Živočích, ktorý dokáže, teoreticky, vyhladiť ľudstvo v priebehu jedného roka

10805

Ak by sme hľadali tvora, z ktorého má najviac ľudí na svete strach, bol by to pavúk. Napriek tomu, že sú malé a väčšinou nepredstavujú pre človeka žiadnu hrozbu, pre mnohých z nás sú ich početné chlpaté nohy dôvodom na krik alebo útek. Sú jedným z najúspešnejších predátorov a to nemusia ani loviť.

Dokonalý predátor

Ich siete sú perfektne prepracované a korisť, ktorá sa do nich zamotá,si už len veľmi ťažko môže zachrániť život. Ak nie je pavúk jedovatý, čovek nemá dôvod na strach. Sme predsa oveľa väčší, nezjedia nás. Ale čo by sa stalo, ak by pavúky jedli ľudí? Dvaja biológovia Martin Nyffeler a Klaus Birkhofer sa pokúsili zrekonštruovať situciu, ak by pavúky boli schopné zjesť človeka.

pixabay.com, CC 0 Public domain

Pavúky žijú takmer na celom svete. Nezáleží na tom, na ktorom kontinente sa nachádzate, prekvapia vás v kúpeľni, kuchyni či hociktorom rohu. Oveľa viac ich nájeme v lesoch a iných neobývaných oblastiach. Podľa prieskumu napríklad v Severnej Karolíne sa nachádza pavúk v každej domácnosti.

Zopár faktov o pavúkoch

Začneme s faktami. Ročne pavúky skonzumujú takmer 400 až 800 miliónov ton potravy. Oni sami spoločne vážia viac ako 25 miliónov ton. Pre ešte lepšiu predstavu o množstve pavúkov na našej planéte, môžeme pridať jedno porovnanie. Titanik vážil približne 52 000 ton. Všetky pavúky na našej Zemi vážia toľko ako 478 Titanicov.

pixabay.com, CC 0 Public domain

Na každom metri štvorcovom žije približne 131 pavúkov. V prípade priaznivých podmienok na život môže ich počet dosahovať až 1000 kusov na meter štvorcových. Poznáme viac ako 45 000 druhov a jediným kontinentom, kde nežijú je Antarktída. Pavúkom zvyčajne chutí jesť. Dokážu skonzumovať množstvo potravy, ktoré sa rovná 10 % ich vlastnej váhy.

Čo by sa stalo, keby pavúky jedli ľudí?

pixabay.com, CC 0 Public domain

Na základe všetkých týchto faktov prišli spomínaní biológovia s celkom zaujímavou teóriou. Na základe celkového počtu obyvateľov na Zemi vypočítali vedci približnú spoločnú váhu všetkých ľudí. Ide o 287 miliónov ton. Spomínate si na to, koľko ton potravy dokážu pavúky skonzumovať ročne? Minimálne 400 miliónov ton. Ak by pavúky pojedali ľudí, pravdepodobne by bola naša populácia vyhladená do jedného roka. Navyše by stále niekoľko pavúkov zostalo hladných.

Uf, ešte že pavúky nejedia ľudí a uspokoja sa s rôznymi chrobákmi a muchami.

zdroj

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre