Mark Twain a jeho zaujímavé životné okolnosti. Autor opradený záhadami – čítajte a dozviete sa viac.

2211

Nie všetci vedia, že meno autora Mark Twain je vymysleným pseudonymom. Jeho skutočné meno je Samuel Langhorne Clemens. Medzi čitateľmi je ale naozaj obľúbený rovnako ako napríklad Ernest Hemingway, William Shakespeare, Edgar Allan Poe alebo Charles Dickens. Napísal diela ako Dobrodružstvá Toma Sawyera alebo Dobrodružstvá Huckleberryho Finna.

Rovnako ako jeho diela aj život samotný bol plný nástrah, dynamiky a problémov. Napriek tomu bol zaujímavý a úchvatný, veď kto vedel, že spolupracoval s Nikolom Teslom? Tiež sa o ňom hovorilo, že je duševne chorý a viacerí z jeho súrodencov zomreli vo veľmi mladom veku. 

mark twain gettyimages 683484482
Zdroj: wikimedia common

Čítajte ďalej a dozviete sa viac o eskapádach jedného z najbrilantnejších rozprávačov a satirikov americkej literatúry.

Napísal alžbetínsky príbeh

Písal sa rok 1880, keď Mark napísal dielo, ktoré presahovalo isté spoločenské hranice a až nápadne pripomínalo dielo v šate literárnej pornografie, možno aj preto sa ho nakoniec rozhodol zverejniť anonymne.

Kniha niesla názov 1601 a obsahovala rozhovory kráľovnej s poprednými autormi danej doby, ktoré zahŕňali témy sexu a ďalších nemiestnych záležitostí.

Vybavil bratovi prácu, ktorá ho pripravila o život 

1200px USS Pennsy BB 38 1934
Zdroj: wikimedia common

Mal len 20 rokov, keď dostal prácu ako učeň námorného kapitána. Pracoval na lodi s názvom The Pennsylvania, ktorá sa nachádzala na rieke Mississippi. Bol veľmi šikovný a obľúbený, a tak sa mu podarilo vybaviť prácu aj pre svojho mladšieho brata (na palube tej istej lode). Krátko na to však Henry (tak sa volal jeho brat) vo svojich 19 rokoch tragicky zahynul pre výbuch kotla, ku ktorému na lodi došlo. 

Mark bol zdrvený, o to viac, že sa mu práve deň predtým sníval sen, v ktorom videl brata ležať v rakve s kyticou bielych ruží s jednou jedinou červenou v strede – mal predtuchu o bratovej smrti. 

Spolupracoval s Teslom

Tesla circa 1890
Zdroj: wikimedia common

Twain bol známy ako autor, a tak si ho málokto spája so svetom vedy alebo vynálezov. V skutočnosti mu však bola patentovaná vedomostná hra zameraná na históriu, podväzky alebo proces, pri ktorom by sa lepidlo na strany kníh pridávalo už v tlačiarni, aby stačilo miesto už len navlhčiť a prilepiť, čo potrebujete. 

Twain bol tiež priateľom vynálezcu Nikola Teslu, a tak sa mu ponúkol, že na ňom môže vykonávať svoje vedecké pokusy za použitia elektrického prúdu.

Hovorilo sa, že dokáže predpovedať smrť

640px Mark Twain by AF Bradley
Zdroj: wikimedia common

Už sen, ktorý sa mu sníval o smrti vlastného brata, ktorá sa deň na to naozaj udiala bol zvláštny. To však nebola jediná „jeho predpoveď“. Údajne takto prorokov aj smrť svojej 9 ročnej sestry – v tom čase mal sám len 4 roky. 

Jeho dátum narodenia aj úmrtia sa zhodoval s výskytom Halleyho kométy

3kbzolZO 900x563 1
Zdroj: wikimedia common

Twain a Halleyho kométa majú zvláštny vzťah – čo už ľudí vzhľadom na jeho povesť „jasnovidca“ ani príliš neprekvapuje. Twain sa totiž narodil dva týždne po objavení sa kométy v roku 1835. Následne predpovedal svoju smrť na rok 1910 – a naozaj v tom roku zomrel, tiež to bol rok, kedy sa na oblohe opäť objavila Halleyho kométa (jej obežná doba je 74-79 rokov). 

Ako dieťa sa viackrát takmer utopil

Celé Twainovo obdobie detstva či dospievania bolo poznačené vážnymi, takmer katastrofickými nehodami, ktoré súviseli s vodou. Fascinovala ho, no plávať sa nikdy nenaučil. Podľa jeho tvrdení sa topil celkovo deväťkrát. Mal obrovské šťastie, že sa vždy našiel niekto, kto ho zachránil a on tak mohol dospieť a stať sa slávnym. 

Jeho dcéra sa utopila vo vani

Je to priam až neskutočné a maximálne neuveriteľné vzhľadom k tomu, že sám Mark (jej otec) sa ako malý niekoľkokrát topil. Jean však zahynula vo vani po tom, čo dostala epileptický záchvat. Bolo to naozaj tragické a Marka to muselo veľmi poznačiť. Išlo totiž o jeho najmladšiu dcéru. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.