Fakty z rôznych oblastí vedy, ktoré sú fascinujúce a tak trochu aj desivé

4065

Veda prestavuje studnicu vedomostí, ktorá takpovediac nemá dno. To čo sme schopní poznať a pochopiť je len veľmi malou časťou toho, čo reálne existuje. Je totiž tak rozsiahla, že odbory, ktoré sa bežne preberajú ako chémia, fyzika a biológia, základy rastlín, zvierat a planéty ako celku nie sú ani špičkou ľadovca.

Veda dokáže byť fascinujúca, avšak niektoré skutočnosti vás môžu znepokojiť. Niekedy je skratka lepšie nevedieť, človek sa tak vyhne zbytočnému trápeniu. 

Avšak ak máte radi aj tak trochu temné skutočnosti, tu si prídete na svoje.

V placente sa našli mikroplasty 

1002550218 photo u2
Zdroj: wikimedia common

Ide o drobné kúsky plastu rôzneho tvaru. Primárne mikroplasty sú navrhnuté tak, aby mali dĺžku menej ako 5 milimetrov, zatiaľ čo sekundárne mikroplasty sú väčšej veľkosti.  

Nikoho neprekvapí, že takéto drobné častice plastov sa môžu dostať takmer všade. Desivé však je, že ich prítomnosť bola zaznamenaná aj v ľudskom tele. Výskum z roku 2020 ukázal prítomnosť plastov v rôznych množstvách v každom jednom orgáne. 

Čo bolo ale ešte desivejšie bolo zistenie, že mikroplasty sa nachádzajú aj v placente, kde ovplyvňujú fungovanie placenty vo vývoji plodu a vytváranie rozhrania s vonkajším prostredím. 

Na tvári každého človeka sa nachádzajú roztoče 

Demodex Folliculorum close up. Kalcutta
Zdroj: shutterstock

Konkrétne sa jedná o Demodex, ktorý sa nachádza nielen na našich tvárach, ale aj krku a hrudi. Sú to mikroorganizmy, ktorých veľkosť sa pohybuje v mikrometroch. Najčastejšie môžeme na tvári ľudí nájsť Demodex folliculorum a Demodex brevis, ak sa pýtate, čím sa živia odpoveď je vašimi odumretými bunkami a kožným mazom. 

Lokalizujú sa v póroch pokožky, pričom v noci z nich vyliezajú, pária sa a následne sa vrátia späť a kladú vajíčka. Ich životný cyklus netrvá dlhšie ako 2 týždne, potom umierajú a rozkladajú sa na povrchu vašej pokožky. 

Prióny zapríčiňujú nevyliečiteľné neurodegeneratívne ochorenie 

prion
Zdroj: wikimedia common

V organizme každého živého tvora sa nachádzajú proteiny, avšak ak dôjde k ich špecifickej mutácii, pri ktorej dôjde k zmene ich štruktúry (príčina dodnes nie je jasná!) stanú sa z nich prióny a teda infekčné proteiny. 

Prióny boli objavené len nedávno – začiatkom 70.rokov 20.storočia. A čím sú také nebezpečné? Spôsobujú degeneráciu mozgového tkaniva, ktoré následne pripomína špongiu, s tým sa spájajú rôzne príznaky nervového a psychického charakteru. 

Ochorenie vyvolané priónmi u ľudí je Creutzfeldt-Jakobova choroba (inak sa nazýva aj ako choroba šialených kráv). Trvá dlho, kým sa toto ochorenie prejaví a liečia sa len symptómy. 

Akonáhle sa u človeka objavia príznaky besnoty, nemá šancu na prežitie 

co je to besnota ako sa siri a prejavuje u ludi liecba a ockovanie
Zdroj: shutterstock

Besnota je vírusové ochorenie (pôvodcom je Lyssavirus), ktoré je infekčné ako pre ľudí, tak i pre zvieratá. Vylučuje sa slinami, takže sa môže preniesť pri pohryzení alebo poškrabaní, často napríklad psom alebo líškou. V prvým štádiách ochorenia môže pripomínať obyčajnú chrípku. V priebehu niekoľkých ďalších dní sa objavia aj neurologické príznaky (zmätenosť, halucinácie, narušená motorika), zvýšená produkcia slín – ktoré môžu vytvárať penu. 

Pri objavení týchto príznakov už vakcína nezaberie a žiadna iná liečba nie je k dispozícii. Lekári sa snažia tlmiť príznaky, avšak ľudia i tak zomierajú ťažkou bolestivou smrťou. 

Huba, ktorá dokáže ovládať mravce 

62672547 photo u1
Zdroj: wikimedia common

Ophiocordyceps unilateralis, tak znie názov huby, ktorá napáda mravce, pričom ich oberá o živiny a ovláda ich myseľ. Rozrastá sa vnútri ich tela, núti ich vyliezť na stonky alebo listy rastlín, vyraší zo zadnej časti hlavy mravca a po asi 2 týždňoch vytvorená plodnica praská a do pôdy sa dostávajú spóry. Takýmto spôsobom sa huba šíri ďalej a môže napádať ďalšie mravce. 

Prirodzene sa táto huba vyskytuje v tropických lesoch a vďaka svojim schopnostiam je jedinečná.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.