Ženy, ktoré rodia po štyridsiatke, žijú dlhšie. Je to naozaj pravda?

179

Ľudia zvyknú odsudzovať ženy, ktoré privedú na svet dieťa v neskoršom veku. Výsledky nedávnych štúdií však ukázali, že ak žena porodí po štyridsiatke, s väčšou pravdepodobnosťou sa dožije 100 rokov.

Zdroj Alicia Petresc

Pokiaľ ide o dĺžku života, nesmierne dôležitú úlohu zohrávajú gény. Ukazuje sa však, že existuje aj súvislosť medzi vekom ženy pri narodení jej posledného dieťaťa a dĺžkou jej života. Z výskumu vyplýva, že ženy, ktoré porodili svoje posledné dieťa po štyridsiatke, majú v porovnaní s rodičkami nižšieho veku až štyrikrát vyššiu šancu, že oslávia svoje 100. jubileum.

Nie je však potrebné čakať až do tejto vekovej hranice. Ukázalo sa totiž aj to, že ženy, ktoré porodia dieťa po 33. roku života, sa dožívajú dlhšie než rodičky vo veku 30 rokov. Vedci zároveň zdôrazňujú, že neodporúčajú ženám čakať s pôrodom do vyššieho veku.

Zdroj PARINDA SHAAN

Každá žena má inú mieru starnutia. Ak dokáže prirodzene počať dieťa vo vyššom veku, znamená to, že jej reprodukčný systém starne pomalšie. Nie všetky ženy však majú spomalený proces starnutia, preto by nemali s počatím zbytočne čakať.

Rodičovstvo v neskoršom veku má svoje pre aj proti. V súčasnosti sú staršie matky zvyčajne vzdelanejšie a majú menšie rodiny. V porovnaní s minulosťou ide o značný rozdiel, keďže kedysi mali staršie matky nižšiu úroveň vzdelania a väčšie rodiny. Výskum zároveň ukázal, že staršie matky sa dnes cítia v období pôrodu a po ňom omnoho šťastnejšie.

Zdroj Brytny.com

Vedci zároveň nevylúčili predpoklad, že ak sa dieťa narodí po 35. roku života matky, nemusí dôjsť k oslabeniu jej kognitívnych funkcií. Naopak, ak majú posledné dieťa po tejto vekovej hranici, ich mozgové funkcie majú tendenciu fungovať lepšie.

Založenie alebo rozšírenie rodiny v neskoršom veku sa môže zdať náročné. Nezabúdajte však na to, že často je to len o uhle pohľadu. Preto nepracujte okamžite s najhoršími scenármi, ale zostaňte informovaní a snažte sa na akúkoľvek životnú situáciu pripraviť čo najlepšie.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre