Zaujímavosti ku káve, ktoré ti zaručene rozšíria obzory #1740 – zlatá letenka, ktorá poskytovala doživotné neobmedzené cestovanie a Sherlock Holmes bol závislý na kokaíne

12327

V dnešných Zaujímavostiach ku káve sa dozviete o mužovi, ktorý žil 555 dní s umelým „srdcom“ v batohu a ako skoncoval Sherlock Holmes so závislosťou na kokaíne a morfíne? 

„Hurrian Hymn č. 6“ sa považuje za najstaršiu melódiu na svete, ale najstaršou hudobnou skladbou, ktorá sa zachovala ako celok, je grécka melódia z prvého storočia nášho letopočtu známa ako „epitaf Seikilos“. Pieseň bola nájdená vyrytá na starom mramorovom stĺpe používanom na označenie ženského hrobu v Turecku. „Som náhrobný kameň, obraz,“ znie nápis. „Seikilos ma sem umiestnil ako večný znak nesmrteľnej spomienky.“ Rubrika obsahuje aj notový záznam a krátky text s textom: „Kým žiješ, žiar / nemaj vôbec smútok / život existuje len krátko / a čas si vyžaduje svoju daň.“

V roku 1987 si Steve Rothstein kúpil zlatú letenku od American Airlines za 250 000 dolárov, čo mu poskytlo doživotné neobmedzené cestovanie. Nalietal viac ako 16 miliónov kilometrov a 10 000 letov. Využil svoju moc na to, aby odviezol beznádejných cudzincov domov, priateľa do Louvru, či kňaza do Ríma, aby sa stretol s pápežom. Na letisku oslovil náhodných ľudí a ponúkal im svoj sprievodný preukaz (za ktorý tiež zaplatil 150 000 dolárov). Zarezervoval si lety pod falošnými menami, ak nevedel, kto bude jeho spoločníkom. V roku 2008 ho letecká spoločnosť obvinila z podvodu a zrušila mu doživotnú permanentku.

Sylvester Stallone sa dostal do slávy vďaka svojej roli v filme „Rocky“ z roku 1976. V tom čase bol Stallone len začínajúci herec a nemal dosť peňazí na to, aby si uživil seba a svoju rodinu. Keď producenti filmu ponúkli 300 000 dolárov za scenár, ktorý napísal, ale bez neho v hlavnej úlohe, odmietol túto ponuku. Miesto toho trval na tom, že chce hrať hlavnú postavu Rockyho Balbou. Nakoniec producenti pristúpili na jeho podmienky a film sa stal obrovským úspechom, ktorý viedol k niekoľkým pokračovaniam a stal sa jedným z najznámejších filmových sérii v histórii kinematografie. 

 

V laboratórnych testoch sa preukázalo, že psy vyjadrujú svoju lásku k ľuďom iným spôsobom než mačky. Výskum ukázal, že psy produkujú vo svojich mozgoch oveľa vyššie hladiny oxytocínu, známeho ako „hormón lásky“, v porovnaní s mačkami. Táto látka je spojená s citovými prejavmi náklonnosti. To znamená, že psy majú tendenciu mať intenzívnejšie citové pripútanie k ľuďom, čo sa prejavuje vyšším uvoľňovaním oxytocínu pri interakcii s ľuďmi, než je to pri mačkách.

 

Pocho (okolo 1950 – 1960 – 12. októbra 2011) bol kostarický krokodíl, ktorý si získal medzinárodnú pozornosť pre svoj vyše 20-ročný vzťah s Gilbertom „Chitom“ Sheddenom, miestnym rybárom, ktorý našiel Pocha umierať na brehu rieky Reventazón a dojčil ho. aby sa mu vrátilo zdravie. Krokodíl sa odmietol vrátiť do voľnej prírody a rozhodol sa zostať s Chitom. Dvojica sa preslávila po tom, čo spolu začali vystupovať v Zimbabwe. Dokument z roku 2013 Touching the Dragon podrobne opisuje ich vzťah.

V pôvodných príbehoch od Arthura Conana Doyla, Sherlock Holmes bol užívateľom kokaínu a morfínu. Autor túto závislosť adresoval v poviedke „The Adventure of the Missing Three-Quarter“, kde si Holmes postupne odvykol pod dohľadom Dr. Johna Watsona. Tento vývoj postavy odrážal rastúcu osvetu o nebezpečenstvách drogovej závislosti. Watson fingoval Holmesovi chorobu a pomaly znižoval dávky drog, až kým nebol úplne odvyknutý. 

V roku 2016 dostal 25-ročný Američan transplantované celé srdce… ale pred tým prežil viac ako rok bez srdca vo svojom tele. Namiesto toho Stan Larkin nosil „umelé srdce“ v batohu 24 hodín denne, 7 dní v týždni po dobu 555 dní, ktoré pumpovalo krv okolo jeho tela a udržalo ho pri živote. Úspech postupu naznačuje, že zariadenie by sa mohlo použiť na podporu iných pacientov s úplným srdcovým zlyhaním, kým čakajú na darcu.

Ešte viac zaujímavostí nájdete na našom YouTube !

Málo? Tak hor sa na predošlú časť!

ZDROJ: 1234567

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre