Čas je veľmi zvláštna veličina – tu je niekoľko príkladov z histórie, ktoré to potvrdzujú

9347

Čas je naozaj veľmi relatívny pojem. O to väčšmi, keď sa na neho pozrieme bližšie v súvislosti s históriou a jej udalosťami. Niekedy sa nám môže zdať úplne nepochopiteľné, aké udalosti sa odohrali súčasne alebo aké veľké osobnosti žili v rovnakom čase. 

Občas sa nám to môže zdať priam mysteriózne. Poďme si niekoľko takýchto časových uvedomení predstaviť. 

Nemecko zaplatilo poslednú reparáciu za prvú svetovú vojnu v roku 2010

World War 1 charging a trench
Photo od British Library na Unsplash

V rámci Versaillskej zmluvy podpísanej v roku 1919 po prvej svetovej vojne muselo Nemecko pravidelne platiť nemalú sumu, dokopy vo výške 132 miliárd zlatých mariek (v tom čase asi 124 miliárd eur) určeným krajinám. 

Asi je už z tej sumy zrejmé, že vyplatenie muselo trvať istý čas, keď k tomu pripočítame druhú svetovú vojnu, infláciu a ďalšie finančné problémy, nemôžeme sa čudovať, že to trvalo tak dlho.  

Aj napriek úľave v podobe zníženia dlžnej sumy a pomoci prostredníctvom dlhopisov krytých zahraničnými krajinami potrebovalo Nemecko na vyplatenie dlhu 92 rokov!

Urán bol objavený pred Antarktídou

Uranus planet
Photo od NASA na Unsplash

William Herschel v roku 1781 pozoroval nočnú oblohu, keď zbadal niečo, čo mu nebolo známe a nevedel to presne určiť. Spočiatku si myslel, že sa jedná o kométu alebo hviezdu. No po ďalších pozorovaniach aj s ďalšími astronómami sa zhodli na tom, že sa naozaj jedná o planétu – (prvú, ktorá bola objavená pomocou teleskopu).

Prvé zmienky o Antarktíde sa datujú do roku 1820, keď muži na palube dvoch ruských lodí – Vostok a Mirnyi, zbadali pevninu. Asi pred 50 rokmi sa kapitán James Cook plavil po antarktických kruhoch, ale na kontinent nenarazil. 

Krátko po tom však pevninu zaznamenal ruský kapitán Thaddeus von Bellingshausen. V rovnakom čase na ňu narazil aj dôstojník britského kráľovského námorníctva Edward Bransfield. 

A tak sa začal „konflikt“ kto objavil Antarktídu ako prvý – Rusko alebo Británia. 

Londýnske metro bolo otvorené predtým, ako ruský cár Alexander II. oslobodil nevoľníkov

Zdroj: wikimedia common

Metro, nachádzajúce sa pod riekou Temža, bolo oficiálne uvedené do prevádzky v roku 1843 . Spočiatku slúžilo len pre chodcov. Približne o dvadsať rokov neskôr sa tam však ukázala prvá funkčná parná lokomotíva. Postupne sa pridávali ďalšie, čím sa začal vytvárať základ pre modernú dopravnú sieť. 

Zatiaľ čo obyvatelia Londýna sa tešili pokroku v oblasti dopravy, v Rusku stále pracovali nevoľníci na pozemkoch svojich pánov, plnili si záväzky voči nim a zároveň slúžili štátu. Počas svojej vlády v rokoch 1826 až 1855 cár Mikuláš I. uznal potrebu odstrániť nevoľníctvo a pripravil tým cestu svojmu synovi Alexandrovi II., aby v roku 1861 formalizoval emancipáciu.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre