Patríte k milovníkom chilli papričiek? Obsahujú látku, ktorá je pre ľudský organizmus obzvlášť prospešná!

462

V podstate sú len dva typy ľudí – tí, ktorí nemajú radi pálivé jedlá vôbec a tí, ktorí ich milujú a dopriali by si pikantnú aj kávu. Každopádne, väčšina z nás aspoň raz v živote zakúsila ten pálivý pocit v ústach, kedy sa začína potiť celé telo a do očí sa hrnú slzy. Komu by vtedy len napadlo, že látka, ktorá za to zodpovedá a sprevádzajú ju takéto hrôzostrašné príznaky, by mohla byť pre ľudský organizmus prospešná.

O ktorej látke je teda reč? O kapsaicíne! Ide o rastlinný alkaloid, ktorý zodpovedá za typickú štipľavú chuť papričiek. Prvýkrát bol izolovaný v roku 1816 a odvtedy je častým predmetom skúmania vedcov a je treba podotknúť, že výsledky dosahujú až fenomenálne úspechy.

Poďme si súhrne predstaviť niekoľko úžasných účinkov, ktoré na organizmus má. Milovníkov pikantného to rozhodne poteší a tých, ktorí sa toho stránia to možno presvedčí.

Analgetické a anestetické účinky

Autor fotografie je Aliona Gumeniuk

Kapsaicín je totiž schopný podporiť vyplavovanie endorfínov s čím sú spojené stavy miernej eufórie. Zároveň lokálne pôsobí na receptory bolesti tak, že ich blokuje a tlmí, takže sa dá povedať, že funguje ako lokálne analgetikum. Okrem analgetických účinkov sa preukázali aj tie anestetické až po dobu štyroch hodín!

Ďalší vedci prišli na to, že ak sa rana potrela kapsaicínom rýchlejšie sa hojila a jazva bola menej výrazná.

Zmierňuje príznaky psoriázy

Zdroj: shutterstock

Krém s obsahom kapsaicínu preukázateľne znížil začervenanie a zmiernil svrbenie. Všeobecne sa takéto tinktúry používajú na zníženie bolesti svalstva, kĺbov (artritídy) a pri periférnej neuropatii (bolesti nervových zakončení v blízkosti povrchu kože).

Obezita

Autor fotografie je Towfiqu barbhuiya

Zaujímavé výsledky dosiahli vedci aj pri liečbe obezity. Pikantné jedlá totiž dokážu znížiť chuť do jedla a zároveň zvyšujú telesnú teplotu človeku a teda aj energetickú spotrebu organizmu, čím sa začína spaľovanie kalórií.

Zápal čriev

Preukázalo sa, že kapsaicín napomáha aj pri liečbe zápalu čriev tým, že zvyšuje prietok krvi k týmto orgánom a účinne pôsobí aj proti žalúdočnej baktérií Helicobacter pylori.

Pôsobí proti rakovine

Autor fotografie je National Cancer Institute

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie krajiny, kde ľudia vo veľkom konzumujú papričky s vysokým obsahom kapsaicínu majú preukázateľne nižšie čísla v úmrtnosti na rakovinu (ale i na infarkt a mozgovú mŕtvicu).

Preukázalo sa, že kapsaicín je významným prvkom pre organizmus – je totiž schopný detoxikovať širokú škálu chemických karcinogénov, ktorých vysoká hladina v krvi vedie k vzniku zhubných nádorov.

Ďalej kapsaicín dokáže (v závislosti od dávky) znížiť proliferáciu (chorobný rast tkaniva) nádoru. Bol testovaný napríklad pri rakovine pľúc, kože, ale pomáha aj v boji proti rakovine prsníka, kde dosahuje určité výsledky ako antimutagén a chemoprotektikum (liek podávaný proti vedľajším účinkom chemoterapie).

Treba však pamätať na to, že všetkého veľa škodí, takže to netreba preháňať ani s konzumáciou prospešného kapsaicínu v červených chilli papričkách.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre