Život v stredovekých hradoch? Takto to v nich vyzeralo.

21123

Viete si predstaviť ako vyzerali či fungovali hrady v stredoveku? Boli vždy čisté, upravené a plné luxusného zariadenia? A aký život v nich ľudia viedli? Otázok je naozaj neúrekom, ale je potrebné k nim nájsť aj odpovede. Život na hrade totiž nebol len o hodovaní, zabávaní sa a sútažení v súbojoch. Súčasťou hradov boli aj ponuré miestnosti, väznice odkiaľ sa šíril krik alebo úplne biedne toalety. To je pravá realita stredoveku.

Je pravda, že stredná alebo vyššia vrstva, ktorá obývala tieto hrady si toho mohla dovoliť v porovnaní s obyčajnými dedinčanmi oveľa viac, no ani ich život nebol prechádzka ružovou záhradou, poďme si to dokázať.

Hradom sa šíril smrad

Gray Concrete Building Under Gray and White Sky during Daytime
Autor fotografie je Pixabay

Možno za to mohli toalety (súkromie bolo len minimálne a niečo ako kanalizácia absolútne neexistovalo) alebo všeobecne veľmi slabá hygiena medzi ľuďmi, ktorí tu žili. Okúpať sa nebolo totiž také jednoduché. Bol na to určený presný deň a čas, nebolo to možné v ktoromkoľvek čase.

Namiesto toaliet lavica s dierou

Zdroj: ranker.com

Ako sme už spomínali kanalizácia v podstate neexistovala a zariadenie v podobe toalety bolo extrémne jednoduché. Odpad následne padal kamsi do žumpy, skrátka sa oň už viac nikto nezaujímal. Navyše ste nemali žiadne súkromie, ale aspoň ste sa počas vykonávania potreby mohli vyrozprávať a možno by sa vám uľavilo hneď dvojnásobne.

Žiadne súkromie

Hrady sa môžu na prvý pohľad zdať ako veľké pevnosti, no vo vnútri to vyzeralo inak a ľudia nemali tak často súkromie ako by sa mohlo zdať. Čo sa týkalo sluhov, tí nemali nazaj žiadne súkromie. Takže väčšinu času, či už počas dňa alebo noci sa museli zabávať spoločne. Obliekať aj kúpať.

Aspoň bola vo väčšine miestností tma, ale i špina a chlad. No mohli sa aspoň vzájomne zohrievať, aj keď je pravda, že v stredoveku mali manželia pohlavný styk len za účelom plodenia detí.

Všade boli potkany

selective focus photo of rodent
Autor fotografie je Svetozar Cenisev

Tmavé, vlhké a chladné prostredie je dokonalou živnou pôdou napríklad pre potkany! Ľudia, ktorí žili na hrade ich už vnímali ako bežnú a neodmysliteľnú súčasť.

Na jednej strane vnímali ich prítomnosť, ktorej sa nebolo možné zbaviť, no na druhej strane to ani zďaleka neznamenalo, že s nimi udržiavali priateľské vzťahy. Báli sa ich, rovnako ako i ochorení, ktoré prenášali. Navyše sa nie zriedka používali ako súčasť mučenia ľudí vo väzniciach ako najlacnejšia a najefektívnejšia forma.

Všetky schodiská boli postavené v smere hodinových ručičiek

Zdroj: ranker.com

Dalo sa by sa povedať, že v drvivej väčšine existujúcich hradov je to presne takto. Na každom náčrte hradu, to tak bolo, najmä z praktických, ale aj bezpečnostných dôvodov. Ak by ich totiž napadol nepriateľ, pri kráčaní smerom nahor by nemohol v dostatočnom rozsahu správnosti manévrovať s mečom (ak bol šermiar pravák).

Na druhej strane, stráže schádzajúce po schodoch by mali výhodu plného švihu. Každé schody boli takisto jedinečné a navrhnuté tak, aby zhodili každého, kto na ne nie je už dlhšiu dobu zvyknutý.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre