Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1738 – prefíkané krokodíly a v roku 1921 sa pes menom Dormie postavil pred súd

10874

 

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete, prečo je ananás sladší, keď ho posolíme a prečo sa pes menom Dormie postavil v roku 1921 pred súd v San Franciscu?

Zrak je náš najcennejší zmysel. Naše oči sú používané neustále, každú minútu počas celého dňa. Spôsob, akým používame oči, môže určiť, ako dobre sa učíme, pracujeme a podávame výkony počas celého života. Viac ako 80 percent nášho učenia sa sprostredkúva našimi očami, čo naznačuje, akú dôležitú úlohu zohráva náš zrak v našich každodenných činnostiach.

Horká a sladká chuť sa môžu navzájom potlačiť. Jednoduchý príklad, ako to funguje, je, keď do kávy pridáte cukor. Okrem toho, že je káva sladšia, znižuje aj jej horkosť. Takže zatiaľ čo káva je sladká a horká, chutí nám menej sladko a menej horko, pretože náš mozog „ruší“ niektoré sladké a horké chute pochádzajúce z nášho jazyka. Bežná kuchynská soľ je primárne vyrobená z chloridu sodného a sodík je veľmi dobrým inhibítorom horkosti, čo znamená, že môže znížiť horkú chuť potravín, do ktorých sa pridáva. Takže keď pridáte soľ do ananásu, sodík v skutočnosti znižuje jeho horkú chuť.

Krokodíly bahenné boli zdokumentované pri využívaní návnad na lov vtákov. To znamená, že patria medzi prvé zaznamenané plazy, ktoré používajú nástroje. Vyvažovaním palíc a konárov na svojich hlavách tak lákajú vtáky, ktoré hľadajú materiál na hniezdenie. Táto stratégia je účinná najmä v období hniezdenia.

Morgan Freeman vyslovil dôraznú prosbu za legalizáciu užívania marihuany v USA a v zahraničí. Herec užíval lieky na zmiernenie bolesti po autonehode, pri ktorej si v roku 1977 roztrieštil ruku. Povedal, že užíva kanabis na lekárske účely už dlhé roky. „Akokoľvek príde! Budem to jesť, piť, fajčiť, šnupať!“ – povedal.

Julia DeForest Tuttle bola americká podnikateľka, ktorá zohrala kľúčovú úlohu pri založení mesta Miami na Floride. Narodila sa 22. januára 1849 a zomrela 14. septembra 1898. Tuttle mala vlastnícky podiel na veľkom pozemku v oblasti Miami River a Biscayne Bay. V 19. storočí začala presviedčať iných investičných podnikateľov, aby investovali do tejto oblasti. Tuttle presviedčala, že Miami má potenciál stať sa veľkým mestom a obchodným centrom. S pomocou Henryho Flaglera, ktorý rozvíjal železničnú sieť na východnom pobreží Floridy, sa Miami stal dôležitým dopravným uzlom. V roku 1896, len o niekoľko mesiacov po tom, čo Florida získala štatút štátu USA, bolo Miami oficiálne založené ako mesto. Julia Tuttle je považovaná za „Matku Miami“ a jej odvaha a vízia prispeli k rozvoju tohto dôležitého mesta na juhu Floridy. Jej dedičstvo je dodnes uznávané v meste Miami.

V roku 1921 sa v San Franciscu konal nezvyčajný súd, v ktorom figuroval pes menom Dormie. Tento prípad je často označovaný ako „The Trial of the Century“ (Súd storočia). Pes Dormie bol obvinený z toho, že zabil 14 mačiek, a vlastníci týchto mačiek ho žalovali. Záhadné zmiznutie a zavraždenie mačiek v okolí viedlo miestnych obyvateľov k obvineniu Dormieho. V snahe vyriešiť situáciu rozhodol majiteľ jednej z obetí, že sa pokúsi presadiť spravodlivosť. Súdny proces získal veľkú pozornosť médií a verejnosti. Na súde bol Dormie skutočne obvinený a podobal sa klasickému súdnu, s právnikmi, porotou a všetkými potrebnými procesnými krokmi. Nakoniec, po tom, čo sa vypočuli všetky dôkazy, porota posúdila, že pes Dormie je nevinný. Tento prípad je jedným z najneobvyklejších a najznámejších príkladov podivných súdnych prípadov v histórii.

Doktorka Nela Cicmil z Oxfordského oddelenia fyziológie, anatómie a genetiky povedala: „Výsledky potvrdili niektoré predchádzajúce výskumy, ktoré naznačovali, že pre ľudí môže byť ťažšie rozlíšiť prsty na nohách ako na rukách. Ľudia dokázali správne identifikovať stimulovaný prst v 99 percentách prípadov. V prípade veľkých a malých prstov to kleslo na 94 percent. Ale pre stredné prsty to bolo 57, 60 a 79 percent. „Kľúčovým problémom bolo rozlišovanie medzi druhým a tretím prstom .“

 

Ešte viac zaujímavostí nájdete na našom YouTube !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre