7 mystických kúzelníkov histórie, ktorí svojím umením bavili celý svet

6760

Ľudí odpradávna fascinovala mágia. Od staroveku boli ľudia, ktorí v spoločnosti prevádzali mágiu a kúzla považovaní za vyvrheľov. Jonathan Creek je možno fiktívna postava, no kúzelníci zo skutočného života sa postupom času stávali najväčšími a najvplyvnejšími zabávačmi. Nemôžeme sa tomu čudovať. Ako však prešla mágia od odsúdenia k oslave?

Ukazuje sa, že divadelná mágia v podobe, v akej ju poznáme dnes, sa na javisko začala presúvať začiatkom 18. storočia. Predtým sa kúzelníci nachádzali zväčša len na uliciach a trhoviskách, čo bol zvyk predovšetkým cigánov, pouličných umelcov a hudobníkov. O niekoľko storočí už kúzelníci upútali pozornosť ľudí na celom svete.

Vezmeme vás späť v čase, aby ste sa stretli s niektorými z najmystických mágov histórie a dozvedeli sa, prečo boli takí úspešní.

Alexander Herrmann

Zdroj: wikimedia

Známy pre: Vytváranie ilúzií

Pôsobil: Koniec 19. storočia

S otcom a starším bratom, ktorí sa živili ako kúzelníci, mal francúzsky rodák Alexander Herrmann mágiu v krvi a naplnil očakávania, keď si vyslúžil prezývku „Herrmann Veľký“. Kúzelné predstavenia v tom čase boli zvyčajne vážne záležitosti zahalené tajomstvom, no Herrmann túto tradíciu porušil tým, že do svojich vystúpení vniesol humor a radosť. Jeho pódiové predstavenia pozdvihli mágiu na novú formu umenia v podobe veľkých ilúzií, ktoré dokázali divákov perfektne oklamať. Aby rozptýlil ľudí použil honosné javiskové dekorácie, ako aj šikovne postavené rekvizity, ktoré vyzerali nanajvýš jednoducho. Pre svoj slávny počin „Escape from Sing Sing“ použil dvojníkov, ako aj dômyselne postavenú väzenskú súpravu so skrytými priehradkami, aby predstieral streľbu na odsúdeného na úteku. Herrmann sa stal svetoznámym, a tak sa dostal i k ľuďom ako bola španielska kráľovná Izabela II., prezident Abraham Lincoln, prezident Ulysses S. Grant a sultán Abdul Aziz, vládca Osmanskej ríše. Po Herrmannovej smrti jeho manželka Adelaide vystupovala ešte 25 rokov – a stala sa známou ako „kráľovná mágie“.

Rodina Maskelynovcov

Zdroj: wikimedia

Známy pre: Vynálezy, využitie podvodu na pomoc počas vojny

Pôsobil: koniec 19. až polovica 20.storočia

Občas sa mágia stane rodinnou záležitosťou, čo bol určite prípad rodiny Maskelyne. Začalo to Johnom Nevilom Maskelynom, vynálezcom, ktorý sa zaslúžil o vývoj triku s levitáciou. Jeho syn Nevil bol tiež kúzelníkom, rovnako ako Nevilov syn Jasper. Rovnako ako Jonathan Creek, Jasper Maskelyne údajne použil svoje vlastné podvodné schopnosti na iný účel – na oklamanie nacistov a pomoc spojeneckým silám počas druhej svetovej vojny . Maskelyne a jeho „Magic Gang“ údajne použili ilúziu na vytvorenie falošného pohybu tankov a vojakov, oklamali nacistické jednotky a dokonca boli schopní utajiť dôležité spojenecké ciele. Jasperove činy budú údajne predmetom pripravovaného filmu s Benedictom Cumberbatchom, hercom, ktorý má skúsenosti s hraním excentrického riešiteľa zločinov, v podobe Sherlocka Holmesa.

Harry Kellar

Zdroj: wikimedia

Známy pre: Levitáciu

Pôsobil: Koniec 19. storočia až začiatok 20. storočia

Harry Kellar bol považovaný za prvého veľkého amerického kúzelníka a Harry Houdini mu pripisoval významný vplyv. Rovnako ako Jonathan Creek, aj Kellar, narodený v Pensylvánii, začínal ako asistent kúzelníkov, než sa rozhodol ísť na vlastnú päsť. Ako jeho sláva stúpala, stal sa rivalom Alexandra Herrmanna. Kľúčom k jeho úspechu bola bohatá prezentácia a schopnosť nesprávne nasmerovať publikum. Jedným z jeho najznámejších počinov bola „Levitácia princeznej Karnac“, v ktorej sa dievča vznáša z pohovky a Kellar cez ňu prevedie obruč, aby dokázal, že medzi ňou a gaučom naozaj nič nie je. Trik využíval stroj skrytý za nastavenými dekoráciami, zatiaľ čo dievča spočívalo na rovnej doske, ktorá ju mohla zdvíhať a spúšťať. Nasledujúci kúzelníci tento trik opakovali celé roky.

