„Zničujúce“ ochorenie postihuje 7,6 milióna Britov a v súčasnosti naň neexistuje liek

693

Zistenie, že máte „neuveriteľne vyčerpávajúce“ ochorenie, nie je pre nikoho zábavné. Zistenie, že v súčasnosti neexistuje žiadny liek a že ním trpí ďalších 7,6 milióna Britov, je dvojnásobnou ranou – ale zistenie, že jedným z týchto ľudí je Jamie Laing, bolo pre niektorých zdrojom útechy. Nie preto, že by si zúfalo želali, aby bývalú hviezdu seriálu trápil nevyliečiteľný zdravotný problém, ale preto, že môže pomôcť vrhnúť svetlo na problém, o ktorom sa dostatočne nehovorí.

woman in white shirt standing near wall
Autor tejto fotografie je Johannes Krupinski

Počas Týždňa informovanosti o tinnituse 2024 Laing zverejnil svoju diagnózu a prezradil, že s ňou žije už osem rokov – rovnako ako milióny ďalších ľudí v Spojenom kráľovstve. Povedal, že už takmer desať rokov „nepočuje ticho“ a teraz je odsúdený na neustále počúvanie zvonenia, bzučania a pulzujúcich zvukov, ktoré nie sú generované vonkajším zdrojom. V lepšom prípade to môže byť nepríjemné, ale v horšom prípade vyčerpávajúce – ľudia môžu mať problémy so spánkom alebo sústredením, problémy s pamäťou, bolesti hlavy alebo bojovať s duševnými problémami.

man's face
Autor tejto fotografie je Julian Myles

Podľa charitatívnej organizácie Tinnitus UK je najčastejším vedľajším účinkom tohto ušného ochorenia nedostatok spánku, ktorý postihuje viac ako 85 % ľudí trpiacich týmto ochorením. Neuveriteľných 68 percent opýtaných tiež uviedlo, že v dôsledku tinitu pociťuje nízke sebavedomie, 80 percent súhlasilo, že im spôsobuje úzkosť a zlú náladu, a viac ako polovica uviedla, že podľa nich ovplyvňuje ich schopnosť racionálne myslieť. Laing sa na sociálnych sieťach podelil o video s Kráľovským národným inštitútom pre nepočujúcich, ktorý zbiera 12 500 libier na výskum liečby tinitu, v ktorom podrobne opisuje „naozaj desivý moment“, keď si prvýkrát uvedomil, že má tento stav. „Neviete si predstaviť, aké je to vyčerpávajúce. Už nie je žiadne ticho.“

a man with a beard
Autor tejto fotografie je Sharon Waldron

Podľa NHS môžu ľudia s tinnitom počuť zvláštne zvuky len v jednom uchu, v oboch ušiach alebo v hlave, ktoré môžu prichádzať a odchádzať alebo môžu pretrvávať stále. „Nie vždy je jasné, čo tinnitus spôsobuje, ale často súvisí s určitou formou straty sluchu, Ménièrovou chorobou, ochoreniami, ako je cukrovka, poruchy štítnej žľazy alebo skleróza multiplex, úzkosť alebo depresia a užívanie niektorých liekov.“ Hoci zvyčajne nie je príznakom niečoho vážnejšieho, ak si myslíte, že máte tinnitus, mali by ste sa dať vyšetriť u svojho praktického lekára, aby ste sa uistili, že je všetko v poriadku. NHS uvádza niekoľko užitočných mechanizmov zvládania, medzi ktoré patrí joga, dodržiavanie spánkového režimu a vynechanie kofeínu. Medzi možnosti liečby patrí aj kognitívno-behaviorálna terapia (KBT), poradenstvo v oblasti tinitu a terapia na rekvalifikáciu tinitu, ktorých cieľom je zmeniť spôsob, akým o tinite premýšľate, znížiť úzkosť a pomôcť vám nájsť spôsoby, ako sa s ním vyrovnať.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.