8 faktov zo života roztomilých medvedíkov. Sú však koaly naozaj také zlaté a ako vyzerá ich život?

2869

Sú milé, rozkošné a zlaté – no kto by ich nemal rád? Áno, reč je o tých sivých roztomilých medvedíkoch – o koalách. Mnohí ich vnímajú ako plyšové zvieratá prírody, ktoré celý deň papajú zelené listy a oddychujú. To však nie je celkom pravda. Viaže sa k nim mnoho zaujímavostí, o ktorých len málokto vie. Tak sa pohodlne usaďte a čítajte.

A ešte jedno varovanie – koaly síce vyzerajú priateľsky, ale opak je pravdou. Je zaznamenaných pomerne veľa neopodstatnených útokov na ľudí. 

Koaly pomerne často postihuje vysoko infekčný kmeň chlamýdií

koala, nature, animals
Photo od Angelo_Giordano na Pixabay

Rok čo rok sa percento nakazených koál zvyšuje (stúpa až do čísiel, kedy sa predpokladá, že je nakazená polovica populácie). 

Toto ochorenie je pre koaly veľmi nepríjemné – spôsobuje im slepotu, neplodnosť a zápal močových ciest, s ktorým sa viažu nezvládnuteľné bolesti – nie zriedka sa končí aj smrťou. Napriek snahe vedcov o nájdenie vhodnej terapie, je táto choroba nevyliečiteľná (používali aj humánne lieky, no tie telo koál veľmi rýchlo vylúčilo, iné lieky zase ovplyvňovali črevný mikrobióm koál tak, že neboli schopné tráviť ich prirodzenú potravu).

Netreba zabudnúť podotknúť, že chlamýdie sú prenosné aj na človeka.

Sú považované za agresívnejšie než krokodíly

Príkladom je aféra z roku 2006, kedy sa zlodeji pokúsili zo zoologickej záhrady v Austrálii ukradnúť koalu s cieľom predať ju – tá sa však aktívne bránila a spôsobila im veľa škrabancov a rán. Nakoniec im teda prišlo jednoduchšie ukradnúť 1,5 metra dlhého a 90 kilového krokodíla. 

Mláďatá prijímajú trus svojej matky

close-up of koala
Photo od David Clode na Unsplash

Istý čas sa mláďatá koaly neživia len materským mliekom, ale prijímajú aj výkaly matiek – živiny a črevné baktérie, ktoré trus obsahuje, sú dôležité pre ich vývoj. Mláďatá dokonca stimulujú okolie konečníku matky, aby sa dostali k tejto výživnej pochúťke. 

Ich spôsob života je veľmi jednoduchý, čo súvisí so stavbou a veľkosťou ich mozgu

V rámci výskumu a porovnávania mozgov 33 rôznych vačkovcov sa ukázalo, že koaly majú o 60 percent menší mozog, ako by sa predpokladalo pre vačkovca ich veľkosti. Navyše povrch ich mozgu je hladký – čo znamená, že nepatria k najvyspelejším druhom zvierat (je za tým viac, prečo sú záhyby na mozgu znakom vyspelosti a inteligencie), to ovplyvňuje aj ich správanie, ktoré je pomerne skromné – jesť, spať a v určenom čase sa rozmnožovať. Za posledných 15 miliónov rokov totiž koaly nepotrebovali k prežitiu nič viac. 

Ich hlavný zdroj potravy je považovaný za toxický 

A Koala Eating Eucalyptus Leaves
Photo od Thiago Oliveira na Pexels

Listy eukalyptov sú pre väčšinu zvierat extrémne toxické, pre koaly však nie. Zatiaľ čo sa eukalyptus stával v priebehu tisícročí čoraz toxickejším, tráviaci systém koaly sa takisto vyvíjal a prispôsoboval, aby naň toxíny danej rastliny nepôsobili (toxíny dokážu detoxikovať a v neškodnej forme vylúčiť).

Koaly však nie sú schopné stráviť všetky druhy eukalyptov, ktoré majú k dispozícii. V Austrálii ich totiž existuje viac ako 600 druhov, pričom pre koaly je prijateľných tak 40 až 50. Dokonca majú tak vyvinutí čuch, že len na jeho základe vedia rozpoznať pre ne nebezpečné zlúčeniny, a tak sa nevhodnému druhu eukalyptu vyhnúť. 

Koaly zjedia priemerne 500g listov za deň, tie však majú nízku nutričnú hodnotu, takže si energiu musia šetriť, preto denne spávajú 18 až 22 hodín. 

Zvuky, ktoré koaly vydávajú sú naozaj desivé

Zdroj: YouTube

Ak by si niekto myslel, že koaly budú vydávať rovnako milé zvuky ako vyzerajú, bol by na omyle. Koaly vydávajú viacero zvukov, ktoré sa medzi sebou líšia. Keď cítia nebezpečenstvo, vydávajú zvuk podobný plaču dieťaťa. Nepríjemné sú aj zvuky, ktoré vydávajú samce, keď chcú v čase párenia upútať samicu, alebo pri zastrašovaní ostatných samcov.

Tieto zvuky však nezodpovedajú bežným očakávaniam pre tak malé zviera. Frekvencia je typickejšia skôr pre zviera veľkosti slona. 

Ich odtlačky prstov sú takmer totožné s tými ľudskými

Podobajú sa až do takej miery, že sú na prvý pohľad takmer nerozlíšiteľné, preto sa vedci domnievajú, že majú ľudia a koaly spoločného predka. 

Objímajú stromy, aby regulovali telesnú teplotu

koala bear on tree during daytime
Photo od Michael Williams II na Unsplash

Ľudia žasnú nad medvedíkom, ktorý má tak rád prírodu, že objíma stromy. Nerobí to však pre obdiv, ale preto, aby sa schladil v horúcich letných dňoch (povrch stromov je chladnejší). 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre