Neuveriteľné prípady toho ako poranenie mozgu dokázalo zmeniť človeka. Budete naozaj prekvapení

6105

Mozog je veľmi zložitý, komplexný a jeden z najdôležitejších orgánov v ľudskom tele, preto akékoľvek jeho poškodenie, môže mať a aj máva hlboký dopad na zdravie jednotlivca. Poškodenie mozgu môže byť spôsobené celou radou rôznych patologických situácii, ako napríklad súčasť mnohých diagnóz, vrátane mŕtvice, traumatických poranení mozgu a nádorov mozgu. 

A aký dopad to môže mať na človeka? Nie vždy len negatívny, to si treba uvedomiť. Avšak, môže dôjsť k zmene osobnosti, správania, prežívania emócií a zručností, ktorými daná osoba disponovala.

Nepochybne budú tieto príklady vyznievať falošne a neuveriteľne, no tí ľudia sú skutočnými živými príkladmi toho, akým zázrakom mozog a jeho fungovanie je.

Predavač sa stal matematickým géniom

a blackboard with a lot of writing on it
Photo od Thomas T na Unsplash

V roku 2002 Jasona Padgetta napadli dvaja muži a zbili ho tak, že utrpel otras mozgu, následkom ktorého získal schopnosť vizualizovať geometrické tvary a uhly, a tak sa stal tak trochu matematickým géniom. Dochádza k tomu len vo veľmi ojedinelých prípadoch, no občas sa to vyskytne v duchu, všetko zlé je na niečo dobré. 

Chiropraktik sa stal umelcom

a lot of paint brushes on ground
Photo od Yannis Papanastasopoulos na Unsplash

V auguste 1989 dostal 35-ročný Jon Sarkin mozgovú príhodu a podstúpil operáciu, pri ktorej mu lekári museli odstrániť malú časť mozgu. Akonáhle sa Sarkin prebudil z narkózy mal priam nevysvetliteľné nutkanie začať kresliť, o čo nikdy predtým vo svojom živote nejavil záujem. Sarkin sa stal plodným a nadaným umelcom a jeho práce boli predstavené po celom svete.

Človek, ktorý stratil schopnosť cítiť smútok

smiling man wearing black collared top
Photo od christian buehner na Unsplash

Odkedy v roku 2004 utrpel mozgovú príhodu, Malcolm Myatt nebol schopný pociťovať smútok. Mŕtvica, ktorú utrpel, postihla predný lalok jeho mozgu, konkrétne oblasť, ktorá zodpovedá za reguláciu emócií. Ktovie, či je to výhoda alebo nie, ale Malcolm dokáže byť len neustále šťastný. 

Doktor sa po zásahu bleskom stal klaviristom

person playing piano
Photo od Dolo Iglesias na Unsplash

Stalo sa to vtedy, keď 42-ročný ortopéd Tony Cicoria telefonoval so svojou matkou stojac v telefónnej búdke. Náhle ho zasiahol blesk, no jeho zranenia neboli až také vážne. Niekoľko týždňov po incidente sa však u neho vyvinula záľuba v klavírnej hudbe, ktorú nemohol potlačiť, a tak sa sám začal učiť hrať. Nikdy predtým k hudobným nástrojom nemal vzťah. Dnes je chirurgom i klaviristom zároveň. 

Talian, ktorý sa prispôsobuje svojmu okoliu 

brown brain
Photo od Robina Weermeijer na Unsplash

Tento muž utrpel poškodenie mozgu následkom nedostatočného okysličenia pri zástave srdca. V dôsledku toho sa u neho vyskytla porucha, ktorá ho núti napodobňovať a prispôsobovať svoju identitu okoliu. Napríklad, ak by sa ocitol s právnikom, sám by si vymyslel životný príbeh, kde by tiež vystupoval ako právnik.

Nádor na mozgu zmenil človeka na pedofila

a black and white photo of various mri images
Photo od National Cancer Institute na Unsplash

Jednalo sa o 40-ročného učiteľa, ktorý začal pozerať detskú pornografiu, navštevovať prostitútky a obťažovať deti. Až keď ho uznali vinným a začal pociťovať problémy s rovnováhou, ho vyšetrili a objavili nádor na mozgu. 

Odstránili ho, ale o niekoľko rokov neskôr sa mu vrátil aj s nekalým nutkaním. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.