Zdediť či kúpiť dom? Nič ťažké, no postaviť si vlastnoručne niečo takéto originálne si zaslúži veľkú pozornosť a rešpekt

969

Domov je miestom, kde zväčša prebýva láska, kde sa tvoria spomienky a rodina si spoločne nažíva. Domov skrátka potrebuje každý. Niektorí ho zdedia, iní si kúpia a potom sú ľudia, ktorí si ho postavia vlastnými rukami. Zach Both a Nicole Lopez patria práve do tej poslednej skupiny. Sú to šikovní mladí ľudia, veď posúďte sami.

Nepostavili však klasický dom, ale niečo nezvyčajné a jedinečné, postavili tzv. jurtu. Vytvorili si tiež vlastný web s názvom „Do It Yurtself“, kde nielenže podrobne popisujú proces stavby, ale tiež ponúkajú užitočné informácie každému, kto sa rozhodne urobiť niečo podobné. Zach odhalil niektoré podrobnosti o projekte, rovnako ako aj skutočnosť, že to bola práve kultová kniha Lloyda Kahna, ktorá ho vniesla do sveta jurtov. „Medzi stranami popisujúcimi pôvodné stavebné metódy a ľudovú architektúru, nájdete tiež roztrieštené odseky venované tradičnej štruktúre typu stanu, ktorú často používajú kočovné kmene Strednej Ázie,“ vysvetlil.

Dodal, že zostrojenie takejto stavby je v skutočnosti dosť jednoduché a netrvá extra dlho. „Skutočná jurta bola postavená počas jediného víkendu so skupinou priateľov. Nicole a ja sme pracovali na všetkom, od vedenia vodovodných a elektrických vedení, až po ohradenie stien plachtou a oživenie našej drevenej podlahy. Bolo to prvýkrát, čo sme sa o niečo takéto pokúsili. Jurta pôsobila ako naše stavebné laboratórium, kde sme mohli experimentovať a naučiť sa veľa nových zručností, ktoré prevedieme do budúcich projektov.“ Muž ďalej uviedol, že projekt bol samofinancovaný jeho peniazmi, ktoré ušetril z predchádzajúceho zamestnania a vyšlo ich to celé na zhruba 65 000 dolárov. Zdôraznil však, že vždy je možné nájsť aj lacnejšie možnosti, no jednoducho chceli vytvoriť čo možno najmodernejšiu jurtu.

Hviezdnym miestom ich ohromujúcej jurty je dozaista nezvyčajné podkrovie, ktoré je obklopené desiatkami rastlín. Každého, koho odrádza od stavby potrebné stavebné alebo tesárske umenie radí a ubezpečuje, že to nie je také zložité, ako by sa mohlo zdať. „Ak budete bojovať spolu s príručkou Ikea, jurta by nemala byť technicky náročná,“ uviedol. Stačí vám aj jeden šikovný majster v rodine a všetko pôjde ako po masle. Veď, pozrite sa na výsledok.

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre