To, že môže celý živočíšny druh vyhynúť ľudia neakceptovali až do konca 18. storočia

989

V rokoch 1700-1800 ľudstvo akceptovalo fakt, že fosílie nie sú produktom skál ale pozostatky žijúcich organizmov. S nástupom 18. storočia sa začali vynárať otázky ako to, že pozostatky slonov sa nachádzajú v Taliansku keď tam žiadny nežijú? Ako to, že pozostatky „týchto slonov“ sú oveľa väčšie ako tých, ktorí žijú v Afrike ?

S revolučnou teóriou o vyhynutí celého živočíšneho druhu prišiel Georges Cuvier, ktorý však narazil na jeden problém, ktorým bola kresťanská viera. Veriaci vedci a celkovo náboženstvo neakceptovalo to, že môže nejaký Bohom stvorený druh vyhynúť. Veď ak Boh strávil toľko času nad vytvorením živočíšneho druhu prečo by dopustil aby proste zanikol?

Cuvier nevedel svojho času odpovedať na mnoho podobných otázok, avšak veril, že budúca veda všetky tieto otázky ozrejmí, nazdával sa však, že za väčšinu vyhynutí môžu veľké prírodné katastrofy. Dnes nežije už 99% druhov, ktoré niekedy obývali Zem. Ľudstvu sa podarilo vyhladiť viac ako 322 druhov zvierat za posledných 500 rokov a tisícky od vzniku moderného človeka.

Video: 10 zvierat, ktoré už vďaka ľuďom neexistujú

zdroje: seeker, berkley

Foto: wikimedia

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre