Zdvorilosti, ktoré sa zo sveta postupne vytrácajú. Pripomeňme si ich.

4449

Pravdou je, že v súčasnom modernom svete sa zdvorilosť a slušnosť pomaly, ale isto vytráca. Ľudia sa stávajú stále viac a viac ľahostajnými a nevšímavými voči okoliu, nemusí to byť vždy len o arogancii. Možno však za to môže aj spoločnosť ako taká, ktorá akoby nechcela alebo nepovažovala zaw potrebné a dôležité apelovať na dodržiavanie istých pravidiel (príkladom sú feministky bojujúce za práva žien, v súlade s čím sa ale pomaly začína vytrácať gentlemanské správanie mužov). V neposlednom rade za to nepochybne môže aj životný štýl ľudí.  

Poďme si predstaviť dobré mravy, ktoré boli kedysi úplnou samozrejmosťou, no dnes sa už pomaly ale isto vytrácajú. 

Otváranie dverí

holding doors open photo u3
Zdroj: ranker.com

Kedysi platilo, že muži mali ženám vždy otvoriť dvere a nechať ich vojsť. Dnes ale už neraz vidíme situáciu, kedy ženy držia otvorené dvere mužom. To by však nebol až taký veľký problém, ako keď ste svedkom toho ako niekto druhému človeku zabuchne dvere rovno pred nosom. Ľudia sú stále v jednom kole, uväznený vo vlastnom zhone, a tak nebudú strácať čas tým, aby počkali, kým prejde cez dvere aj niekto ďalší. 

Vstať v dopravnom prostriedku 

giving up subway seat photo u2
Zdroj: ranker.com

Postaviť sa z miesta sedenia a pustiť sadnúť si starého človeka, tehotnú ženu alebo malé dieťa by malo byť samozrejmosťou. Žiaľ, nie vždy to tak je. Dnes si všimnete ako sú ľudia najčastejšie zahladení do svojich mobilov a nevnímajú okolie. 

Vypnutie mobilného telefónu

powering off cellphones photo u3
Zdroj: ranker.com

Naša spoločnosť je príliš posadnutá smartfónmi a trávením času využívaním ich vymožeností. Avšak ak človek ide do kina, divadla, na večeru, pracovné stretnutie alebo inú dôležitú udalosť, mal by mať vypnuté zvonenie a mobil ideálne mimo dosah alebo ho aspoň nemať pred očami. 

Písanie poďakovaní 

write thank you notes photo u2
Zdroj: ranker.com

Dnes nie je poďakovanie akoukoľvek formou brané ako samozrejmosť. Klasické ďakovné karty už neuvidíte snáď ani medzi ľuďmi staršej generácie, a pritom sa jednalo o takú milú pozornosť. Či už využitím darčeka, alebo obyčajnou SMS správou alebo e-mailom. 

Zloženie si klobúku, čiapky alebo okuliarov

taking off hat inside photo u3
Zdroj: ranker.com

Nezáležalo na tom, či to bola žena, muž alebo dieťa – pri vstupe do interiéru bolo samozrejmosťou, že si zložili z hlavy klobúk. Dnes by sa to skôr dalo interpretovať na čiapky, šiltovky alebo čo je v poslednom dobe vidieť najčastejšie slnečných okuliarov. 

Najskôr cestujúci vystupujú 

letting women out first photo u3
Zdroj: ranker.com

Je to neuveriteľné, ale aj cestovanie v dopravných prostriedkoch má svoju „štábnu“ kultúru, ktorá hovorí o tom, že najskôr z dopravného prostriedku vychádzajú cestujúci, ktorí chcú vystúpiť a až potom do prostriedku začnú ľudia nastupovať. Rovnako dôležité je poznamenať aj to, že ak je dopravný prostriedok plný stojacich ľudí a niekto chce vystúpiť, ľudia pri dverách by mali vystúpiť tiež, aby neprekážali. 

Muži, ktorí pozývajú a platia 

paying the bill men photo u2
Zdroj: ranker.com

Ešte pred niekoľkými rokmi bolo samozrejmé, aže muži platili celý účet. Dnes je viac v kurze si účet rozdeliť alebo ho dokonca platí žena. Na tom nie je nič zlé. Malo by sa ale dodržiavať pravidlo, že platí osoba, ktorá pozývala (ženy sa v takom prípade nemusia podieľať na platení, rovnako je to aj v prípade mužov).

Privítanie nových susedov

baking for new neighbors photo u2
Zdroj: ranker.com

Pravdepodobne všetkých svojich susedov ani nepoznáte. A tých, ktorí sa prisťahovali nedávno už vôbec nie. Alebo ak sa niekam presťahujete vy, možno svojich susedov nespoznáte nikdy, maximálne sa pozdravíte na chodbe. Kedysi bolo ale milou tradíciou ísť sa novému susedovi predstaviť a priniesť so sebou aj maličkosť na privítanie. Tak sa vytvárali dobré susedské vzťahy, ktoré sa naozaj oplatilo mať. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

1 komentár

  1. Bohužel s tím už se pár let nesetkávám. Dále se nesetkávám s obyčejným pozdravením, půlka dětí nezdraví. Jednou ze srandy jsem zabučel a koukaly na mě jako na blázna, nepochopily, že maj pozdravit. Sousedy bych vyměnil všechny, jeden horší než druhý, ty bych nevítal

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.