Informácie týkajúce sa Titanicu, ktoré vás zaujmú a možno i prekvapia.

4972

Písal sa 15.apríl roku 1912, keď došlo v skorých ranných hodinách k potopeniu slávnej a údajne nepotopitelnej lode Titanicu. Zaoceánsky parník sa plavil po Atlantickom oceáne štyri dni, až došlo k obrovskej tragédii v podobe jeho nešťastného stretu s ľadovcom. Trosky lode sa dodnes nachádzajú na dne oceánu. V tme a zabudnutí. Na ľudí, ktorí tu však prišli o život, sa nikdy nezabudne.  

Veľa ľudí pozná Titanic len z filmu, kde hrala obľúbená herecká “dvojica” – Leonardo DiCaprio a Kate Winslet, no film vytvoril o Titanicu veľa mýtov, pretože nebolo možné, aby zobrazil všetko, no našli sa aj isté nepresnosti až chyby. 

Každopádne nepozerajme sa naň len so smútkom v srdci, ale poďme si povedať niekoľko zaujímavostí o tomto veľkolepom parníku, ktorý zožal veľa slávy. 

a9823197 a5c3 436a af5c 165a67094f68
Zdroj: flickr

Ráno tragického dňa bolo cvičenie so záchrannými člnmi zrušené

Presná príčina, samozrejme, nie je známa, no možno práve toto cvičenie by pomohlo zmierniť paniku a zmätok, ktoré nastali, keď sa Titanic začal potápať. V dôsledky nie úplne šťastnej organizácie sa totiž občas stalo, že niektoré záchranné člny odišli skôr a v skutočnosti by mohli vziať viac cestujúcich.

Ručne písaný list z osudného dňa stále existuje

1000964269 photo u4
Zdroj: ranker.com

Po viac ako 100 rokoch sa takýto ručne písaný list jedného dňa objavil na aukcii. Kto ho napísal? Žena menom Esther Hart spolu so svojou dcérou Evou písali starej mame o tom ako je cesta na Titanicu, ktorú sa rozhodli absolvovať, úžasná. V ten deň však prišla Esther o svojho manžela a Eva o otca. List uchovávali v rodine desaťročia, až kým sa nedostal do aukcie v Anglicku a v roku 2014 sa predal za približne 180 tisíc eur.

Potopenie Titanicu prežili aj traja psi

1000962682 photo u3
Zdroj: ranker.com

Na palube síce zomrelo približne deväť psov, ale tri šteniatka sa dostali na záchranný čln – dvaja plemena Pomeranian a jeden Pekingský palácový pes. Jeden zo psov, ktorí prežili, patril dedičovi vydavateľstva Harper & Row Henrymu Harperovi. 

Titanic mal svoje vlastné denné noviny

Každý deň sa na lodi tlačili noviny, ktoré zahŕňali viac či menej rozsiahle správy o dianí na palube či v podpalubí lode. Obsahovali rôzne klebety o spoločnosti, výsledky dostihov, ale napríklad aj ceny akcií. 

Našlo sa len 340 tiel

1000962685 photo u3
Zdroj: ranker.com

Odborníci sa stále rozchádzajú v názoroch, no faktom je, že bolo nájdených len 340 tiel, pričom odhadovaný počet obetí je oveľa vyšší. Na základe toho sa predpokladá, že sa niekde v mori nachádza ešte 500 tiel.

Pri stavbe Titanicu zomrel mladý robotník

1000962674 photo u3
Zdroj: ranker.com

Prvou obeťou Titanicu bol mladý len 15-ročný robotník, ktorý pri práci spadol z rebríka, pričom si rozbil lebku a na následky zranenia zomrel. Jeho telo bolo pochované v neoznačenom hrobe v Belfaste a nakoniec v roku 2011 dostalo aj náhrobný kameň.

Medzi ľuďmi sa ale šírili ďalšie fámy, že počas výstavby došlo aj k ďalším úmrtiam. Tie sa týkali predovšetkým mladých a nekvalifikovaných pracovníkov. 

Titanic mal na palube vyhrievaný bazén so slanou vodou

V tom čase to bola nesmierna vzácnosť a obrovský luxus. Jeho súčasťou, okrem bazéna, boli aj squashový kurt a obrovská knižnica.

V roku 2009 zomrel posledný žijúci

1000962698 photo u3
Zdroj: ranker.com

Posledný človek, ktorému sa podarilo zachrániť z trosiek potápajúceho sa Titanicu zomrel vo veku 97 rokov. Millvina Dean mala v čase tragédie iba deväť týždňov! Zachránená bola v plátennom poštovnom vreci, v ktorom ju vzali do záchranného člna. 

Výlet Titanicom si ako svadobnú cestu vybralo 13 párov

woman in white wedding dress holding white flower bouquet
Autor tejto fotografie je nikki gibson

Až 13 novomanželských párov sa rozhodlo spoločne osláviť medové týždne na palube nešťastného zaoceánskeho parníka. Vieme však minimálne o jednom takomto páre, kde prežili obaja. Určite si ale jedny z najšťastnejších týždňov života nepredstavovali tak ako sa uskutočnili. 

Rozhľadňa nemala ďalekohľad

1000962734 photo u4
Zdroj: ranker.com

Ak by kompetentní mali prístup k ďalekohľadu, možno by blížiaci sa ľadovec zbadali omnoho skôr a boli by schopní vyhnúť sa zrážke. Ďalekohľad bol však v zámkovej skrinke a členovia posádky nemohli nájsť kľúč. Ukázalo sa, že majiteľ kľúča, druhý dôstojník David Blair, nenastúpil ako člen posádky a kľúč zabudol predať svojmu náhradníkovi. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.