Zdravé stravovanie je základom pre naše zdravie a dobrú náladu. Nezdravé stravovanie však môže mať vážne dôsledky na naše telo a viesť k rôznym zdravotným problémom. Zdravá strava nie je len o odriekaní si dobrého jedla. Pretože aj zdravé jedlo sa dá pripraviť chutne! Preto ak sa chceme cítiť dobre a byť fit, mali by sme sa starať o to, čo jeme. 

Zdroj: Pexels

Nezdravé a nekvalitné stravovanie

Nezdravé stravovanie môže viesť k nadváhe, obezite, cukrovke, srdcovým a cievnym problémom, a dokonca aj k rakovine. Môže tiež ovplyvniť našu náladu a spôsobiť depresie a úzkosti. Je veľmi lákave dať si na večeru pizzu, alebo burger. No dá sa nahradiť zdravým jedlom, ktoré môže dobre chutiť a viete si ho pripraviť doma do 30 minút.

Zdroj: Pexels

Prečo jesť zdravo?

Na druhej strane, zdravé stravovanie môže mať pozitívny vplyv na naše zdravie a život. Štúdie ukazujú, že zdravá strava môže zlepšovať našu imunitu, znižovať riziko vzniku chorôb a zlepšovať náladu. Tu je niekoľko benefitov zdravého stravovania:

  • Ovocie a zelenina obsahuje veľa vitamínov a vody
  • Vyhneme sa jedlám s vysokým obsahom tukov a cukrov
  •  Kvalitné zdroje bielkovín, ako sú ryby, mäso a strukoviny
  • Pijeme dostatočné množstvo vody
  • Vyhneme sa nadmernému príjmu soli
Zdroj: Pexels

Výhody domácej stravy

Varenie zdravej stravy doma je jednoduchý a efektívny spôsob, ako sa starať o svoje zdravie a udržať si váhu. Kvalitné suroviny, ktoré použijete na varenie, zaisťujú vyššiu nutričnú hodnotu, ako polotovary, jedlá pripravené vo fast foodoch, alebo varené v mikrovlnnej rúre. Okrem toho, varenie doma vám umožňuje presne kontrolovať množstvo soli, cukru a tukov, ktoré použijete. Taktiež môžete prispôsobiť jedlo svojim osobným chutiam a potrebám. 

5 tipov na chutné zdravé jedlo:

  1. Cestoviny s brokolicou a kuracím mäsom
  2. Kuracie prsia na grile s ryžou a zeleninou
  3. Zeleninový vývar s ryžovými rezancami
  4. Pečené zemiaky s kuracím mäsom a zeleninou
  5. Zdravý šalát z ryže, kuracieho mäsa a čerstvej zeleniny
Zdroj: Pexels

Zdravá strava nie je len o odriekaní si dobrého jedla. Práve naopak! Aj zdravé jedlo môže byť chutné. Stačí sa len trochu posnažiť a namiesto nezdravého, mastného jedla si uvariť zdravý obed či večeru už do polhodiny.

Zdroj

 

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.