2.svetová vojna pripravila o život mnoho vojakov. Predstavíme vám zbrane, ktoré boli v tom čase najpoužívanejšie

1026

Boli nástrojom krutého a neľútostného zabíjania, o tom niet pochýb. Keby sme sa však na to pozreli zo širšieho pohľadu, viacero z nich prinieslo aj slobodu a budúcnosť pre mnohé národy. Je to smutné, no i samotné ukončenie vojny (a mier, hoci i zdanlivý) býva draho vykúpený krvou. 

Dnes vám chceme ponúknuť rebríček najlepších zbraní pechoty, ktoré boli používané práve v období od roku 1939 do konca vojny v roku 1945.

Karabine 98 K Mauser

1024px Kar 98K noBG
Zdroj: wikimedia common

Bola bežnou súčasťou výzbroja nemeckej armády a čo sa týkalo technickej stránky tohto druhu zbrane, radila sa k najlepším. Mala jednoduchú konštrukciu, ktorá umožňovala nenáročnú údržbu a výcvik. Dostrel tejto zbrane dosahoval neuveriteľné dva kilometre. Neskôr sa Mauser 98 K pre svoje vynikajúce vlastnosti stala vzorom pre vývoj zbraní vo viacerých armádach sveta.

Maschinpistole 40 (MP 40)

72becf6f 4b3d 4976 ab0a ec704302afe1
Zdroj: wikimedia common

MP 40 bola takisto súčasťou výzbroje nemeckej armády. Išlo o samopal s kalibrom 9 mm. MP 40 bola vylepšenou verziou MP 38 – ktorú Nemci použili pri invázii do Poľska. MP 40 používali nemeckí výsadkári, posádky tankov, ale aj vojaci pešieho pluku pri útokoch na Sovietsky zväz. Po skončení 2.svetovej vojny sa dostala do iných štátov, kde bola použitá v ďalších bojových konfliktoch, ako napríklad v Grécku, Vietname či Izraeli. 

Granát

Screenshot 20230808 212326
Zdroj: wikimedia common

Ručné granáty sa stali mimoriadne obľúbenou a efektívnou zbraňou pechoty. Ide o pomerne nepresnú zbraň, no jej ničivosť a smrteľnosť je nespochybniteľná. Počas II. svetovej vojny sa začali vyrábať granáty s hrboľatým povrchom, a teda trochu pripomínali ananás. Fungovali na báze TNT – výkonnej trhaviny. Tiež sa objavili granátomety – pušky, ktoré vystreľovali granáty. Táto vojna zrodila aj Molotov kokteil – sklenená fľaša naplnená zmesou benzínu a oleja, doplnená o zápalnicu v podobe bavlnenej tkaniny.

Sten (Sten Gun)

8f7d2b56 6c3d 49d2 91c1 187ddc4a4539
Zdroj: wikimedia common

Ide o samopal britskej produkcie, ktorý bol považovaný za najlepšiu zbraň, aká bola použitá v boji proti nacistickému Nemecku. Z Veľkej Británie sa rozšíril aj do Francúzka či Izraela. Zásobník sa nachádzal na ľavej strane a obsahoval 32 nábojov (s kalibrom 9mm).

Luger PO8 (Parabellum)

2560px Luger P08 6971793777
Zdroj: wikimedia common

Pištoľ, ktorú zainteresovaní nazývali hotovým umeleckým dielom. O pištoli Luger sa hovorí ako o umeleckom diele. Dokonca aj nacisti či spojenecké vojská uznali, že aj keď sa jednalo o smrtiaci nástroj, bol to naozaj klenot. Nešlo pritom o modernú zbraň. Výroba Lugeru 08 je datovaná na rok 1908 (preto 08 v jej názve). Tvorcom pištole bol dizajnér George Luger. Išlo o poloautomatickú zbraň, ktorá mala držať len na dvoch skrutkách.

KA-BAR

230px Ka bar
Zdroj: wikimedia common

Považuje sa za najslávnejší nôž na svete a práve americká armáda mala tú česť, že bol súčasťou jej výzbroje. Využíval sa najmä na boj zblízka. Najviac populárný a obľúbený bol u amerických  „mariňákov“. Pre svoju praktickosť a spoľahlivosť zostal vo výzbroji aj po skončení vojny, našiel však využitie i v iných odvetviach po celom svete – napríklad u rybárov alebo poľovníkov. 

Samopal Thompson

0024b261 636e 4690 9826 681203d8a54a
Zdroj: wikimedia common

Samopal, ktorý sa využíval v dvoch veľkých udalostiach – ako zbraň mafie počas prohibície a vo vojne proti nacistom.  Používali ho aj bojové komandá vojsk Veľkej Británie či Kanady.

M1 Garand

1280px M1 Garand rifle USA noBG new
Zdroj: wikimedia common

Vraví sa, že bola mimoriadne presná, pevná a spoľahlivá. Patrila do výbavy americkej armády a rýchlosťou streľby predčila väčšinu zbraní nepriateľských jednotiek. Kadencia bola 16-24 nábojov za minútu.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.