Alpaky nie sú len milé zvieratá, s ktorými sa môžete odfotiť. V skutočnosti sú omnoho zaujímavejšie, veď posúďte sami. 

2479

Od jedinečnej vlny až po nezvyčajné zvuky, ktoré vydávajú – alpaky rozhodne majú čo ponúknuť.

Alpaky sú rozhodne najroztomilejšie z celej čeľade Camelidae, do ktorej patria aj lamy, guanaka a vikune z Južnej Ameriky, ťavy dvojhrbé a dromedárske z Ázie a Afriky. S ich poddajnými chumáčmi vlny, štíhlymi krkmi, vynaliezavými očami a milým pohyblivým pyskom sú naozaj rozkošné.

Ale okrem ich očarujúceho vzhľadu sú tieto stvorenia cenené i pre svoju nesmierne hodvábnu a univerzálnu vlny, pre ktoré sa každoročne strihajú. Kožušina z alpaky predstavuje špeciálne vlákno, ktoré sa považuje za pevnejšie ako mohér, jemnejšie ako kašmír, hladšie ako hodváb, mäkšie ako bavlna, teplejšie ako husacie páperie a lepšie dýchajúce ako termo úplety. Okrem toho samotné alpaky majú niektoré celkom pozoruhodné osobnostné črty.

Zdroj: unsplash

Na počesť všetkých alpak vám prinášame zaujímavosti, ktoré ste o týchto podmanivých zvieratách možno nevedeli.

Domestikované boli už v staroveku 

Alpaky boli domestikované Inkami pred viac ako 6 000 rokmi. Boli chované pre ich nádherné rúno. Vďaka svojej kvalite a ďalším skvelým vlastnostiam kvality bolo vlákno alpaky vyhradené výlučne pre elitu a šľachtu.

Majú terapeutické účinky 

Zdroj: unsplash

Väčšina ľudí si ako terapeutické zviera predstaví hneď psov, ale terapeutické alpaky sú čoraz obľúbenejšie v nemocniciach, zdravotníckych zariadeniach a domovoch dôchodcov po celom svete. Napríklad jeden pár v Austrálii ponúka svoje Alpaky na túto prácu už 15 rokov. „Sú to veľmi citlivé a intuitívne zvieratá,“ povedal majiteľ Alpaky. „Zistili sme, že keď sa ľudia porozprávajú a pohladia si alpaku, väčšmi sa uvoľnia a sú šťastnejší.“

Ich potomstvo je známe ako „Cria“ 

U alpak trvá obdobie gravidity približne 11 mesiacov a zvyčajne majú jedného potomka. Rovnako ako v prípade lám, guanakov a vikuní je mláďa alpaky známe ako cria, zo španielskeho slova pre „dieťa“. Novorodené alpaky vážia 7 až 9 kilogramov a môžu byť odstavené po 6 až 8 mesiacoch.  

Majú hypoalergénnu vlnu

Zdroj: unsplash

Vlákno alpaky je veľmi podobné ovčej vlne, ale je teplejšie a nedráždi pokožku. Chýba v ňom lanolín, vďaka čomu je hypoalergénne a tiež umožňuje jeho spracovanie bez potreby vysokých teplôt alebo agresívnych chemikálií pri praní.

Vlna je odolná voči ohňu a vode 

Technicky je ich vlákno ohňuvzdorné a spĺňa normy prísnych testovacích špecifikácií komisie pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov ako vlákno 1.triedy na použitie v odevoch a bytových zariadeniach.  

Rovnako ako vlna, aj vlákno z alpaky je odolné voči vode, ale môže tiež odvádzať vlhkosť, pretože má jedinečnú schopnosť napodobňovať bavlnu pri opätovnom získavaní vlhkosti.

Ich vlna má rôzne sfarbenie 

Zdroj: unsplash

Vlákno alpaky sa dodáva v 22 farbách a stovkách odtieňov, od bielej cez svetloružovú, sivú až po tmavožltú.

Existujú 2 typy alpak

Zdroj: unsplash

Alpaky prichádzajú v dvoch plemenách – suri a huacaya. Suri má vlnu, ktorá rastie dlho a vytvára hodvábne dredy. Huacaya má husté, zvlnené rúno – ako medvedík. Asi 90% všetkých alpák v Severnej Amerike sú huacayas.

Alpaky a lamy sa môžu krížiť

Alpaky a lamy sa môžu medzi sebou úspešne krížiť. Potomkovia, ktorých vytvárajú, sú známi ako huarizo, ktoré sú cenené pre ich dlhšie rúno.

Bzučanie

Keď sú ich ústa plné trávy a kvetov, alpaky môžu vydávať zaujímavé zvuky. 

Bzučanie je najbežnejším zvukom alpaky. Alpaky bzučia, keď sú zvedavé, spokojné, ustarostené, znudené, utrápené alebo opatrné. Keď sa zľakne alebo je v nebezpečenstve, jedno zviera spustí staccato a potom ho nasleduje zvyšok stáda v smere potenciálnej hrozby. Počas rozmnožovania samec alpaky vydáva jedinečný hrdelný zvuk nazývaný „orgling“. 

Zdroj: unsplash

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre