Zbrane, ktoré boli použité k poprave známych osobností a tým sa stali nezabudnuteľnými.

639

Máte povedomie o niektorých známych atentátoch, ktoré sa vo svete odohrali? Určite by vás zaujímalo nielen proti komu boli namierené, ale i kto bol ich vykonávateľov, či kto to celé naplánoval. Potom je tu ale aj ďalšia zaujímavá vec – aké zbrane boli pri tom použité? Niektoré z nich sú také známe, že by ich vedel pomerne presne identifikovať aj obyčajný amatér.

Potom vám ale predstavíme aj také, ktoré ani zďaleka nie sú také známe. Rozšírte si obzory a preskúšajte sa, kam až siahajú vaše vedomosti z tejto konkrétnej oblasti histórie. 

Možno budete prekvapení, že drvivú väčšinu týchto zbraní tvoria malé ručné zbrane – zdá sa, akoby sa s nimi menil svet. 

Philadelphia Derringer

1000961220 photo u3
Zdroj: wikimedia common

Necelých 15 centimetrov merala zbraň, ktorú použil John Wilkes Booth, aby zosnoval atentát na Abrahama Lincolna. Nešlo ale len o obyčajnú zbraň – naozaj sa jednalo o malé, no nadmieru smrteľné delo. Vďaka svojej veľkosti bolo pre Bootha pomerne jednoduché skryť ju do vrecka až do osudného momentu. 

V súčasnosti je vystavený v suteréne Fordovho divadla vo Washington, DC.

Revolver Webley British Bulldog

1000961164 photo u3
Zdroj: wikimedia common

Právnik, ktorého ale veľké množstvo ľudí považovalo za vyšinutého, Charles Guiteau práve touto zbraňou zastrelil prezidenta Jamesa Garfielda. Za zbraň zaplatil smiešnu sumu – 10 dolárov! Dokonca si vybral takú, ktorá vynikala slonovinovou rukoväťou, aby pôsobila atraktívnejšie. 

Revolver bol umiestnený v múzeu Smithsonian, ale po veľmi krátkej dobe odtiaľ zmizol.

FN Model 1910

1000961226 photo u3
Zdroj: wikimedia common

9-milimetrová samonabíjacia pištoľ navrhnutá Johnom Browningom a vyrobená v Belgicku bola pištoľou, ktorú použil Gavrilo Princip, muž srbskej národnosti, aby zastrelil a tým pripravil o život arcivojvodu Františka Ferdinanda, čím odštartoval hotový kolotoč, ktorý nakoniec viedol k vypuknutiu prvej svetovej vojny. Neskôr si našla cestu až k jezuitskému kňazov a dnes ju môžete vidieť vo viedenskom vojenskom múzeu. 

Pištoľ Beretta

1000961275 photo u3
Zdroj: wikimedia common

Poloautomatická pištoľ Beretta z roku 1934 bola v roku 1948 použitá na zabitie Mahátmu Gándhího. Pôvodne patrila talianskemu dôstojníkovi, od neho sa dostala do rúk britskému vojakovi, až nakoniec skončila v Indii, kde vykonala popravu. Aktuálne miesto, kde by sa podľa všetkého mala nachádzať nie je známe. 

Samopal MAS-38

mas38 05
Zdroj: wikimedia common

Ide o samopal, ktorého vyrobené množstvo bolo do podstatnej miery obmedzené. Známou sa stal predovšetkým kvôli predpokladu, že práve touto zbraňou bol zabitý taliansky diktátor Benito Mussolini. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.