Hyeny, zvieratá milované, či nenávidené. Tu je niekoľko zaujímavých faktov o ich živote.

5240

Hyeny sú medzi ľuďmi obľúbené, no mnohokrát nie zo správnych dôvodov. Bežný človek nepovažuje toto zviera za krásne, či pôvabné. Pre mnohých ľudí sú tieto zvery len mrchožrútmi so zmyslom pre humor, ktorý ich rozosmeje. Ich povesti tiež nepomáha, že stáli za smrťou „Mufasa“ v Disneyho „Leví kráľ“.

Zdroj: unsplash

Existuje však mnoho ďalších faktov o týchto tvoroch, ktoré vás môžu prekvapiť. Nižšie sme zostavili 10 najlepších z nich.

1. Samice hyeny vedú svorku

Zdroj: unsplash

V klanoch hyen, najmä čo sa týka hyen škvrnitých, sú samice tie agresívnejšie, a teda sa stávajú dominantným. Sú prvé, ktoré jedia spolu so svojimi mláďatami. Sú to tiež ony, kto rozhoduje o tom, či môže byť mláďa prijaté do klanu po tom, čo bolo vyhodené.

2. Hyeny môžu byť múdrejšie ako opice

Vedci uskutočnili viacero experimentov, ktoré odhalili, že hyeny riešia sociálne problémy lepšie ako šimpanzy. Dôvod môže súvisieť so skutočnosťou, že hyeny žijú v zložitých spoločnostiach s krehkými spoločenskými pravidlami. Ďalšou zaujímavosťou je, že dokázali vzájomne spolupracovať bez potreby verbálnej komunikácie.

3. Hyeny sú v skutočnosti v love pomerne zdatné

Zdroj: unsplash

Veľa ľudí si myslí, že hyeny sú čisto alebo prevažne mrchožrúti, ktorí sa živia zvyškami, ktoré zostanú po love levov. Táto nepravda je tiež podporovaná Disneyho rozprávkou „Leví kráľ“. Ukazuje sa však, že hyeny sú v love veľmi skúsené. V skutočnosti až 95 % toho, čo hyeny škvrnité jedia, je potrava, ktorú si samy ulovia. V skutočnosti hyeny vyhladzujú, ale to nie je dôvod si myslieť, že nevedia, ako zabiť zviera, pretože skrížiť cestu by ste im rozhodne nechceli.

Ďalším pozoruhodným aspektom lovu hyen je šialená rýchlosť, akou svoju obeť konzumujú. Dokážu skonzumovať celú zebru vrátane všetkých jej kostí za menej ako 30 minút.

4. Nie všetky hyeny sa dokážu smiať  

Zdroj: unsplash

Možno je to prekvapenie, ale zo všetkých štyroch druhov hyen sa v skutočnosti smeje iba hyena škvrnitá. Navyše, smiech hyeny nemá nič spoločné so zmyslom pre humor.

Hyeny sa smejú, keď sú frustrované alebo vzrušené. Napríklad, hyena sa môže smiať, keď jej iná ukradne jedlo. Mali by sme tiež poznamenať, že výška smiechu hyeny pomáha určiť jej vek.

5. Samice majú pseudopenis

Zdroj: unsplash

Ak máte v úmysle odlíšiť samicu hyeny škvrnitej od samca pomocou ich genitálií, môžete vás to poriadne zmiasť. Je to preto, že samice majú tzv. pseudopenis, ktorý vyzerá rovnako ako penis u samcov. Tento penis je vlastne predĺžením ich klitorisu a nazýva sa ako penisový klitoris. Len pre prípad, že by vás to zaujímalo, samica močí, pári sa a rodí cez tento pseudopenis. Au. 

6. Samce hyeny škvrnitej majú neskutočne ťažký život

Zdroj: wikimedia common

Byť samcom hyeny škvrnitej znamená mať ťažký život. Keď dosiahnu pohlavnú dospelosť vo veku dvoch rokov, sú vyhodení zo svojho rodného klanu a ponechaní, aby si našli iný klan. Nájdenie iného klanu je zvyčajne kruté a násilné a pripojenie sa k nemu nemusí nevyhnutne znamenať koniec ich ťažkostí.

V skutočnosti súčasťou uvítacích obradov môže byť obťažovanie, pretože sa stávajú najnižším článkom klanu. Menšou útechou však môže byť, že samice hyeny zvyčajne uprednostňujú párenie práve s týmito najnižšími samcami.

7. Niektoré kultúry v Etiópii a v Afrike veria, že ľudia sa dokážu premeniť na hyeny

V Etiópii veria, že každý kováč, ktorého remeslo sa dedí, má moc zmeniť sa na hyenu. Títo kováči vraj v noci vykrádajú hroby a volajú sa bouda. Zaujímavé je, že koncept bouda je prítomný i v Tanzánii a Sudáne. V Maroku tiež veria, že niektorí muži a ženy žijú v dvoch telách – v noci ako hyeny a cez deň ako ľudia.

Iné neafrické kultúry majú tiež svoje mýty o hyenách. Platí to napríklad pre Peržanov, starých Rimanov a Grékov.

8. Hyeny a levy sú vo vojne aj v skutočnom živote, nielen v Levom kráľovi

Zdroj: unsplash

Všetci vieme, že hyeny spolu s Scarom bojovali s levmi a Simbom v Levom kráľovi. Nie je to však jediný prípad, kedy medzi oboma druhmi zvierat došlo k vojne. V roku 1999 bola púšť Goebel v Etiópii svedkom týždňového boja medzi hyenami a levmi. Levi v nej mali navrch a zabili tridsaťpäť hyen. Hyeny však dokázali zabili šesť levov.

Okrem tejto bitky takisto dochádza k stretom, pretože idú po rovnakej koristi. Ako je vidieť z vyššie uvedenej vojny, levy zvyčajne víťazia, hoci svorka hyen im môže tiež spôsobiť aspoň malú škodu.

9.Hemingway hyeny nemal v láske 

Ak nemáte radi hyeny, nie ste sami. Ako sa zdá ani legendárny spisovateľ Ernest Hemingway ich nemal v obľube. Vo svojej knihe „Zelené vrchy Afriky “ ich opísal dosť drsnými slovami, ktoré sa určite nepoužívajú pre ľudí alebo zvieratá, ktoré má človek rád. 

10. Hyeny síce vyzerajú ako psy, ale sú väčšmi príbuzné mačkám

Fyzický vzhľad hyeny je viac približuje k psom, najmä keď sa pozriete na ich hlavu. Odborníci však poznamenali, že sú väčšmi príbuzné mačkám.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Eduard Žákovic III
6. júla 2023 1:59

Hyeny sú naozaj zaujímave a najzaujímavejšie sú tie škvrnité. Ďakujem za rozšírenie obzorov.