20-ročná žena na TikToku zvyšuje povedomie o zriedkavom ochorení, za ktoré sa jej posmievali

299

V dnešnej dobe sa sociálne siete využívajú najmä na prezentovanie (často krátkodobých) trendov. Sú však aj ľudia, ktorí prinášajú dôležitý obsah. Takou ženou je aj 20-ročná Gloria Aste, ktorá prostredníctvom TikToku zvyšuje povedomie o zriedkavom ochorení. Narodila sa totiž s obrovským melanocytovým névom, teda materským znamienkom, ktoré si ľudia často mýlia s tetovaním.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Gloria (@glo_aste)

V detstve Gloria nevidela v médiách takmer nikoho, kto by sa jej podobal. To však dnešní mladí ľudia už nezažijú, pretože sa prostredníctvom sociálnych sietí snaží upozorňovať a vzdelávať v oblasti tohto ochorenia. Zároveň jej iniciatíva slúži ako inšpirácia pre tých, ktorým sa nedarí prijať svoju jedinečnosť.

Ku vzniku vrodeného melanocytového névu dochádza v dôsledku chybného vývoja pigmentových buniek embrya. Postihuje jedincov už pri narodení a celý život s nimi rastie. Na Gloriinom tele pokrýva prevažnú časť hrudníka, chrbta a ramena. Hoci si nevyžaduje veľkú starostlivosť, je potrebné dbať na základné hygienické a ochranné postupy. Tie spočívajú primárne v hydratácii a ochrane pred slnkom. Nie všetky prípady sú však nezhubného charakteru ako v prípade Glorie. Niektoré môžu byť nebezpečné, pričom postihujú napríklad chrbticu alebo mozog.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Gloria (@glo_aste)

Napriek snahe o osvetu sa často stretáva aj s negatívnymi komentármi. Inak tomu nebolo ani počas dospievania, keď sa jej ľudia opakovane pýtali na stav jej kože. Všetky komentáre (aj tie na sociálnych sieťach) však prijíma pokojne, pretože si uvedomuje, že vznikajú v dôsledku nevedomosti spoločnosti.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Gloria (@glo_aste)

Prostredníctvom svojich sociálnych sietí tak nielen pomáha druhým, ale spochybňuje aj spoločenské normy v oblasti krásy a prijatia. Nabáda ľudí, aby prijali svoje odlišnosti, pretože práve tie sú podstatou krásy.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre