Zostávajú vám na koži výrazné stopy po ponožkách? Môže ísť o zdravotný problém

591

Už ste si asi všimli červený odtlačok, ktorý vám na koži zanechali ponožky. Ak sa to stane raz alebo dvakrát, je to v poriadku. Pravdepodobne je gumička na ponožkách len priveľmi silná. V prípade, že sa vám to stáva často, je však potrebné brať do úvahy, že niečo nemusí byť v poriadku. Dnes vám prinášame niekoľko informácií o problémoch, s ktorými môžete mať do činenia.

1. Vysoký krvný tlak

A Healthcare Worker Measuring a Patient's Blood Pressure Using a Sphygmomanometer
Foto od
Pavel Danilyuk na Pexels

Máte pocit opuchnutých nôh? Príčinou môže byť nadbytočné množstvo tekutín, ktoré sa vám zbiera v končatinách. Tento stav zvyčajne nie je bolestivý, nosenie ponožiek a obuvi však môže byť nepríjemné. Vysoký krvný tlak je výsledkom nedostatočného prúdenia krvi do tela, ktoré zapríčiňuje aj zadržiavanie vody. Preto musí srdce pracovať intenzívnejšie ako za normálnych okolností.

2. Kŕčové žily

Close-up of Man in White Trainers and Shorts
Foto od
Atahan Demir na Pexels

Ak ich máte oslabené, nedokážu vracať krv do srdca. Tá sa následne hromadí v nohách, čo spôsobuje bolestivé opuchy. Ide o stav, ktorý výrazne prispieva ku vzniku kŕčových žíl. Preto v prípade, že máte výrazné stopy po ponožkách, možno sa vám telo snaží naznačiť, že máte oslabené žily na nohách.

3. Dehydratácia

Person Pouring Water
Foto od
Ksenia Chernaya na Pexels

Nedostatok tekutín vie v tele narobiť nepekné problémy. Okrem iného ovplyvňuje aj zdravie ciev. Poškodené žily môžu vyústiť do hromadenia vody v okolitom tkanive, najčastejšie v okolí členkov a chodidiel. Dbajte preto na dostatočný pitný režim.

4. Vedľajší účinok liekov

A Close-Up Shot of a Person Taking Medicine from a Bottle
Foto od
Karolina Grabowska na Pexels

Problémom môžu byť aj isté druhy liekov. Niektoré druhy antidepresív alebo liekov na krvný tlak môžu viesť k opuchu nôh. Aj isté druhy antikoncepcie môžu zohrávať dôležitú úlohu, pretože narúšajú hladinu hormónov v krvi. To sa môže okrem iného prejaviť aj zadržiavaním vody a opuchom nôh.

Čo s tým robiť?

Ak na svojich nohách pravidelne nachádzate výrazné stopy po ponožkách, v ideálnom prípade by ste sa mali poradiť so svojou lekárkou. Existuje však aj niekoľko spôsobov, ako môžete tento stav skúsiť vyriešiť sami:

  • zredukujte množstvo soli v strave,
  • udržiavajte si zdravú hmotnosť,
  • vyskúšajte kompresné ponožky,
  • vyhýbajte sa dlhému sedeniu/státiu,
  • ak sa mu nedokážete vyhnúť, snažte sa často meniť polohy,
  • noste pohodlnú obuv.

Ak poznáte tipy a triky, ako sa zbaviť tohto problému, podeľte sa o ne v komentároch.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre