„Zmrzlinová bolesť hlavy“ či „mrazenie mozgu“ – vieme prečo vzniká

2146

Poznáte ten pocit, keď jete ľadovú zmrzlinu a máte dojem, že vám mrzne hlava a dokonca vás aj rozbolela? Nie ste jediný. Tento problém má dokonca svoje pomenovanie, a to „mrazenie mozgu“ či „zmrzlinová bolesť hlavy“. Vedecký názov tohto javu sa nazýva „sphenopalatine ganglioneuralgia“ a ide väčšinou o bolesť hlavy spojenú najmä s rýchlou konzumáciou studených nápojov alebo zmrzliny. Táto bolesť hlavy je spôsobená tým, že sa niečo veľmi studené dotýka podnebia v našich ústach, čo spôsobí reakciu nervov vo forme rýchleho zúženia a opuchu krvných ciev. Ďalšie zaújimavosti spojené s činnosťou mozgu nájdete v článku 15 zaujímavostí o mozgu.

www.medicaholic.com
www.medicaholic.com

Zmrzlinová bolesť hlavy je priamym dôsledkom rýchleho schladenia a znovuzahriatia kapilár v sínusoidách, teda vo vedľajších nosných dutinách. Toto rozšírenie je snímané okolitými receptormi bolesti, ktoré potom vysielajú signály späť do mozgu cez trojklanný nerv, jeden z hlavných nervov v oblasti tváre. Tento nerv cíti v tvári bolesť, takže nervové signály interpretujú túto bolesť ako bolesť pochádzajúcu z čela. Mrznutie mozgu môže trvať niekoľko sekúnd, ale aj niekoľko minút.

mentalfloss.com
mentalfloss.com

Ak ste sa stali obeťou tejto nie veľmi príjemnej bolesti, môžete použiť zopár trikov, aby ste tejto bolesti pri jedení zmrzliny predišli. Ak vás už táto bolesť zasiahla, prestaňte okamžite konzumať studenú vec. Ďalej skúste zahriať vaše podnebie v ústach, napríklad jazykom. Tlačte jazykom o podnebie. Týmto krokom môžete zmierniť nárast prietoku krvi do mozgu. Vypite niečo teplé, nie však horúce. Stačí, aby mal nápoj izbovú teplotu, ktorá pomôže obnoviť bežnú teplotu v ústach. Ďalšou možnosťou je spojiť si ruky pred ústami (vytvoriť z nich tzv. masku) a dýchať do nich. V rukách sa váš dych oteplí a vy sa ho znovu nadýchnete, takže zvýšite teplotu aj vo vašich ústach. A ako sa mrazeniu mozgu vyhnúť? Skúste sa vyhnúť priamemu dotyku studenej látky na vašom podnebí. Nepite ľadový nápoj cez slamku, prípadne slamku v útach nasmerujte do takého uhla, aby po napití studená tekutina nevystrekla rovno na citlivé podnebie.

wikiHow
wikiHow

Zdroj: Wikipedia, WikiHow

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Ema
10. februára 2018 11:32

Mam stale studenu tvar, celo , v com je problem