Ako na prvý pohľad rozoznať zimné pneumatiky od letných?

351

Začala sa sezóna tzv. prezúvačiek, teda obdobie, kedy si šoféri vymieňajú letné pneumatiky za zimné. Niektorí profíci tieto veci už dávno ovládajú, pre niektorých laikov je ale rozoznanie letných a zimných pneumatík veľkou neznámou. Do ktorej skupiny patríte vy? Viete, ako na prvý pohľad rozoznať zimné gumy od letných?

V prvom rade začnime tým, prečo sa vôbec v takomto jesennom období vymieňajú letné pneumatiky za zimné. Dôvod je ten, že podmienky na cestách sa pri nižších teplotách zhoršujú a práve zimné gumy pomáhajú autu lepšie sa udržať na ceste. Poskytujú trakciu, ak je vozovka pokrytá ľadom alebo snehom. Toto sú tri základné znaky, podľa ktorých ich na prvý pohľad rozoznáte od letných.

1 – Majú symbol vločky

Všetky zimné pneumatiky majú na bočnici vyrytý symbol. Ten je buď snehová vločka alebo snehová vločka s horou. U nás je rozšírený najmä prvý prípad, teda logo vločky. V zahraničí je pre zmenu najčastejším označením trojvrcholová hora so snehovou vločkou uprostred.

73fdacca f16c 4c08 9666 d0988c55f6b1
3-Peak Mountain and Snowflake Symbol“ by TranBC is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

2 – Majú kovové hroty

Pozor, toto sa netýka všetkých zimných pneumatík. V niektorých krajinách alebo oblastiach, kde je výskyt ľadu a snehu na vozovkách vo vyššej miere, sa používajú pneumatiky s hrotmi. Ide v podstate o kovové šrouby, ktoré sú rovnomerne rozložené na tej časti pneumatiky, ktorá sa pri jazde dotýka vozovky. Iné zimné pneumatiky majú pre zmenu na svojej bočnici nápis Studless, čo znamená, že sú to gumy bez hrotov.

8ed915b5 06b8 4efa a9bf 8aa3573b2477
Winter cycling essentials – studded tires“ by Green Energy Futures is licensed under CC BY-NC-SA 2.0

3 – Majú hlbší dezén

Dezén je sústava geometrických tvarov na plášti pneumatiky. Zimné pneumatiky majú všeobecne najhlbší dezén zo všetkých pneumatík používaných na autách. Väčšia hĺbka dezénu dodáva autu stabilitu a umožňuje už spomínanú trakciu na ľade alebo na snehu, čím sa vozidlo stáva bezpečnejšie. Hlbší dezén pomáha tiež pri brzdení a rýchlejšom zastavení vozidla. 

9d845c45 157f 4bad 8d5e f32525123dff
my winter tires“ by siRRonWong is licensed under CC BY 2.0

Na záver je ešte určite potrebné spomenúť, že kým letné pneumatiky pri nižších teplotách zvyknú stvrdnúť, zimné sú vyrobené práve na to, aby vydržali v rovnakom tvare aj pri vysokých mínusových teplotách. Napríklad v Anglicku, ale aj v niektorých iných krajinách, vodiči nepoužívajú letnú a zimnú sadu pneumatík, ale celoročné gumy. Tie sú vhodné do daždivého počasia, ale v prípade snehu alebo námrazy sú už najbezpečnejšie zimné pneumatiky.

Zdroj

Tomáš sa písaniu článkov a copywritingu všeobecne venuje už 10 rokov. Pravidelne prispieva svojou tvorbou do viacerých kategórii na našom webe a nižšie nájdete zoznam jeho článkov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.