Harry Houdini

Zdroj: wikimedia

Známy pre: Únikové triky

Pôsobil: Začiatok 20. storočia

Pravdepodobne ide o najslávnejšieho kúzelníka na tomto zozname. Houdini sa narodil v Maďarsku, bol čiastočne kúzelníkom a čiastočne zabávačom. Vzrušené publikum po celom svete, za ním cestovalo hoci i z ďaleka, len aby videlo, ako „kráľ s putami“ uniká z nemožného. Aké bolo tajomstvo jeho úspechu? Diváci si často všímali Houdiniho mohutnú postavu a flexibilitu. Okrem toho zámočník, ktorý ho kedysi poznal, chválil jeho „pozoruhodné znalosti zámkov a uzamykacích zariadení“. Houdini tvrdil, že má „fotografickú pamäť“, ktorá mu umožnila zapamätať si všetky typy zámkov, lán a uzlov – plus ako fungujú. A tak dokázal utiecť zo zvieracích kazajok, zauzlených lán, podvodných baliacich krabíc a dokonca aj z obrovskej plechovky od mlieka. Pre každého, kto chcel zopakovať jeho výkony, dal niekoľko rád vo svojej vlastnej knihe Handcuff Secrets z roku 1910: „Všimnite si, že niektoré z týchto trikov sú veľmi jednoduché,“ napísal, „ale pamätajte, že to nie je trik, ktorý je ťažké previesť, ale štýl a spôsob, akým sa prezentovať.“

Howard Thurston

Zdroj: wikimedia

Známy pre: Putovnú kúzelnícku show

Pôsobil: Začiatok 20. storočia

Howard Thurston dominoval na americkej kúzelníckej scéne na začiatku 20. storočia a stal sa známym ako „Kráľ kariet“. Podarilo sa mu preraziť s kartovými trikmi najmä trikom „Rising Cards“, kde vykúzlil vybranú kartu členom publika a tá sa zdvihla zo skleneného pohára do jeho rúk. Neskôr predvádzal veľké ilúzie, vrátane slávnej Levitácie princeznej Karnac, ktorú vynašiel John Nevil Maskelyne a ktorú predviedol Harry Kellar. Bol tiež známy svojou schopnosťou nechať predmety, skupiny ľudí, klavíry, levy, tigre a dokonca aj automobily zmiznúť. S rozšírením železnice na začiatku 20. storočia mohol Thurston kúzliť na cestách. Vyvinul putovnú kúzelnícku show, ktorá sa stala najväčšou, akú kedy Američania videl.

Ricky Jay

Zdroj: wikimedia

Známy pre: šikovné kartové triky

Pôsobil: Od polovice 20. storočia do začiatku 21. storočia

Ricky Jay sa učil tajom mágie celý svoj život. Pričom na pódiu začal vystupovať v útlom veku 7 rokov. Čoskoro našiel svoju vášeň – kartové triky – a zasvätil svoj život zdokonaľovaniu svojho remesla. Je známy svojou precíznosťou pri hádzaní kariet, ktoré do magických trikov zaradili Alexander Herrmann a Howard Thurston. Jedným z Jayových podpisových činov bolo prepichnutie vodného melóna za pomoci kariet. Jeho odbornosť a schopnosť klamať ho priviedli k tomu, aby konzultoval pri filmoch ako Dannyho trinástka, Iluzionista a Dokonalý trik. Ako každý kúzelník, Jay nikdy neodhalil svoje tajomstvá, ale priznáva, že komédia a zábava boli veľkou súčasťou jeho schopností. „Väčšina ľudí si uvedomuje, že mágia neprichádza sama od seba, vždy je to niekto, kto vytvorí spôsob, ako vás mystifikovať a pobaviť,“ povedal Jay pre The New York Times v roku 2002. „Kľúčom k tomu je jednoducho prekvapenie.”

David Copperfield

Zdroj: wikimedia

Známy pre: Prepracované televízne kúsky

Pôsobil: Koniec 20. storočia

Mágia urobila v 20. storočí ďalší krok – z javiska sa presunula na naše televízne obrazovky. Vďaka schopnosti osloviť úplne nové publikum našli kúzelníci novú cestu na získanie slávy. Takým bol napríklad David Copperfield, jeden z najúspešnejších amerických zabávačov v histórii. Stal sa známym prepracovanými kúzlami vysielanými naživo v televízii a bol jasne ovplyvnený svojimi divadelnými predchodcami. Jeho televízne triky zahŕňali prežitie vyhodenia z Niagarských vodopádov pripútaný reťazami, prechádzku cez Veľký čínsky múr a útek z Alcatrazu. Asi najslávnejšie je, že v roku 1983 nechal zmiznúť Sochu slobody v priamom prenose. Ukazuje sa, že osobné publikum – a kamery – boli na plošine, ktorá sa otáčala len postupne a dostatočne pomaly, takže socha bola ukrytá za dvoma stĺpmi, ktoré držali veľkú oponu. Vďaka niektorým šikovne umiestneným svetlám socha akoby zmizla. Copperfield chcel použiť mágiu aj na iný účel – vlastenectvo. Chcel ukázať, „aká vzácna je sloboda a ako ľahko ju možno stratiť. Môžem mágiou ukázať, ako berieme našu slobodu ako samozrejmosť,“ povedal.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre