Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1739 – štyri dozorkyne boli vo väzení oplodnené tým istým väzňom a „Ťavie dievča“ s kolenami ohnutými dozadu

7759

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o ruskej roľníčke Valentine Vassilyevovnej, ktorá porodila 69 detí a o zdravotnej sestre Violet Constance Jessop, ktorá prežila všetky 3 lodné katastrofy – Titanic, Britannic a Olympic.

12

Konečná spotreba energie vo Švajčiarsku sa od začiatku 20. storočia zvýšila viac ako päťnásobne, z približne 170 000 na 896 000 terajoulov ročne, pričom najväčší podiel teraz zaberá doprava (35 % v roku 2013). Tento nárast sa uskutočnil súbežne so silným rozvojom jeho ekonomiky a nárastom obyvateľstva. Vďaka vysokému podielu vodnej energie (59,6 %) a jadrovej energie (31,7 %) na výrobe elektriny sú emisie CO2 súvisiace s energiou vo Švajčiarsku na obyvateľa o 28 % nižšie ako priemer Európskej únie a zhruba rovnaké ako vo Francúzsku.

21 5

Feodor Vassiljev (asi 1707 – 1782) bol roľník z ruského mesta Shuya. Jeho prvá manželka sa údajne dožila 76 rokov a v rokoch 1725 až 1765 mala 69 detí (16 párov dvojčiat, 7 krát trojčatá a 4 krát štvorčatá); 67 z nich prežilo detstvo so stratou jedného páru dvojčiat: rekord pre väčšinu detí narodených jednej žene. Ich mená, dátumy narodenia a dátumy úmrtia sú však neznáme. Vassiljev povedal, že so svojou druhou manželkou mal tiež 18 detí (6 párov dvojčiat a 2 sady trojčiat), vďaka čomu je údajne otcom celkovo 87 detí. Údaje o Vassilyevových deťoch sú uvedené v Guinessovej knihe rekordov.

31 5

Štyri väzenské dozorkyne v Baltimore otehotneli s rovnakým väzňom, ktoré rozbili veľký pašerácky gang vo väzenskom systéme. Dve zo žien si vytetovali väzňovo meno na svoje telo a tri z nich zasypal drahými darčekmi vrátane áut a šperkov. Štyri ženy patria medzi 25 osôb, ktoré čelia federálnym obvineniam, vrátane 13 väzenských dozorkýň. Schéma zahŕňala pašovanie drog a mobilných telefónov do záchytného centra mesta Baltimore. Vodca, väzeň Tavon White, údajne zarobil 16 000 dolárov za jeden mesiac z pašovaného kontrabandu. Štyri policajné dozorkyne -Jennifer Owens, Katera Stevenson, Chania Brooks a Tiffany Linder, ktorí tiež čelia obvineniam, údajne otehotneli s Whiteom, keď bol za mrežami. Dokumenty o obvinení ukazujú, že Owens mala na krku vytetované „Tavon“ a Stevenson na zápästí. White údajne dal dary trom opravným dôstojníčkam. Owens, Stevenson a Brooks dostali diamantový prsteň a luxusné autá.

41 5

Štátna železničná spoločnosť Renfe uviedla, že rýchlovlak Santander do Madridu zastavil na stanici v Osorne, menej ako v polovici cesty do španielskeho hlavného mesta. Vlak uviazol v malom meste so 109 pasažiermi po tom, čo vodič povedal, že jeho smena sa na noc skončila a on odmietol ísť ďalej. Železničná spoločnosť zorganizovala autobusy a taxíky, aby odviezli cestujúcich do ich cieľovej destinácie po tom, ako sa vlak o 21:15 zastavil. Renfe hovorí, že železničné predpisy obmedzujú počet hodín, počas ktorých môžu rušňovodiči pracovať každý deň z bezpečnostných dôvodov.

51 5

Ella Harper (5. januára 1870 – 19. decembra 1921), profesionálne známa ako „Ťavie dievča“, sa narodila s mimoriadne zriedkavým ortopedickým ochorením, ktoré spôsobilo ohýbanie kolien dozadu, nazývané vrodené genu recurvatum. Jej preferencia chodiť po štyroch vyústila do jej prezývky „Ťavie dievča“. V roku 1886 bola uvedená ako hviezda v cirkuse Nickel Plate Circus. Harper dostávala za svoje vystúpenia týždenný plat 200 dolárov (čo zodpovedá 6 500 dolárom v roku 2022). Peniaze, ktoré zarobila touto úlohou, jej pravdepodobne poskytli príležitosti v živote, ktoré by inak možno nemala. Harper sa v roku 1905 vydala za učiteľa menom Robert Savely; zomrela v roku 1921 ako päťdesiatjedenročná. Je pochovaná na cintoríne Spring Hill v Nashville, Tennessee.

61 6

William Phelps Eno (3. júna 1858 – 3. decembra 1945) bol americký obchodník zodpovedný za mnohé z prvých inovácií v oblasti bezpečnosti cestnej premávky a riadenia dopravy. Niekedy je známy ako „otec bezpečnosti premávky“, hoci sa sám nikdy nenaučil šoférovať. Medzi inovácie, o ktoré sa zaslúžil Eno, patria dopravné predpisy, značka stop, prechod pre chodcov, kruhový objazd, jednosmerná ulica, stanovište taxíkov a ostrovčeky pre bezpečnosť chodcov. Jeho rotačný dopravný plán bol uvedený do platnosti na Columbus Circle v New Yorku v roku 1905, na Arc de Triomphe v Paríži v roku 1907, na Piccadilly Circus v roku 1926 a na Rond Point na Champs-Élysées v roku 1927.

71 4

Violet Constance Jessop bola argentínska žena írskeho pôvodu, ktorá na začiatku 20. storočia pracovala ako letuška a zdravotná sestra na zaoceánskej lodi. Jessop je najznámejšia tým, že prežila potopenie RMS Titanic v roku 1912 a jej sesterskej lode HMHS Britannic v roku 1916, ako aj tým, že bola na palube najstaršej z troch sesterských lodí, RMS Olympic, keď sa zrazila s Britská vojnová loď HMS Hawke v roku 1911.

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.