Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1735 – Adam Rainer bol jediným človekom v histórii, ktorý bol počas svojho života liliputánom, ale aj obrom a čím sa preslávil orangutan Ken Allen?

2544

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, ako vznikli zemiakové krokety, prečo sa varany komodské váľajú vo výkaloch a vnútornostiach a čím sa preslávil orangutan Ken Allen?

Tridsaťsedemročný operný spevák Frederick Federici zomrel počas premiéry predstavenia v austrálskom meste Melbourn 3. marca 1888. Frederick stvárňoval úlohu Mefistofela v slávnej opernej hre Faust. Na konci opery mal Mefistofeles prepadávať padacími dverami na javisku a vrátiť sa tak do pekla. Keď Federiciho spúšťali dole, dostal infarkt a o pár minút zomrel.

Zemiakové krokety vynašli v roku 1953 zakladatelia spoločnosti Ore-Ida – F. Nephi Grigg a Golden Grigg, keď sa snažili vymyslieť, ako by sa dali spracovať zvyšky z nakrájaných zemiakov. Nakoniec prišli s nápadom zomlieť tieto odrezky, pridali múku, korenie a nakoniec túto kašu pretlačili cez sito do rozpáleného oleja – tak vznikli krokety.

Mladé varany komodské trávia väčšinu svojich prvých rokov na stromoch, kde sú relatívne v bezpečí pred predátormi. Nebezpečenstvo pre ne predstavujú aj dospelí jedinci, ktorí ich často požierajú. Keď sa mláďatá cítia ohrozené, váľajú sa vo výkaloch a v črevách vyvrhnutých zvierat, aby odradili týchto hladných dospelých jedincov.

V roku 1987 sa stal Kenneth Parks, 23-ročný Kanaďan, predmetom známeho právneho prípadu, ktorý zaujal verejnosť. V noci, keď bol Kenneth Parks námesačný, prešiel do auta a absolvoval viac ako 20-kilometrovú cestu k domu svojich svokrovcov. Po príchode zabil svoju svokru a zobudil svojho svokra, ktorého sa pokúsil udusiť. Kenneth Parks bol zadržaný políciou a obvinený z vraždy a pokusu o vraždu. Počas súdneho procesu jeho právnici tvrdili, že bol v stave somnambulizmu, čo je spánková porucha, ktorá vedie k nevedomým činom počas spánku. Porota nesúhlasila s trestným stíhaním Kennetha Parksa a v roku 1992 bol oslobodený zo všetkých obvinení z vraždy a pokusu o vraždu.

Ken Allen bol bornejský orangutan v zoologickej záhrade v San Diegu. Vďaka mnohým úspešným útekom zo svojich výbehov sa stal jedným z najobľúbenejších zvierat v histórii zoo. Prezývali ho „chlpatý Houdini“. Ken Allen sa narodil v zajatí v zoologickej záhrade v San Diegu v roku 1971. V roku 1985 si získal celosvetovú pozornosť vďaka sérii troch útekov zo svojho výbehu, ktorý bol považovaný za veľmi bezpečný. Počas niektorých jeho útekov sa k nemu pridali aj jeho samičie spoločníčky. Schopnosť Kena Allena prekabátiť svojich strážcov, ako aj jeho učenlivé vystupovanie pri útekoch, vyústili do jeho slávy. Mal svoj vlastný fanklub a bol predmetom tričiek a nálepiek na nárazníky. Bola o ňom napísaná pieseň „The Ballad of Ken Allen“. Ken Allen však dostal rakovinu prostaty a 1. decembra 2000 bol usmrtený eutanáziou. Mal 29 rokov.

Adam Rainer, ktorý sa narodil v roku 1899 bol jediným človekom v histórii, ktorý bol počas svojho života liliputánom, ale aj obrom. Keď mal Adam 21 rokov, meral iba 118 centimetrov. Potom začal z neznámeho dôvodu rapídne rásť a v roku 1931 meral už 218 centimetrov. Podľa ľudí z jeho okolia si želal, aby bol vyšší. Prianie sa mu síce splnilo, ale s tým prišli aj viaceré zdravotné komplikácie. Adam nakoniec zomrel vo veku 51 rokov s výškou 218 cm.

Princezná Diana mala 19 rokov, keď ju princ Charles (31) požiadal o ruku. Kráľovský zvyk vyžadoval, aby sa nástupca oženil s pannou z dobrej, váženej rodiny a takmer všetky ženy z takýchto rodín už boli „poškvrnené“. Charles však dúfal, že ich vzťah prerastie do lásky, ako to bolo v prípade jeho starých rodičov, ktorých sobáš bol tiež dohodnutý, ale nestalo sa tak.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre