Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1736 – trojročné dievčatko prežilo 11 dní v sibírskom lese len so svojim psíkom a únosca, ktorý nevedel čo s peniazmi a pýtal si rady

9070

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo bol Walt Disney pôvodne proti slávnej scénke jedenia špagiet v rozprávke Lady a Tramp a aké boli teploty v blízkosti miesta výbuchu bomby Hirošima?

Walt Disney bol pôvodne proti slávnej scénke jedenia špagiet v rozprávke Lady a Tramp. Myslel si, že to bude vyzerať príliš hlúpo, nie romanticky. Dokonca povedal, že psy by sa skôr o jedlo pobili, než podelili. Animátor Frank Thomas s ním nesúhlasil a tajne animoval celú scénku. Na Walta to zapôsobilo a dovolil zaradiť scénku do deja.

Li Ka-shing, známy podnikateľ, čelil v roku 1996 únosu jeho syna Victora Li Tzar-kuoi v Hongkongu. Únosca Cheung Tze-keung požadoval 2 miliardy HKD. Li Ka-shing poskytol 1 miliardu HKD v hotovosti a poradil únoscovi, aby utiekol a zmenil sa na lepšieho človeka. Victor Li unikol bez fyzickej ujmy na zdraví. Cheung neskôr prehral všetky peniaze a o niekoľko mesiacov zavolal Li Ka-shingovi, a požiadal o radu o bezpečnej investícii. Únosca bol neskôr chytený a popravený v roku 1998. Táto udalosť svedčí o Li Ka-shingovej výnimočnej schopnosti zvládať náročné situácie a chrániť svoju rodinu. 

Trojročná Karina Chikitova odišla preč z domu, keď zrejme nasledovala svojho otca Rodiona, ktorý odchádzal do svojej rodnej dediny. Matka si myslela, že obaja so psom odišli so svojím otcom a v tejto časti vzdialeného Sibíru to nemali ako skontrolovať pre nedostatok telefónnych spojení. Hroznú pravdu zistila až o štyri dni neskôr, keď sa začalo pátranie. Dievča vo veku tri roky a sedem mesiacov prežilo 11 dní jedením lesných plodov a pitím riečnej vody. Karina si ustlala posteľ v tráve, čo znamenalo, že helikoptéry a drony boli pri hľadaní v tajge zamorenej medveďmi zbytočné. Šteniatko sa ale 2 pred tým, ako Karinu našli, vrátilo domov a tak naviedlo záchranárov späť k nej. Dievča bolo nakoniec zachránené.

Výbuch bomby v Hirošime spôsobil extrémne vysoké teploty, ktoré sa odhadovali na 300 000 °C. Táto teplota je takmer neuveriteľných 300-krát vyššia ako teplota, pri ktorej sa bežne spopolňujú ľudské telá. Ohnivá pekelná teplota zničila všetko, čo jej stálo v ceste a výsledkom boli strašné ničivé následky. 

Púšť Namib je známa svojimi extrémnymi teplotnými výkyvmi. Počas dňa môže teplota dosahovať až 60 °C, čo je extrémna horúčava, ktorú ľudské telo len ťažko znáša. Avšak, v noci, keď slnko zapadne, teplota rapídne klesá a môže ísť aj pod bod mrazu, kedy sa pohybuje okolo 0 °C alebo dokonca nižšie. Tieto výkyvy teplôt vytvárajú náročné podmienky pre život v tejto púšti.

Eiffelovu vežu dnešní Parížania milujú, no obyvatelia mesta neboli vždy až takí presvedčení o jej čare. Keď sa začali práce na veži, skupina významných umelcov, vrátane spisovateľa Guya de Maupassanta, napísala list odsudzujúci „zbytočnú a obludnú“ stavbu ministrovi verejných prác, pričom tvrdila, že jej „nenávistný tieň“ prevalcuje jemnejšie pamiatky hlavného mesta. Po otvorení sa veža stala hitom, no de Maupassant si k nej nikdy nenašiel cestu – vraj rád jedával v reštaurácii na úpätí veže, keďže to bolo jediné miesto, kde sa na ňu nemusel pozerať.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre