Žena tvorí tieto sochy preto, aby spochybnila vnímanie žien, ktoré sú častokrát podceňované a vnímané ako slabšie

459

Helena Hauss je 29-ročná umelkyňa z Francúzska, ktorá sa vyrastala v Paríži, kde aj momentálne žije. Hoci je známa najmä svojimi mimoriadne podrobnými kresbami s guľôčkovým perom, nedávno sa „rozvetvila“ do sveta sôch. A darí sa jej tam minimálne rovnako dobre.

„Vo svojom vnútri som ukrývala nejaké veci, ktoré som však chcela vyjadriť a cítila som, že to s kresbou nepôjde, preto som vymyslela niečo iné. Potrebovala som vytvoriť skutočný objekt, ktorý by povedal všetko už len pri pohľade na neho. Niečo alegorické alebo metaforu. Takto som to cítila veľmi dlho,“ povedala žena. Tieto sochy vytvorila ako spôsob, ako možno spochybniť každodenné vnímanie ženskosti. Ide o prístup, ktorý predstavuje vnútornú silu a zúrivosť, ktorá taktiež patrí k žene, nie je to totiž len o vzhľade. „Ženy sú opakovane považované za slabšie pohlavie a pravidelne sú nejakým spôsobom podceňované,“ pokračovala Hauss o inšpirácii tvoriť takéto sochy.

„Tento projekt je krehký a to krehké je vyjadrením protichodných jemností, ktoré prichádzajú so ženskosťou, ako aj pokusom o ospravedlnenie pocitov neustálej zraniteľnosti, ktorú nám ako keby vnucovali.“ Tieto keramické zbrane sú symbolom vnútornej sily, zúrivosti a moci. Aj keď sú sochy krehké, tak v skutočnosti sú veľmi odolné. Žena k tvorbe využila materiál zvaný Polyuretán. „Chcela som niečo silné, čo by sa nerozbilo ľahko. Niečo, čo by vyzeralo ako porcelán,“ vysvetlila umelkyňa.

Zároveň uviedla, že z toho nechce robiť politiku, chce len, aby jej práca bola svedectvom jej osobných pocitov. Hauss tiež zdôraznila, že jej umenie je úprimným prejavom seba samého – „Sme príliš často vnímaní ako niečo, čo nie sme a aj toto je skvelý spôsob, ako to zmeniť.“

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre