Niekoľko úžasných faktov o našich krvných skupinách. Verte či nie, sú skutočne pravdivé. 

2255

Zapamätať si svoju krvnú skupinu je dôležité z viacerých dôvodov, od informácie, od koho môžete prijímať krvné transfúzie, až po to, komu môžete darovať krv. A teraz, keď lekári a vedci stále viac skúmajú, ako môže krvná skupina človeka ovplyvniť jeho zdravie, existuje ešte väčšia motivácia venovať pozornosť tomu, či ste A, B, AB alebo 0 – a či je váš Rh faktor pozitívny alebo negatívny.

Nedávne štúdie napríklad zistili, že krvná skupina človeka môže predstavovať istú súvislosť od zvýšeného rizika depresie až po vyššiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky. Zaujíma vás, čo sa spája s vašou krvnou skupinou? Pokračujte v čítaní a dozviete sa. 

Ľudia s krvnou skupinou 0 sú menej náchylní na maláriu.

Zdroj: unsplash

Hoci ľudia s krvnou skupinou 0 sú náchylnejší na bodnutie komárom, za jednu vec môžu ďakovať svojej genetike – za ochranu pred maláriou. Napodiv vedci zistili, že ľudia s krvou typu 0 len zriedka zomierajú na toto ochorenie, pretože proteín RIFIN, ktorý spôsobuje maláriu – je menej schopný viazať sa na krvné bunky typu 0, a preto nemôže spôsobiť toľko škody. 

Ľudia s krvnou skupinou 0 majú najmenšiu pravdepodobnosť, že budú trpieť kardiovaskulárnymi ochoreniami

Zdroj: pexels

Ak máte krvnú skupinu 0, potom má vaše srdce šťastie. Podľa výskumu prezentovaného na Svetovom kongrese o akútnom srdcovom zlyhaní v roku 2017 je u jedincov s touto krvnou skupinou menej pravdepodobné, že utrpia srdcový infarkt alebo mŕtvicu. Zlé správy? Jednotlivci typu A, B alebo AB – inými slovami, asi 63 percent celkovej populácie – majú o 9 percent zvýšené riziko koronárnych aj kardiovaskulárnych príhod. 

Ľudia s krvnou skupinou A majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny žalúdka

Zdroj: pexels

Zdá sa, že rakovina žalúdka a krv typu A idú ruka v ruke. Vyplýva to zo štúdie z roku 2015, ktorá zistila, že ľudia s krvnou skupinou A mali o 38 percent vyššiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny žalúdka ako ľudia s krvnou skupinou 0. 

A všetky krvné skupiny (okrem 0) sú vystavené zvýšenému riziku rakoviny pankreasu.

Zdroj: pexels

Hoci krvné skupiny, ktoré nie sú A, majú relatívne menšiu pravdepodobnosť, že dostanú rakovinu žalúdka, stále sa musia obávať rakoviny pankreasu. V tej istej štúdii z roku 2015 výskumníci zistili, že všetky krvné skupiny mimo 0 boli vystavené vyššiemu riziku rakoviny pankreasu a subjekty s krvnou skupinou B mali o 59 percent vyššiu pravdepodobnosť, že vôbec ochorejú na rakovinu.

Ľudia s krvnou skupinou AB majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť vzniku kognitívnych problémov.

Ak je vaša krvná skupina AB, budete chcieť pozorne sledovať svoje kognitívne funkcie. Jedna štúdia z roku 2014 analyzovala vzťah medzi krvnou skupinou a zdravím mozgu a zistila, že ľudia s krvnou skupinou AB mali o 82 percent vyššie riziko kognitívnej poruchy. 

Ľudia s negatívnym Rh faktorom majú tendenciu vyššieho výskytu psychických problémov 

Zdroj: unsplash

Menšina populácie, ktorá je Rh negatívna, je vystavená vyššiemu riziku určitých problémov duševného zdravia. Štúdia z roku 2015 na viac ako 3 000 subjektoch zistila, že Rh negatívni muži častejšie hlásili určité poruchy duševného zdravia vrátane panických porúch, antisociálnych porúch osobnosti a deficitov pozornosti (napríklad ADHD). 

Tiež majú viac kožných alergií

Okrem problémov s duševným zdravím sú ľudia s Rh-negatívnym faktorom náchylnejší na rozvoj alergií

Rh faktor krvi môže spôsobiť komplikácie počas tehotenstva

Zdroj: unsplash

Či ste alebo nie ste Rh pozitívna alebo Rh negatívna, môže mať vplyv na vaše tehotenstvo. Podľa Americkej akadémie pôrodníkov a gynekológov môžu nastať problémy, keď je žena Rh negatívna a jej plod je Rh pozitívny, pretože to môže viesť k niečomu, čo sa nazýva Rh inkompatibilita.

Ak sa krv Rh-pozitívneho plodu dostane do krvného obehu Rh-negatívnej ženy, jej telo zložky krvi plodu vyhodnotí ako cudzorodé a bude s nimi bojovať tvorbou anti-Rh protilátok. Tieto protilátky môžu preniknúť cez placentu a pokúsiť sa zničiť krv plodu. Táto reakcia môže viesť k vážnym zdravotným problémom a dokonca k smrti plodu alebo už novorodenca.

Väčšina latinoamerickej populácie má krvnú skupina 0+

Zdroj: unsplash

Zatiaľ čo typ 0 je celkovo najbežnejšou krvnou skupinou, prevláda najmä v latinsko-americkej komunite. Podľa amerického Červeného kríža je približne 53 percent Latinoameričanov typu 0+ a 4 percentá sú typu 0-.

Krvné skupiny s negatívnym Rh sú menej časté.

Táto štatistika o latinsko-americkej komunite dáva zmysel, pretože krvných skupín s Rh- (či už typu A, B, AB alebo typu 0 – je len málo). 

Krvné skupiny boli prvýkrát objavené začiatkom 20.storočia 

Zdroj: wikimedia common

Zaujíma vás, kto bol vôbec priekopníkom tejto vedy? V roku 1909 sa rakúsky vedec Karl Landsteiner stal prvým človekom, ktorý správne identifikoval štyri hlavné krvné skupiny. Vďaka jeho výskumu teraz vieme, ktoré krvné skupiny použiť (a ktoré nie) u pacientov, ktorí potrebujú transfúziu. V roku 1930 bol za svoje zásluhy odmenený, keď mu bola udelená Nobelova cena za fyziológiu.

Ženy s krvnou skupinou 0 majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú riešiť problémy s plodnosťou

Jednou z mnohých vecí, ktoré môžu prispieť k plodnosti ženy, je jej krvná skupina. V roku 2011 výskumníci analyzovali hladiny folikuly stimulačného hormónu (FSH) a zistili, že u žien s krvnou skupinou 0 bola väčšia pravdepodobnosť, že budú mať vyššie hladiny FSH. Problém je v tom, že vysoké hladiny FSH sú zvyčajne známkou zníženej ovariálnej rezervy, čo znamená, že žena s krvnou skupinou 0 môže mať menšiu pravdepodobnosť otehotnenia.

Ľudia s krvnou skupinou B sú náchylnejší na rakovinu gastrointestinálneho traktu

Zdroj: pexels

Hoci si lekári a vedci nie sú úplne istí, čo spôsobuje rakovinu, jedna vec, ktorú vedia, je, že ľudia s krvnou skupinou B majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku určitých druhov rakoviny. V skutočnosti jedna štúdia z roku 2012 zistila, že u jedincov s krvnou skupinou B bola asi o 50 percent vyššia pravdepodobnosť, že im bude diagnostikovaná rakovina pažeráka aj žlčníka.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre