2.svetová vojna pripravila o život mnoho vojakov. Predstavíme vám zbrane, ktoré boli v tom čase najpoužívanejšie

1223

Boli nástrojom krutého a neľútostného zabíjania, o tom niet pochýb. Keby sme sa však na to pozreli zo širšieho pohľadu, viacero z nich prinieslo aj slobodu a budúcnosť pre mnohé národy. Je to smutné, no i samotné ukončenie vojny (a mier, hoci i zdanlivý) býva draho vykúpený krvou. 

Dnes vám chceme ponúknuť rebríček najlepších zbraní pechoty, ktoré boli používané práve v období od roku 1939 do konca vojny v roku 1945.

Karabine 98 K Mauser

Zdroj: wikimedia common

Bola bežnou súčasťou výzbroja nemeckej armády a čo sa týkalo technickej stránky tohto druhu zbrane, radila sa k najlepším. Mala jednoduchú konštrukciu, ktorá umožňovala nenáročnú údržbu a výcvik. Dostrel tejto zbrane dosahoval neuveriteľné dva kilometre. Neskôr sa Mauser 98 K pre svoje vynikajúce vlastnosti stala vzorom pre vývoj zbraní vo viacerých armádach sveta.

Maschinpistole 40 (MP 40)

Zdroj: wikimedia common

MP 40 bola takisto súčasťou výzbroje nemeckej armády. Išlo o samopal s kalibrom 9 mm. MP 40 bola vylepšenou verziou MP 38 – ktorú Nemci použili pri invázii do Poľska. MP 40 používali nemeckí výsadkári, posádky tankov, ale aj vojaci pešieho pluku pri útokoch na Sovietsky zväz. Po skončení 2.svetovej vojny sa dostala do iných štátov, kde bola použitá v ďalších bojových konfliktoch, ako napríklad v Grécku, Vietname či Izraeli. 

Granát

Zdroj: wikimedia common

Ručné granáty sa stali mimoriadne obľúbenou a efektívnou zbraňou pechoty. Ide o pomerne nepresnú zbraň, no jej ničivosť a smrteľnosť je nespochybniteľná. Počas II. svetovej vojny sa začali vyrábať granáty s hrboľatým povrchom, a teda trochu pripomínali ananás. Fungovali na báze TNT – výkonnej trhaviny. Tiež sa objavili granátomety – pušky, ktoré vystreľovali granáty. Táto vojna zrodila aj Molotov kokteil – sklenená fľaša naplnená zmesou benzínu a oleja, doplnená o zápalnicu v podobe bavlnenej tkaniny.

Sten (Sten Gun)

Zdroj: wikimedia common

Ide o samopal britskej produkcie, ktorý bol považovaný za najlepšiu zbraň, aká bola použitá v boji proti nacistickému Nemecku. Z Veľkej Británie sa rozšíril aj do Francúzka či Izraela. Zásobník sa nachádzal na ľavej strane a obsahoval 32 nábojov (s kalibrom 9mm).

Luger PO8 (Parabellum)

Zdroj: wikimedia common

Pištoľ, ktorú zainteresovaní nazývali hotovým umeleckým dielom. O pištoli Luger sa hovorí ako o umeleckom diele. Dokonca aj nacisti či spojenecké vojská uznali, že aj keď sa jednalo o smrtiaci nástroj, bol to naozaj klenot. Nešlo pritom o modernú zbraň. Výroba Lugeru 08 je datovaná na rok 1908 (preto 08 v jej názve). Tvorcom pištole bol dizajnér George Luger. Išlo o poloautomatickú zbraň, ktorá mala držať len na dvoch skrutkách.

KA-BAR

Zdroj: wikimedia common

Považuje sa za najslávnejší nôž na svete a práve americká armáda mala tú česť, že bol súčasťou jej výzbroje. Využíval sa najmä na boj zblízka. Najviac populárný a obľúbený bol u amerických  „mariňákov“. Pre svoju praktickosť a spoľahlivosť zostal vo výzbroji aj po skončení vojny, našiel však využitie i v iných odvetviach po celom svete – napríklad u rybárov alebo poľovníkov. 

Samopal Thompson

Zdroj: wikimedia common

Samopal, ktorý sa využíval v dvoch veľkých udalostiach – ako zbraň mafie počas prohibície a vo vojne proti nacistom.  Používali ho aj bojové komandá vojsk Veľkej Británie či Kanady.

M1 Garand

Zdroj: wikimedia common

Vraví sa, že bola mimoriadne presná, pevná a spoľahlivá. Patrila do výbavy americkej armády a rýchlosťou streľby predčila väčšinu zbraní nepriateľských jednotiek. Kadencia bola 16-24 nábojov za minútu.

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre