Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1737 – most psích samovrážd a herec Steve Buscemi bol hasičom v New Yorku predtým, než sa stal slávnym hercom

5523

Metabolizmus krokodíla je tak vyvinutý, že jeho telo využíva a ukladá takmer celú skonzumovanú potravu. To je jeden z dôvodov, prečo väčšie krokodíly vydržia viac ako rok bez jedla. V extrémnych situáciách sa zdá, že krokodíly sa dokážu vypnúť a žiť z vlastného tkaniva na dlhú dobu. Väčšina krokodílov však jedáva oveľa častejšie. V skutočnosti priemerný krokodíl zje asi 50 veľkých jedál ročne. Keď hodujú, určite nie sú prieberčiví. Hovorí sa, že krokodíl sa živí čímkoľvek, čo dokáže preplávať alebo prepadnúť a premôcť. Tieto plazy majú mimoriadne prispôsobivú stravu. Väčšie krokodíly jedia väčšie cicavce a vtáky, ale aj ryby a mäkkýše, napríklad slimáky. V náročnejších obdobiach konzumujú aj zdochliny. Vlastne skonzumujú takmer všetko, s čím sa stretnú.

V škótskom Dumbartone sa nachádza zdobený most z 19. storočia s názvom Overtoun Bridge. Má prezývku „most psích samovrážd“. Desaťročia, prinajmenšom od 50. rokov 20. storočia, skákali psy z gotického mosta, ktorý prechádza cez 15-metrovú roklinu. Táto časť krajiny je plná poverčivých ľudí. Niektorí z nich veria, že na vine sú paranormálne javy, ktoré privádzajú psov k smrti. Jedna z teórií hovorí, že smútiaca vdova, „Biela pani z Overtounu“, ktorá sa na moste dodnes nachádza, čo vyvoláva u psov smrteľné šialenstvo. Ďalšia teória pripomína hroznú udalosť, ktorá sa stala v roku 1994. Bolo to v tom roku, keď 32-ročný otec hodil svoje vlastné dieťa, o ktorom si bol istý, že je anti-Kristus, do rokliny pod ním. Bábätko zomrelo nasledujúci deň a otec bol vyhlásený za nepríčetného a umiestnený do ústavu. Miestni hovoria, že psy majú takmer v každom prípade tendenciu skákať z toho istého miesta, z ktorého bolo vyhodené dieťa.

Herec Steve Buscemi bol skutočným hasičom v New Yorku predtým, než sa stal slávnym hercom. Pracoval ako hasič v Engine Company 55 v East Village v rokoch 1980 až 1984. Po útokoch z 11. septembra 2001 sa odvážne vrátil do svojej starej hasičskej zbrojnice na dobrovoľníckej báze. Buscemi pracoval spolu s ďalšími dobrovoľníkmi na Ground Zero, mieste útokov, a pomáhal pri hľadaní preživších a čistení trosiek. Vďaka svojim skúsenostiam z hasičskej služby mal osobnú motiváciu pomáhať počas tejto tragédie. Jeho príbeh sa stal známym a ukazuje jeho odhodlanie a oddanosť v ťažkých časoch.

 Bol dokonalým hráčom na lýre. Keď bol prvýkrát predstavený na milánskom dvore, bolo to ako hudobník, nie umelec alebo vynálezca.
 

Durian je ovocie, ktoré je populárne v juhovýchodnej Ázii, najmä v krajine ako Malajzia, Indonézia, Filipíny a Thajsko. Durian je známy svojou intenzívnou vôňou, ktorá môže byť pre ľudí veľmi odlišná a často polarizujúca. Niektorí ľudia považujú vôňu durianu za príjemnú a ovocnú, zatiaľ čo iní ju opisujú ako veľmi nepriaznivú a považujú za podobnú skazeným potravinám, cibuli, terpentínu alebo zatuchnutým ponožkám. Chuť durianu je tiež veľmi silná a bohatá. Niektorí ľudia majú radi jeho sladkú a krémovú chuť, ktorá sa považuje za lahodnú, zatiaľ čo iní môžu považovať jeho chuť za príliš silnú alebo nepríjemnú. Durian je dokonca zakázaný v niektorých verejných dopravných prostriedkoch, hoteloch a iných verejných miestach v niektorých krajinách v juhovýchodnej Ázii kvôli jeho intenzívnej vôni.

V prvej funkčnej štúdii skenovania mozgu pomocou magnetickej rezonancie, ktorá skúmala vplyv fyzického zneužívania a domáceho násilia na deťoch, vedci zistili, že vystavenie rodinnému násiliu bolo spojené so zvýšenou mozgovou aktivitou v dvoch špecifických oblastiach mozgu (predný ostrovček a amygdala), keď sa deti pozerali na obrázky nahnevaných tvárí. Predchádzajúce štúdie fMRI, ktoré skenovali mozgy vojakov vystavených násilným bojovým situáciám, ukázali rovnaký vzorec zvýšenej aktivity v týchto dvoch oblastiach mozgu, ktoré sú spojené s detekciou hrozieb. Autori naznačujú, že týrané deti aj vojaci sa mohli prispôsobiť tak, aby boli „hyper-vedomí“ nebezpečenstvu vo svojom prostredí. Avšak predná insula a amygdala sú tiež oblasti mozgu, ktoré sa podieľajú na úzkostných poruchách. To môže vysvetľovať, prečo deti vystavené rodinnému násiliu sú neskôr vystavené väčšiemu riziku vzniku úzkostných problémov neskôr v živote.

 
Málo? Tak hor sa na predošlú časť!
 
ZDROJ: 123456
Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre