť potratu ako tie, ktoré nepociťovali tehotenskú nevoľnosť a vracanie. Príčina rannej nevoľnosti nie je úplne známa, ale výskumníci tvrdia, že chráni plod pred toxínmi a choroboplodnými organizmami, ktoré sa nachádzajú v potravinách a nápojoch.

Keď bol Steve Harvey v šiestej triede, jeho učiteľka dal triede úlohu: Napíšte, čím chcete byť, keď vyrastiete. Steve, ktorý v tom čase vážne koktal, napísal, že chce byť v televízii. Stevova učiteľka však považoval jeho sen za smiešny a zosmiešnila ho pred triedou a zavolala jeho rodičom, aby mu oznámili, „chytrák“. Steve bol zmätený reakciou svojej učiteľky, ale vďaka podpore od jeho otca išiel naďalej za svojim snom. O mnoho rokov neskôr, keď Steve dosiahol úspech v zábavnom priemysle, stále myslel na učiteľku šiestej triedy. „Každý rok, keď učiteľka ešte žila, som jej na Vianoce posielal televízor,“ povedal Steve Harvey. „Pretože som chcel, aby ma v ňom videla.“

V roku 1956, v období Elvisovej najväčšej popularity, jeho manažér Colonel Tom Parker prišiel s nápadom predávať odznaky s nápisom „I Hate Elvis“ („Nenávidím Elvisa“). Tieto odznaky boli určené pre ľudí, ktorí boli proti Elvisovi Presleymu a jeho hudbe. Colonel Parker vedel, že okrem obrovskej základni fanúšikov Elvisa Presleyho je aj mnoho ľudí, ktorí ho nemali radi, a tak využil túto príležitosť na ďalší zdroj príjmu. Tieto odznaky boli zámerne vytvorené pre tých, ktorí „nenávideli“ Elvisa, a stali sa pre nich spôsobom, ako vyjadriť svoje city. Zároveň to bol aj spôsob, ako Parker vytvoril zisk z tejto negatívnej pozornosti voči Elvisovi, pretože ľudia, ktorí odporovali hudbe Elvisa Presleyho, boli ochotní platiť za tieto odznaky.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre